Aktualności

Zaslepka

Jest w Barbórce jakaś magia

Dla pracujących w górnictwie, to wprawdzie dzień wolny od pracy, ale jakoś inaczej wolny – nie tak, jak niedziela, czy inne wolne dni. Jest to dzień uroczyście wolny – wyniosły.Dla tych, którzy już nie pracują, to dzień refleksji, a częściej tęsknoty. To niewyobrażalne, za czym może tęsknić były górnik, a raczej górnik, który nie pracuje w górnictwie, bo górnikiem

Zaslepka

Szacunek zaskarbia się pracą

Rozmowa z Robertem Więckiem, górnikiem przodowym w Zakładzie Górniczym „Sobieski-Jaworzno”Robert Więcek – podpowiedział dyrektor pracowniczy, kiedy prosiłem go o pomoc w dotarciu do zacnego górnika jaworznickiej kopalni. Czym zaskarbia się uznanie i szacunek?Bo ja wiem... Na pewno porządną, ciężką pracą.Ile ma Pan już za sobą fedrowania?Cóż, minęło już przeszło 23

Zdzieszowice 04 JECH K4

Ile będzie kosztował węgiel koksowy?

Na rynku węgla koksowego panuje zawieszenie. Pełne magazyny i składy produktów hutniczych, koksu i stali. Nie ma też negocjacji cenowych kontraktów na przyszły rok.W lipcowym szczycie ceny kontraktowe węgla koksowego dochodziły do 300 USD za tonę, a w transakcjach spotowych osiągały nawet 370 USD. Kilka dni później ceny węgla, ropy i surowców zaczęły spadać. Na świecie

Zaslepka

Metale: Cena miedzi nadal spada

Cena miedzi spadła na giełdzie w Szanghaju siódmy dzień z rzędu, zmierzając do najdłuższej serii spadków od 10 lat. Wpłynęły na to coraz silniejsze przewidywania zmniejszonego popytu na surowce, w wyniku pogrążania się światowej gospodarki w kryzysie.Cena miedzi na dostawy lutowe na giełdzie w Szanghaju spadła o 5 proc. do 24.700 juanów za tonę. To najniższy poziom dla

Zaslepka

EBI: Damy na węgiel

Nie ma niebezpieczeństwa, że Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wstrzyma finansowanie w energetykę opartą na węglu – napisała „Rzeczpospolita”.Organizacja ekologiczna CEE Bankwatch Network zaapelowała w czwartek. 4 grudni br., w Poznaniu do EBI o wycofanie wsparcia inwestycji w paliwa kopalne. Dusan Ondrejicka z biura prasowego EBI powiedziała „Rz”, że bank nie podziela tych

Zaslepka

Prezydent Sarkozy namawia Tuska na atom

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy namawia rząd Donalda Tuska na kupno od Francji reaktorów atomowych – podał „Parkiet” za doniesieniami portalu tvp.info. Jak podaj gazeta w lobbing zaangażowana jest cała francuska administracja. Dostarczyć blok atomowy gotowy jest koncern Areva.Sarkozy przyjeżdża dzisiaj do Warszawy. Możliwe, że temat energii jądrowej zostanie poruszony podczas

Zaslepka

Lotos sprzedał akcje Rafinerii Nafty Glimar

W czwartek, 4 grudnia br., zostały spełnione ostatnie warunki prawne zawieszające transakcję sprzedaży pakietu akcji Rafinerii Nafty Glimar, tym samym akcje gorlickiej rafinerii zostały sprzedane Podkarpackiemu Holdingowi Budowy Dróg Drogbud – poinformowało biuro prasowe Lotosu, dotychczasowego właściciela akcji.Umowę o wartości 1 mln zł przedstawiciele obu firm podpisali już w

Barbórka w JSW: Honorowa szpada górnicza dla wicepremiera

Uroczystości barbórkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbyły się w tym roku w Domu Kultury kopalni „Krupiński” w Suszcu. Na początku minutą ciszy uczczono pamięć górników, którzy zginęli w czerwcowej katastrofie w kopalni „Borynia”.- Szacunek dla pracy, solidarność, siła charakteru w obronie tego, co sumienie rozpoznaje jako słuszne, to bezcenny wkład, jaki górniczy

Medale dla pracowników nadzoru górniczego

"Górnictwo jest konfrontacją z siłami natury. Potrzebuje wiedzy, rozwagi i przezorności". Te słowa prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z listu gratulacyjnego skierowanego do pracowników Wyższego i Okręgowych Urzędów Górniczych były trafnym przesłaniem ich dzisiejszej, barbórkowej uroczystości.W imieniu głowy państwa Bożena Borys-Szopa 19 pracowników nadzoru górniczego

Zaslepka

Celsa wyda 500 mln euro na dwie walcownie

Hiszpański koncern hutniczy Celsa zamierza do 2012 roku zainwestować w Ostrowcu Świętokrzyskim 500 mln euro.Hiszpanie planują wybudować w Ostrowcu dwie walcownie – poinformował „Parkiet”. W ciągu pięciu lat Celsa zainwestowała w Polsce 100 mln euro.

Zaslepka

Nowa walcownia Interspeed

Utworzona przez Interspeed spółka Walcownia Ostrowiec rozpocznie działalność w 2010 roku i będzie się specjalizować w produkcji tzw. walcówki jakościowej w zwojach - podał "Parkiet".Wytwarzane będą z niej m.in. liny, sprężyny oraz łożyska. Budowa walcowni ma kosztować 80 mln euro.

Zaslepka

Orlen tani, ale chroniony

Miliard dolarów wystarczy do próby przejęcia PKN. Pieniądze to jednak nie wszystko – interesy państwa broni statut firmy - podała "Rzeczpospolita".Skarb państwa decyduje o koncernie. Państwo ma różne możliwości obrony swoich interesów w PKN. Nawet gdy pojawi się nowy znaczący udziałowiec, to będzie musiał walczyć w sądzie o prawo do skutecznego działania na WZA.Akcje

Zaslepka

Ostrowska: Bezrobocie w grudniu może wynieść 9,5-9,6 proc.

Wiceminister pracy Czesława Ostrowska uważa, że bezrobocie w Polsce w grudniu wzrośnie do 9,5-9,6 proc. - podał portal pb.pl za doniesieniami PAP.- Będzie 9,5-9,6 proc., tak jak było prognozowane przez naszych specjalistów od makroekonomii w budżecie na 2008 rok - powiedziała Ostrowska w piątek w TVN CNBC Biznes.Dodała, że stopa bezrobocia w grudniu nie powinna przekroczyć 10

Zaslepka

Wkrótce konferencja Power Ring 2008

9 grudnia w Muzeum Gazownictwa w Warszawie odbędzie się konferencja „Power Ring 2008 - Zintegrowana Energia Europy”, której celem jest przedstawienie nurtów dyskusji trwającej w Unii Europejskiej, dotyczącej kształtu europejskiego rynku energii, Pakietu Energetyczno - Klimatycznego i ich wpływu na pozostałe sektory oraz na środowisko. - Spotkanie ma na celu zidentyfikowanie

Zaslepka

Z Energą po drodze

Grupa Energa we współpracy z policją rozpoczyna kolejną edycję akcji na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Kierowcom, rowerzystom i pieszym rozdanych zostanie ponad 30 tysięcy kamizelek i znaków odblaskowych. Równocześnie w szkołach odbędą się  spotkania  edukacyjne dla dzieci i młodzieży – podało biuro prasowe energetyczegokoncernu.Na polskich drogach

Zaslepka

Nowa farma wiatrowa w okolicach Drawska Pomorskiego

W okolicach Drawska Pomorskiego powstanie farma wiatrowa. Zbuduje ją belgijska spółka Electrawinds - podał portal cire.pl za doniesieniami "Kuriera Szczecińskiego".- Elektrownie wiatrowe powstaną w rejonie Zagozdu. Belgowie zbudują je na gruntach rolników, chętnych nie brakuje - powiedział Kurierowi Szczecińskiemu Zbigniew Ptak, burmistrz Drawska Pomorskiego.W planie przestrzennego

Zaslepka

Castrol zanotował ponad 4-procentowy wzrost udziału w rynku

Zgodnie z najnowszymi wynikami badania konsumenckiego prowadzonego przez firmę Qualifact udział Castrol wynosi obecnie 19,4 proc. i oznacza wzrost o 4,2 proc. rok do roku – podało biuro prasowe paliwowego koncernu.- Bardzo cieszymy się, że kolejni klienci dołączają do grona użytkowników produktów Castrol – powiedziała Anna Orlińska Marketing Manager firmy Castrol. - Z roku na rok

Zaslepka

Przemysł i energetyka ocenią propozycję prezydencji francuskiej

8 grudnia w warszawskim Domu Dziennikarza odbędzie się konferencja poświęcona analizie skutków wdrożenia Pakietu Energetyczno Klimatycznego dla polskiej gospodarki – poinformowało biuro prasowe PAP, organizatora spotkania.Uczestnicy konferencji będą się zastanawiać czy 11 grudnia 2008 roku, podczas posiedzenia Rady Europejskiej musimy głosować za modyfikacją narzędzi Pakietu

Emagp logo

W poniedziałek charytatywna Barbórka w EMAG-u

Ponad 200 zaproszonych gości – przedstawicieli kopalń, klientów reprezentujących górnictwo oraz inne branże, kooperantów, wyższych uczelni, firm współpracujących oraz instytucji - weźmie udział w tegorocznych uroczystościach Barbórkowych w Centrum EMAG, które odbędą się w poniedziałek, 8 grudnia br.Obchody zainauguruje uroczysta msza św. w intencji pracowników EMAGu,

Zaslepka

Orlen chce rekompensaty od Yukosu

Polski Koncern Naftowy oczekuje od Yukos International rekompensaty z rachunku ustanowionego w chwili zakupu Mazeikiu Nafta – podało biuro prasowe paliwowej spółki.Koncern doręczył ostatnnio spółce Yukos International UK B.V., z siedzibą w Holandii, zawiadomienie o swoich roszczeniach związanych z transakcją nabycia strategicznego pakietu litewskiej spółki w 2006 roku.W dniu

Zaslepka

Wicepremier Pawlak pokłonił się górnikom z „Wujka”

Górnicy nie muszą się obawiać o swoją przyszłość. Węgiel jest i długo jeszcze będzie podstawowym paliwem energetycznym w Polsce – powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, goszczący na Śląsku z okazji Barbórki.Rano o godz. 9.00 wicepremier Pawlak spotkał się w „Szczygłowicach” z kierownictwem kopalni. W spotkaniu i w mszy św w intencji górników,

Waldemar Pawlak w kopalni „Szczygłowice”

O godz. 9.00 wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się w „Szczygłowicach” z kierownictwem kopalni. W spotkaniu uczestniczyli Mirosław Kugiel, prezes Kompanii Węglowej, do której należą "Szczygłowice", dyrektor Grzegorz Mendakiewicz, dyrektor ds. pracowniczych Krystian Rydarewicz, dyrektor Centrum Zachód Jan Stokłosa, starosta powiatu gliwickiego Michał Nieszporek oraz prezydent