Aktualności

Niewielkie wahania cen paliw w krajowych rafineriach

Najbliższe dni mogą przynieść niewielkie wahania cen w krajowych rafineriach, kierowcy mogą bez obaw podjeżdżać na stacje paliw - poinformowali w piątek analitycy e-petrol.pl. W przyszłym tygodniu średnia cena benzyny 95 wyniesie 6,38-6,49 zł za litr, a oleju napędowego od 6,61 do 6,72 zł. Z przedstawionych w piątek prognoz analityków portalu e-petrol.pl wynika, że po niedzieli

1709902106 ministra spotkanie

Minister spotkała się ze związkowcami

W piątek, 8 marca, w Ministerstwie Przemysłu odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych z Polskiej Grupy Górniczej. Podczas spotkania minister Marzena Czarnecka poinformowała m.in. o stanie prac nad unormowaniem odbiorów węgla. Spotkanie w katowickiej siedzibie Ministerstwa Przemysłu (budynek jest również siedzibą PGG) rozpoczęło się o godz. 9. W rozmowach

Czekamy, aż rozpoczną się odbiory węgla z kopalń

W piątek, 8 marca, odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) z minister przemysłu Marzeną Czarnecką. O to, jak przebiegało spotkanie zapytaliśmy Bogusława Hutka, przewodniczącego górniczej Solidarności oraz przewodniczącego tego związku w PGG. Spotkanie rozpoczęło o godz. 9 i trwało niespełna półtorej godziny. W rozmowach

Zwały węgla zostaną rozładowane? Resort ma plan

- Rozmowy były bardzo rzeczowe i merytoryczne. Jeśli pani minister zrobi, to co planuje, to będzie to bardzo dobry kierunek – powiedział Rafał Jedwabny, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w PGG, po spotkaniu związkowców z Polskiej Grupy Górniczej z minister przemysłu Marzeną Czarnecką. Jaki plan na rozładowanie przykopalnianych zwałów przedstawił resort przemysłu? W piątkowym (8

1709895803 carport1

Carport fotowoltaiczny - co to jest?

Zastanawiasz się, jak połączyć funkcjonalność miejsca parkingowego z nowoczesną technologią pozyskiwania energii? Carport fotowoltaiczny może być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania w przestrzeni miejskiej i domowej. Odkryj, jak ta innowacyjna konstrukcja przekształca zwykłe zadaszenie w generującą moc stację, zapewniając tym samym

Daria Kucharczyk-Kwaśniewska z kopalni Jaworzno

Daria Kucharczyk-Kwaśniewska pracuje w kopalni Jaworzno od 22 lat. Jest geologiem. - To dużo i mało. Dużo, bo moja kariera zawodowa, którą rozpoczęłam jako stażystka w dziale mierniczo-geologicznym w kopalni Kleofas w Katowicach toczyła się dosyć dynamicznie. Cztery zakłady górnicze, w których przyszło mi pracować zlikwidowano, bądź połączono z innymi - opowiada. Siedem

Zaslepka

Ropa Brent zdrożała do 83,47 dol., a WTI do 79,59 dol.

W piątek po godz. 8.20 baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie podrożała o 0,61 proc., do 83,47 dol., a cena amerykańskiej ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku wzrosła o 0,84 proc., do 79,59 dol. W czwartek na zamknięciu ropa Brent kosztował 82,96 dol., a ropa WTI - 78,93 dol. za baryłkę. W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., baryłka Brent kosztowała 99 dol., a WTI

Geologia forpocztą górnictwa

Pogłębiające się trudności krajowego górnictwa węgla kamiennego oraz aktywna polityka ekologiczna coraz bardziej ograniczają rozwój tej branży jako całości. To jednak tylko zewnętrzne objawy kryzysu polskiego górnictwa. Te można by pominąć, zneutralizować, a nawet zaakceptować, gdyby nie istniały również wewnętrzne opory dla górniczych perspektyw, tak w kraju jak i

Szef górniczej Solidarności zaniepokojony sytuacją PGG

Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność i Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej, 8 marca przed wejściem na spotkanie z Marzeną Czarnecką, minister przemysłu, podkreślił, że oczekuje informacji o tym, co dalej będzie ze spółką. Spotkanie, w którym udział biorą przedstawiciele związków zawodowych działających w PGG,

Grażyna Miterka z lampowni ZG Sobieski

Grażyna Miterka to jedna z kobiet zatrudnionych w kopalniach. Pracuje na lampowni w Zakładzie Górniczym Sobieski.  8 marca na pewno dostanie kwiaty od kolegów. - Obsługuję punkt wydawczy aparatów tlenowych i lamp - mówi. Jej mąż Ireneusz pracuje od 27 lat w kopalni, jako górnik na przewozie. - Zatrudniłam się tu niedawno, bo dopiero dwa lata temu. Praca wśród mężczyzn bywa

Dziewczyny w podziemnym wyrobisku

W Dniu Kobiet przypominamy bohaterki naszych publikacji w Górniczej i portalu gospodarka - ludzie netTG.pl. Malwina Smulska z ornontowickiego Budryka była kilka lat temu bohaterką programu na popularnym kanale Discovery. - Moja praca polega na profilowaniu przodka i ścian wyrobisk górniczych i eksploatacyjnych. Muszę pokazać na rysunku, ile jest w nich skał, a ile węgla. W te same

Zarabiają mniej, ale rozważniej zarządzają pieniędzmi

Kobiety zarabiają mniej, ale rozważniej zarządzają pieniędzmi niż mężczyźni - wynika z raportu VeloBanku. Wskazano, że kobiety częściej trzymają pieniądze w depozytach i rzadziej korzystają z produktów kredytowych. Z okazji Dnia Kobiet VeloBank zbadał, co o kobietach i rynku pracy, na którym funkcjonują mówi sposób, w jaki wydają swoje pieniądze. Przeanalizowano zagregowane

Zaslepka

Złoty w piątek rano słabszy wobec głównych walut

W piątek rano złoty osłabił się w stosunku do głównych walut. Ok. godz. 7 euro kosztowało 4,3 zł, dolar 3,93 zł, za frank szwajcarski 4,48 zł. W piątek rano euro zdrożało o blisko 0,1 proc. i ok. godz. 7 kosztowało 4,3 zł, dolar zdrożał także o blisko 0,1 proc. i kosztował prawie 3,93 zł, zaś frank zdrożał o blisko 0,2 proc., do 4,48 zł. W czwartek po południu euro

1709830668 malwina smulska 2 arc

Panie na ścianie? Może jednak tak się stanie

Swoje zadania wykonują wyjątkowo dokładnie. Najczęściej spotykamy je w zakładach przeróbczych i w lampowniach. Pilnują, aby każdy górnik zjeżdżający na dół zabrał ze sobą środki ochrony osobistej, okulary, maskę, rękawice i zatyczki do uszu. Wiele z nich zjeżdża na dół, aby wytyczać nowe fronty robót. Kobiety w górnictwie zawsze były są i pewnie długo jeszcze będą

Blisko jedną trzecią spośród 3 mln firm w Polsce prowadzą kobiety

Spośród 3 mln firm w Polsce 32 proc. prowadzą kobiety - wynika z analizy przeprowadzonej przez VeloBank. Dodano, że panie jako właścicielki firm wkraczają do męskich branż, np. transportu i budownictwa, ale najwięcej jest ich w sektorach medycznym i usługowym. Zgodnie z danymi Eurostatu za 2023 r., które przeanalizował VeloBank, 19 proc. firm przemysłowych w Polsce jest w kobiecych

Z makijażem na szychcie

Ani razu do roboty nie przyszły bez makijażu. To, że pracują w usmarowanych drelichach, nie znaczy, że nie dbają o siebie. Faceci podziwiają je za hardość ducha i za to, że potrafią ustać przy maszynie bite osiem godzin, albo co drugi dzień zjeżdżać na dół. W polskich kopalniach na przeróbce kobiet nigdy nie brakowało. Jeszcze 20 lat temu pracowały w dużym zapyleniu przy

Krajobraz po kradzieżach na węglowym szlaku

Kolej nie spieszy się z odbudową skradzionego toru, którym w niedalekiej przeszłości wywożono węgiel kopalń w Piekarach Śląskich. Choć trasa w perspektywicznych planach przewidywana jest jako towarowa obwodnica Bytomia, to na razie nie ma widoków na szybką reaktywację. W listopadzie i grudniu 2023 r. miały miejsce kradzieże mienia kolejowego na terenie Bytomia i Piekar Śląskich.

Królestwo kobiet na ekranie

Kopalnia to głównie męski świat. Są jednak za bramą zakładu górniczego takie miejsca, gdzie znajdziemy płeć piękną. Jednym z nich jest zakład przeróbczy. To właśnie pracującym w nim kobietom swój filmowy debiut poświęciła Aneta Nowicka – reżyserka pochodząca z Jastrzębia-Zdroju. Produkcja pt. „Córy węgla” miała już swój pokaz przedpremierowy w grudniu ub.r., a

Trzydziestka Budryka

Przypominają się słowa starego przeboju braci Golców „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”. I z pewnością można je w jakiś sposób odnieść także do historii ornontowickiej kopalni Budryk. Zwłaszcza gdy słucha się relacji ludzi, którzy towarzyszyli narodzinom zakładu, na długo jeszcze zanim na powierzchnię wyjechała pierwsza tona węgla. Mało kto dziś

Zaslepka

Ropa tanieje w Londynie i Nowym Jorku

W czwartek po południu baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie potaniała o 0,76 proc., do 82,33 dol., a amerykańskiej ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku straciła o 1,1 proc., do 78,26 dol. W czwartek rano baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie potaniała o 0,04 proc., do 82,93 dol., a amerykańskiej ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku zdrożała o 0,03 proc., do 79,15 dol. W dniu

Trzech kandydatów na stanowisko prezesa NFOŚiGW

Dorota Zawadzka-Stępniak, Paweł Mickiewicz oraz Wojciech Kurdziel są kandydatami wyłonionymi w naborze na prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - wynika z informacji zamieszczonej w BIP Funduszu. W Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) NFOŚiGW w piątek poinformowano o wynikach przeprowadzonego naboru na stanowisko prezesa zarządu Funduszu.

Zaslepka

Złoty słabszy do euro i franka, mocniejszy do dolara

Złoty w czwartek po południu potaniał względem euro i franka szwajcarskiego, ale zdrożał wobec dolara. Ok. godz. 17 euro kosztowało 4,3 zł, dolar 3,93 zł, a frank szwajcarski niespełna 4,48 zł. Złoty w czwartek po południu potaniał o niespełna 0,1 proc. w stosunku do euro, które ok. godz. 17 kosztowało 4,3 zł. Także frank szwajcarski zdrożał o blisko 0,15 proc. i ok. godz. 17