Aktualności

Kolejna kopalnia wprowadzi auta na dole? Jest pierwszy krok

Kolejną polską kopalnią węgla kamiennego, która będzie używała na dole samochodów, może być lubelska Bogdanka. Spółka ogłosiła przetarg na pierwszy pojazd testowy. Jak zaznaczają przedstawiciele Lubelskiego Węgla Bogdanka, wprowadzenie samochodów jako środka transportu w kopalniach węgla kamiennego, zwłaszcza w systemie ścianowym, stanowi innowacyjne podejście w polskim

1731400976 5

Znacznie zmniejszą zużycie węgla

Węglokoks Energia NSE realizuje nowoczesną i największą inwestycję w Zakładzie Ciepłowniczym Czeczott. Zapowiada, że zyskają na niej odbiorcy ciepła i okoliczni mieszkańcy Inwestycja  zakłada budowę nowoczesnego układu kogeneracyjnego oraz kotła gazowego. Stanowi to kluczowy krok w modernizacji infrastruktury energetycznej systemu ciepłowniczego, jak i w procesie transformacji

Tym żyje Polska i świat

Marsz w Dzień Niepodległości, pęczniejące konta miliarderów dzięki wygranej Donalda Trumpa, agenci z Mińska i próby ograniczenia handlu już nie tylko w niedziele, ale i w soboty - tym 12 listopada żyją polskie media. * TVN24: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Przekazał, że spotka się z nim, zanim ten

Trzy kopalnie fedrują pod miastem. Co z wydobyciem?

W czwartek, 7 listopada br. w Urzędzie Miejskim w Zabrzu, odbyło się 30. posiedzenie zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny eksploatacji górniczej pod terenami Zabrza. Obrady prowadził Roman Sus, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach – poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze

Częstotliwość ekstremalnych zjawisk – takich jak powodzie, podtopienia, huragany, gradobicia, pożary, susze i fale upałów – nasila się wraz ze zmianami klimatycznymi. Rosną też spowodowane nimi straty finansowe: według danych PIU w krajach UE w ostatnich 40 latach wyniosły one 487 mld euro, a w przypadku Polski – 16 mld euro. Dla ubezpieczycieli oznacza to konieczność

Polskę czeka boom w magazynach energii

Brak magazynów energii to jedna z największych barier w rozwoju energetyki odnawialnej. Stopniowo zyskują one jednak zainteresowanie zarówno spółek energetycznych, jak i inwestorów indywidualnych. Nowe przepisy, które zapowiada rząd, mają pobudzić inwestycje w ten obszar, który może się okazać istotny także dla polskiego przemysłu. – Mamy w Polsce wielkie wyzwanie w zakresie

Ustawa wiatrakowa do końca roku powinna trafić do Sejmu

- Trudno mi sobie wyobrazić zamknięcie roku bez ustawy wiatrakowej w Sejmie. Żadne krzyki Don Kichotów w ławach opozycji tego nie zmienią - powiedziała w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej“ minister klimatu i środowiska, wiceprzewodnicząca Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. W wywiadzie, który ukazał się we wtorkowym wydaniu “Dziennika Gazety Prawnej“ Hennig-Kloska pytana

Zaslepka

Giełdy w USA kończą dzień na plusach, indeksy na szczytach

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami, pomimo przewagi spadków w ciągu dnia. Indeks Dow Jones pierwszy raz w historii zamknął notowania powyżej poziomu 44.000 punktów. Wszystkie trzy główne indeksy są na historycznych szczytach. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,69 proc. do 44.293,13 pkt. ' S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,10

Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka

Bieg Niepodległości ponownie przebiegł ulicami Katowic. Trasa biegu rozpoczęła się przy Pomniku-Krzyżu upamiętniającym Dziewięciu z Wujka, gdzie przed startem odbyło się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem. W tej edycji biegu wzięła udział rekordowa liczba uczestników – 999 biegaczy zapisało się na to wydarzenie. – To rekordowa

Bank Światowy za szybszą dekarbonizacją polskiej gospodarki

Zdaniem Banku Światowego konieczne będzie usunięcie barier w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, wzmocnienia krajowych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, użycia gazu ziemnego jedynie jako technologii przejściowej i zwiększenia skali wymiany zagranicznej energią elektryczną. Publikujemy kolejne fragmenty Krajowego Raportu Klimatyczno-Rozwojowego (CCDR) dla Polski

Stroje śląskie, czyli wraca temat rekordu w Rozbarku

Niespełna dwa miesiące po zakończeniu tegorocznego Święta Rozbarku, w Bytomiu rozpoczęły się przygotowania do przyszłorocznych obchodów. Organizatorzy już dziś apelują do mieszkańców i miłośników kultury regionalnej: zarezerwujcie 6 września 2025 r. w swoich kalendarzach i pobijcie z nami rekord Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. Próba pobicia

Konkurs na stanowisko prezesa zarządu w ważnej spółce

Rada nadzorcza PKP Cargo w restrukturyzacji ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa i pięciu członków zarządu spółki - podała w piątek firma. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 19 listopada. Poprzednie postępowanie zakończyło się bez rozstrzygnięcia. Spółka przekazała w komunikacie, że rada nadzorcza PKP Cargo ogłosiła, że zostało wszczęte

1731073210 11256

Pamiątki z huty, bo to przecież było hutnicze miasto...

Tylko do połowy listopada można oglądać w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich wystawę zatytułowaną „Moja pamiątka z huty”. Wystawa koncentruje się na pielęgnowaniu spuścizny pohutniczej Siemianowic Śl. Tworzące ją elementy odwołują się zarówno do dziedzictwa materialnego (w postaci konkretnych pamiątek – oryginalnych

1730885369 schronbytom

W schronie nowa wystawa związana z górnictwem

Po raz ostatni w 2024 r. otwarty zostanie dla zwiedzających podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej. W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada od 14.00 do 18.00 będą mogli go zwiedzić nie tylko miłośnicy  historii oraz militariów. Czeka na nich też ekspozycja poświęcona II wojnie światowej oraz nowa wystawa związana z

Jam, śląski pieron spod Bytomia...

„Jam, śląski pieron spod Bytomia, wydobywam węgiel każdego dnia...” - słowa tego górniczego walczyka szczególnie mocno wybrzmiały w sobotę, 9 listopada, w bytomskiej Hali Na Skarpie za sprawą około tysiąca gwarków z kopalni Bobrek i ich gości, uczestniczących w karczmie piwnej. Tradycyjne wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 29. przez Organizację

1731249868 tusk kprm

Europa ma średnio 2,5 razy droższą energię niż Stany Zjednoczone

Premier Donald Tusk powiedział w sobotę, że zwrócił się do ministra finansów, by przedstawił sposób mrożenia cen energii, także na 2025 rok. - Te perspektywy nie są najgorsze na drugą połowę przyszłego roku, ale nie chcę, żeby było poczucie niepewności - dodał szef rządu na konferencji prasowej. Szef rządu poinformował, że w najbliższych dniach ma poznać konkretny

Szlakiem historii Sośnicy

Jan Woźniak to chodząca encyklopedia dziejów gliwickiej kopalni Sośnica. Emerytowany inżynier górnik stworzył jedyną w swoim rodzaju izbę tradycji. Jest jej kustoszem i wciela się w rolę przewodnika. Ruszyliśmy więc razem na zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca, pełnego górniczych pamiątek. – Trwające w ciągu minionych 300-360 mln lat ruchy górotwórcze skorupy ziemskiej

1730974855 tg23 sbc

Górnicze miasto Jastrzębie-Zdrój

Przez cały 2024 rok świętujemy 30-lecie założenia „Trybuny Górniczej”. Naszym Czytelnikom przypominamy najciekawsze fragmenty tekstów, które w tygodniku ukazywały się dokładnie 30 lat temu. Zapraszamy do lektury! 9 listopada 1994 r. ukazał się 23. numer „Trybuny Górniczej”. W tym wydaniu gazety czołówkowy materiał, a i spora rozkładówka były poświęcone jednemu ze

1673361904 kanalizacja katowice

Ustalanie taryf za wodę i ścieki powinno wrócić do samorządów

- Ustalanie taryf za wodę i ścieki powinno wrócić do samorządów - powiedziała PAP prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska, odnosząc się do projektu ustawy, który jest przygotowywany w Ministerstwie Infrastruktury. Projekt - jak poinformował PAP resort infrastruktury - “zakłada zmiany w funkcjonowaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a

Kolejki na Kasprowy Wierch i w Solinie ruszyły po przeglądzie

- Od soboty, po trzytygodniowej przerwie technicznej, kursują kolejki linowe na Kasprowy Wierch w Tatrach oraz kolej widokowa nad zaporą w Solinie - poinformowały Polskie Koleje Linowe (PKL). Przeglądy techniczne i prace serwisowe kolejek linowych w obu ośrodkach turystycznych Grupy PKL trwały od 21 października. Z przestoju skorzystali również ratownicy GOPR i TOPR oraz strażacy,

1731250766 mloty pge

PGE wraca do projektu budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty

Polska Grupa Energetyczna wraca do projektu budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w Bystrzycy Kłodzkiej - wynika z informacji przekazanych PAP przez wiceprezesa PGE Roberta Kowalskiego. Dodał, że jeszcze w tym roku spółka złoży wniosek o decyzję środowiskową. - Zakładamy, że w tym roku złożymy w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) wniosek o decyzję środowiskową

1731046565 bieg9 wujek

Bieg Niepodległości ulicami Katowic

Bieg Niepodległości ponownie przebiegnie ulicami Katowic. Tak jak w ubiegłym roku, trasa biegu rozpocznie się przy Pomniku-Krzyżu upamiętniającym Dziewięciu z Wujka. 11 listopada, odbędzie się bieg Niepodległości Dziewięciu z Wujka. Jak informuje Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, wszystkie miejsca na bieg są już zajęte! Instytucj zaprasza jednak do obserwowania