Aktualności

Górnicy otrzymają kredkowe. Kwota robi wrażenie

Część firm funduje pracownikom tzw. kredkowe. To pieniądze wypłacane raz w roku jako wyprawka dla dzieci, które się uczą. Pracownicy KGHM mogą składać wnioski dotyczące kredkowego od 10 lipca. Kwota nie jest mała i przekracza 4,5 tys. zł brutto. Jak przypominają przedstawiciele Solidarności kopalni Polkowice-Sieroszowice, wysokość kredkowego jest uzależniona od dochodu

Bana wolności na torach śląskich i zagłębiowskich miast

„Bana wolności”, czyli specjalny tramwaj - wyruszył na trasy aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej. Jak czytamy w komunikacie prasowym Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności na torach aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej przez miesiące wakacyjne będzie jeździł tramwaj - BANA WOLNOŚCI. W ten sposób ta katowicka instytucja chce przypomnieć gorące lato roku 1980,

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Produkcja węgla w grupie JSW w drugim kwartale 2024 roku ogółem wyniosła 2,87 mln ton i była niższa w porównaniu do I kwartału 2024 r. o ok. 8,5 proc., a w stosunku do II kwartału 2023 r. spadła o ok. 13,6 proc. - podała spółka w komunikacie. W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla

Minister klimatu o Odrze: strategia, renaturalizacja, monitoring

Ministerstwo klimatu i inne podmioty publiczne skupiają się na trzech obszarach działań wokół Odry: długofalowej strategii, badaniach nad renaturyzacją i monitoringiem stanu rzeki - poinformowała we wtorek we Wrocławiu szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak przekazała Hennig-Kloska po rozmowach z wojewodą dolnośląskim i przedstawicielami samorządów,

Rekordowe pierwsze półrocze na lotnisku w Pyrzowicach

Ponad 2,6 mln pasażerów obsłużono w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Rzecznik lotniska Piotr Adamczyk poinformował we wtorek, że było to rekordowe pierwsze półrocze. Liczba pasażerów w porównaniu do poprzedniego wzrosła o prawie 370 tys. (16,5 proc.). W pierwszym półroczu 2024 r. z lotów regularnych oferowanych na lotnisku w

Co mogłoby zdecydować o wysokości górniczych odpraw?

Polska Grupa Górnicza planuje zredukować zatrudnienie wprowadzając program dobrowolnych odejść (PDO). Takie rozwiązanie pozytywnie ocenia Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80. - Według moich szacunków z programu dobrowolnych odejść mogłoby skorzystać 4 tys. pracowników – ocenia związkowiec. O planach uruchomienia PDO w PGG mówił ostatnio Leszek Pietraszek, szef

Wsparcie wartości 21 mld zł we wrześniowej aukcji dla kogeneracji

Blisko 21 mld zł będzie do rozdysponowania we wrześniowej aukcji dla jednostek kogeneracji oraz w naborze na indywidualną premię kogeneracyjną - poinformował we wtorek Urząd Regulacji Energetyki (URE). Na wrzesień Prezes URE planuje dwa postępowania związane z promowaniem wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Między 16 a 18 września br. odbędzie się trzecia

1706946989 transformator energa

Zaawansowanie budowy elektrowni w Ostrołęce to blisko 70 proc.

Na budowie elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce o mocy 745 MW zaawansowanie prac na koniec maja wyniosło blisko 70 proc. Realizacja inwestycji przebiega zgodnie z planem - poinformowała we wtorek Energa z Grupy Orlen, odpowiadająca za przedsięwzięcie. Na plac budowy elektrowni w Ostrołęce - jak zapewniła Energa - dotarły już kluczowe elementy bloku energetycznego, przy czym w

Zmiany w podatkach wstrzymają transformację energetyczną

Nowa definicja budynków i budowli, zawarta w projektowanej ustawie o podatkach lokalnych, rozszerzy zakres opodatkowania nieruchomości i może doprowadzić do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej - czytamy we wtorkowym komentarzu Lewiatana. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jednym z jej elementów jest

JSW podsumowało produkcję. Coraz mniej węgla

W drugim kwartale 2024 r. w Grupie JSW produkcja węgla ogółem wyniosła 2,87 mln t, a koksu 0,73 mln t. To oznacza, że w pierwszym półroczu zakłady spółki wyprodukowały 6 mln t węgla oraz 1,56 mln t koksu. Jastrzębska Spółka Węglowa najnowsze wyniki produkcyjne – dotyczące drugiego kwartału br. - opublikowała we wtorek, 9 lipca. Jak wyniki z przedstawionych danych produkcja

W Senacie o przyszłości pokopalnianej infrastruktury, m.in. w Bobrku

O tym w jaki sposób infrastruktura pogórnicza może zostać wykorzystana do produkcji i magazynowania energii rozmawiano w czasie posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce, które odbyło się 5 lipca. Jako jeden z przykładów podano kopalnię Bobrek w Bytomiu, która w 2025 r. ma zakończyć eksploatację. - Dzisiaj rozmawiamy na temat innowacyjnych rozwiązań, które w

1720523668 plexiwprzemysle

Plexi w przemyśle – zastosowania, zalety i wady

Przemysł nieustannie poszukuje innowacyjnych materiałów, które są w stanie sprostać nowoczesnej produkcji i technologii. Jednym z takich materiałów, wykorzystywanych już w wielu gałęziach przemysłu, jest szkło akrylowe, znane także jako plexi. To przezroczyste tworzywo sztuczne, lżejsze od szkła, a jednocześnie niezwykle wytrzymałe, stało się nieodłącznym elementem wielu

ETauron dołączył do międzynarodowej platformy roamingowej Hubject

Sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych eTauron dołączyła do międzynarodowej platformy roamingowej Hubject - podała we wtorek spółka. Użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli, posiadając jedną kartę dostępową, skorzystać z ponad 250 tys. punktów ładowania - dodano. Dołączenie sieci eTauron do platformy roamingowej Hubject to ważny krok w kierunku rozwoju

1687946307 sciana bzie jsw d lach

W czerwcu uruchomili cztery nowe ściany

W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla koksowego - poinformowali przedstawiciele JSW. Dwie ściany uruchomiono w kopalni Pniówek. Ściana B-3 ma długość 218 m i wybieg 790 metrów, eksploatowana będzie do lutego 2025 roku, a jej zasoby sięgają 340 tys. ton. Druga ściana w Pniówku – C-5 jest

Nie żyje mecenas śląskiej sztuki i kultury, także tej z węgla

Nie żyje Stanisław Gerard Trefoń, kolekcjoner, mecenas śląskiego malarstwa i rzeźby w węglu. Mieszkał w Rudzie Śląskiej, gdzie od kilkudziesięciu lat prowadził galerię sztuki. Miał 91 lat. Na jednym z portali społecznościowych o jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Barwy Śląska. - Z wielkim żalem i smutkiem informujemy o śmierci Stanisława Gerarda Trefonia.

1720520492 fotowoltaika1

Fotowoltaika na gruncie – inwestycja w przyszłość dla firm

Instalacje fotowoltaiczne montowane bezpośrednio na ziemi zdobywają coraz większą popularność wśród przedsiębiorstw. Koszty energii ciągle rosną, zwiększa się także świadomość ekologiczna klientów. Rozwiązanie to staje się zatem atrakcyjną opcją dla firm, które chcą inwestować w zrównoważony rozwój, efektywność i samowystarczalność. Korzyści dla firm Jednym z

W pierwszym kwartale 2024 r. najbardziej spadł przewóz węgla koleją

Grupa towarów z dominującym udziałem węgla kamiennego odnotowała największy spadek pod względem przewiezionej masy w ciągu pierwszego kwartału 2024 r. W porównaniu z analogicznym okresem ub.r., transport węgla kamiennego spadł o ponad 6 mln ton - podał we wtorek Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Urząd przekazał, że w pierwszym kwartale 2024 r. pociągi towarowe w Polsce

Nowy stary wiceprezes w CSRG

W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu skompletowano zarząd. Jako ostatnie do obsadzenia było stanowisko wiceprezesa ds. ekonomiki i finansów. Objął je Krzysztof Kubera, który za te same obszary odpowiadał w poprzedniej kadencji zarządu. Decyzję o wyborze nowego wiceprezesa podjęła w poniedziałek, 8 lipca, rada nadzorcza CSRG.  Krzysztof Kubera jest absolwentem

Gaz-System zaczyna budowę gazociągu Nowe Tłoki - Sulechów

Operator przesyłowy gazu Gaz-System podpisał umowę na budowę gazociągu Nowe Tłoki - Sulechów na terenie województw: wielkopolskiego oraz lubuskiego. Nowy gazociąg zwiększy możliwości przesyłu gazu i zaopatrzenia odbiorców - zaznaczył operator. Jak poinformował we wtorek Gaz-System, nowy gazociąg o średnicy DN300 (300 mm) zastąpi zbudowany w latach 80. gazociąg DN150. Dzięki

1720515921 uczniowie jsw

Węglowa spółka przyznała uczniom nagrody pieniężne

33 uczniów z ośmiu szkół otrzymało nagrody pieniężne za najlepsze wyniki w nauce. Wręczone zostały podczas uroczystego spotkania z udziałem Artura Wojtków, zastępcy prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, dyrektorów szkół i oczywiście samych laureatów - poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Każdego roku Jastrzębska Spółka Węglowa nagradza trzech

Nie żyje były wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej

Nie żyje były wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst – taką informację przekazały we wtorek, 9 lipca, rano służby prasowe spółki. Jak ustalił portal netTG.pl, były członek zarządu PGG trafił w nocy z poniedziałku na wtorek, z 8 na 9 lipca, do szpitala. Rajmund Horst do 30 czerwca był wiceprezesem spółki. W zarządzie PGG odpowiadał za produkcję. Zanim został

Zaslepka

Złoty nieznacznie umocnił się wobec głównych walut

Polska waluta we wtorek około godz. 7.20 nieznacznie umocniła się wobec głównych walut. Euro kosztowało prawie 4,27 zł, dolar był wyceniany na 3,94 zł, a za franka szwajcarskiego płacono prawie 4,39 zł. Złoty rano umocnił się wobec euro o 0,01 proc., za które płacono prawie 4,27 zł. Kurs polskiej waluty w stosunku do dolara wzrósł o 0,03 proc., który wyceniany był na ponad