Aktualności

Pociągiem na Zachód

Kolejowe przejście graniczne Zgorzelec – Görlitz było dla wielu mieszkańców Górnego Śląska wymarzoną bramą na zachód Europy. Także dla tych górników górnośląskich kopalń, którzy zamierzali tą drogą przedostać się nielegalnie za granicę. W zdecydowanej większości były to próby nieudane. Z początkiem stycznia 1972 r. zaczęła obowiązywać umowa o ułatwieniach w

Zespół Adwokacki Dyskrecja na płycie, czyli Dzień dobry bardzo

To oni wprowadzili do polszczyzny powiedzonka „dzień dobry bardzo” i „panu już dziękujemy”. Kabaret, w którego gronie autorów i wykonawców byli m. in. był górnik dołowy rybnickiej kopalni i artystka, współpracująca z górniczą orkiestrą, przypomniał starsze i młodsze piosenki na płycie kompaktowej zatytułowanej „45”. To był nietuzinkowy kabaret. Choć audycje

Dawna kopalnia z dofinansowaniem WFOŚiGW

Fragment dawnej kopalni odkrywkowej żelaźniaka brunatnego i dolomitu, jaką jest Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Doły Piekarskie w Tarnowskich Górach, poddany został w ubiegłym roku zabiegom pielęgnacyjnym. W 2024 roku przewidziane są dalsze prace, choć na mniejszą skalę. - Planujemy wykoszenie trawy, chwastów, jednorocznych samosiewów drzew i krzewów w pobliżu ścieżek

Zlikwidowane kopalnie figurują nadal w nazwach przystanków

Dziesięć procent przystanków autobusowych i tramwajowych w Bytomiu ma nieaktualne nazwy. Wskazują one na niegdysiejsze targowisko, zburzony kościół, nieistniejącą kopalnię węgla, zasypany szyb, dawny dom kopalniany, czy też na zakłady górnicze, które przeniosły się do sąsiedniego miasta. Jak wynika z informacji publikowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego w

Przygórze pamięta o węglu

Choć we wsi od ponad pięćdziesięciu lat nie wydobywa się już węgla, to pamięć o górnictwie pozostaje żywa. Tak najkrócej można scharakteryzować wieś Przygórze w gminie Nowa Ruda. – Ślady po górnictwie w Przygórzu są raczej znikome. Tereny pokopalniane, nie wiem, czy w całości, przejęła tamtejsza firma ZPAS – stwierdza przewodnik sudecki i zarazem nauczyciel historii z

1709997243 pompa srk

Pompa zainstalowana przez SRK w Trzebini została skradziona

Spółka Restrukturyzacji Kopalń na prośbę mieszkańców Trzebini rozpoczęła odpompowywanie wody, w rejonie ul. Młyńskiej, gdzie powstały lokalne zalewiska terenu. Niestety po kilku dniach ktoś ukradł jedną z motopomp. „Wczoraj ktoś w perfidny sposób postanowił zaszkodzić mieszkańcom domów w rejonie ul. Młyńskiej w Trzebini i ukradł jedną z motopomp, które SRK ustawiła,

Wstępuj, prezesie

W górniczej branży gorący okres. Jedni pakują walizki i opuszczają swoje prezesowskie fotele, inni szykują się, żeby je zdobyć. Jak przedstawiają się procedury powoływania tych, którzy reprezentować będą najważniejsze spółki wydobywcze w Polsce? Mecenas Paweł Sikora, którego poprosiliśmy o wyjaśnienia, z góry tłumaczy, że procedura wcale do łatwych nie należy. –

1637224134 gornicy

Co po węglu?

Górnicy chcieliby w branży dopracować do emerytury, bo na to liczyli, podejmując pracę. Wielu ma wątpliwości, czy proces wygaszania wydobycia będzie sprawiedliwy – wynika z ostatnich badań poświęconych problemom górnictwa, opublikowanych przez Instytut Spraw Publicznych. Do wyników badań „Co po węglu? Górnicy o klimacie, transformacji i przyszłości” warto wrócić w

W PKW rozwoju nie będzie

O tym, jak będzie wyglądała przyszłość kopalń Południowego Koncernu Węglowego oraz o trudnych relacjach z energetyką mówił podczas XXXIII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie prezes spółki Jacek Pytel. Prezes PKW przedstawił m.in., jak ma wyglądać przyszłość kopalń zgodnie z zapisami umowy społecznej dla górnictwa. – To, co muszę przyjąć jako strategię

1647344100 wiatraki przykona orlen 02

Grupa Orlen wybuduje farmę wiatrową na Opolszczyźnie

Energa Green Development z Grupy Orlen przejęła od spółek Onde i Goalscreen Holdings Limited  projekt budowy elektrowni wiatrowej Szybowice, zlokalizowanej w województwie opolskim. Inwestycja o łącznej mocy 37,4 MW zostanie zrealizowana do końca 2025 roku i będzie pierwszą farmą wiatrową Grupy Orlen RLEN zlokalizowaną w południowej Polsce - poinformowała Grupa Orlen w komunikacie

1581592273 tomaszchrostny

Gigantyczna kara dla sprzedawców węgla

Prezes UOKiK nałożył 2,5 mln zł kary na śląską firmę PW Atex. Przedsiębiorca narzucał partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla. W efekcie nie mogli sprzedawać opału taniej. Zdaniem kontrolerów dystrybutorzy pozornie byli związani z Atexem umowami agencji, w rzeczywistości byli niezależnymi podmiotami, które powinny mieć swobodę ustalania cen. UOKiK ustalił, że PW Atex

Polska Miedź w pigułce

Górnictwa rud miedzi nie mogło zabraknąć na Szkole Eksploatacji Podziemnej, która odbyła się pod koniec lutego w Krakowie. Raport na temat tego sektora przedstawił – w czasie gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – Jan Zimroz, dyrektor naczelny do spraw górnictwa KGHM Polska Miedź. Miedziowy gigant posiada obecnie siedem obszarów koncesyjnych. Najkrótsza koncesja obowiązuje do

1709045750 wielki piec 1

Wielki Piec z widokami

Wielki Piec Huty Pokój to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów przemysłowych znajdujących się w Rudzie Śląskiej. Obiekty wchodzące w jego skład czeka niebawem przebudowa i rozbudowa. Na ten cel zostanie przeznaczonych blisko 100 mln zł. Lwia część tych środków, bo ponad 66 mln zł, będzie pochodzić z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt ma sprawić,

Zaslepka

Gaz na zamknięciu piątkowej sesji zdrożał

- W piątek na zamknięciu sesji w holenderskim hubie TTF gaz w kontraktach kwietniowych zdrożał o ponad 2 proc. do 26,5 euro za MWh. Droższy był też gaz w dostawach na maj, który kosztował 26,7 euro za MWh. Kontrakty kwietniowe poszły w górę o ponad 2,2 proc. do 26,58 euro za MWh. O ponad 2,4 proc. droży był również gaz z dostawą w maju, który był wyceniany na 26,7 euro za MWh.

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych - piątek

- Skonsolidowany zysk netto BOŚ za 2023 rok spadł do 78,4 mln zł z 128,2 mln zł w 2022 roku - poinformował bank w raporcie. BOŚ ocenia, że największe obciążenia związane z portfelem kredytów frankowych są już za nim, bank liczy w 2024 roku na dalszy wzrost wyniku odsetkowego i nie wyklucza, że po rekordowym 2023 roku sprzedaż kredytów może być jeszcze wyższa - poinformowali w

Zaslepka

Złoty stabilny do euro; umocnił się do dolara

- W piątek po południu złoty pozostawał stabilny do euro, a umocnił się do dolara amerykańskiego. Polska waluta osłabiła się do franka szwajcarskiego. Około godz. 17 euro kosztowało 4,29 zł, dolar 3,92 zł, a frank 4,48 zł. W piątek ok. godz. 17.00 euro pozostawało stabilne do złotego i było wyceniane na 4,29 zł. Dolar tracił 0,12 proc. i był wyceniany na 3,92 zł. Frank z

1664556492 port gdanski tomasz dresler

Węglokoks na morskich zakupach

Węglokoks dobił targu. – 29 lutego, po spełnieniu się warunków zawieszających, Węglokoks i SEA-invest zamknęły transakcję nabycia udziałów PPS Port Północny i zawarły umowę transferu udziałów. Tym samym z dniem 1 marca Węglokoks wchodzi w prawa większościowego właściciela Portu Północnego – czytamy w oficjalnym komunikacie, jaki ukazał się na stronie internetowej

Czynnik ludzki na pierwszym miejscu

Polska Grupa Górnicza jest największym pracodawcą w sektorze wydobywczym w Polsce. Jej załoga to 37 tys. osób, z których zdecydowana większość jest zatrudniona na dole, a więc w warunkach trudnych i zarazem niebezpiecznych. W 2023 r. w spółce doszło w sumie do 1058 wypadków, z czego 994 miały miejsce w kopalniach spółki, a 64 w pozostałych zakładach należących do Grupy.

Mniejsze wydobycie i większe zatrudnienie

W 2023 roku polskie kopalnie wydobyły 48,4 mln t węgla kamiennego, czyli o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej, ale wynik ze sprzedaży węgla wyniósł 7,4 mld zł – wynika z raportu Agencji Rozwoju Przemysłu o stanie górnictwa węgla kamiennego w 2023 roku. W minionym roku wzrosło też zatrudnienie na kopalniach – o 800 osób. Raport pt. „Obraz polskiego górnictwa na rynku węgla do

Kolejny etap rewitalizacji terenów dawnej KWK Rozbark

Rozpoczęliśmy budowę Centrum Aktywności Społeczno-Edukacyjnej - ogłosił w piątek Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. To kolejny etap rewitalizacji terenów dawnej KWK Rozbark, gdzie powstaje Zielony Kwartał, który ma wykorzystywać i edukować na temat odnawialnych źródeł energii. - Żadna kopalnia nie mogła funkcjonować bez łaźni. Choć dziś łaźni już tutaj nie ma, to w jej

1709905389 jsw rynek

Górnicy spotkali się przedstawicielami biznesu

Jastrzębska Spółka Węglowa – największy producent węgla koksowego w UE, obecna była na XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej. Co roku wydarzenie gromadzi wielu ludzi finansów i biznesu. Dla JSW była to doskonała okazja do przedstawienia swoich osiągnięć w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz transformacji klimatycznej - poinformowali przedstawiciele

Kopalnie zasypane węglem. Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza?

W niektórych kopalniach Polskiej Grupy Górniczej węgla na zwałach jest tak dużo, że za moment zakłady będą zmuszone wstrzymać produkcję – alarmują związkowcy. W jakich kopalniach sytuacja jest najtrudniejsza? Jak przekazał Bogusław Hutek, szef Solidarności w PGG obecnie na przykopalnianych zwałach zalega 2 mln ton węgla. Żeby uświadomić sobie, jak duża to ilość wystarczy