Katowice biznesowym centrum Europy

1734517570 ekg ptw

fot: PTW

XVII EKG odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia 2025 r.

fot: PTW

XVII Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie to pozostaje szerokim, otwartym forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki.

Przewodniczącym Rady EEC od lat jest prof. Jerzy Buzek, premier w latach 1997-2001 i przewodniczący PE w latach 2009-2012. W wydarzeniu zazwyczaj biorą udział europejscy i krajowi politycy, szefowie resortów, największych firm, samorządowcy, naukowcy.

Główne nurty tematyczne tegorocznego kongresu to: bezpieczeństwo, polska prezydencja w Unii Europejskiej, energia i zielona transformacja oraz geopolityka, Europa, gospodarka. To także inwestycje i rozwój oraz digitalizacja, technologie, regulacje.

Organizatorzy, czyli Grupa PTWP, podkreślają, że w roku 2025 mamy do czynienia z nadal niestabilnym otoczeniem gospodarki, z zaburzeniami geopolitycznymi wpływającymi na koniunkturę, klimat inwestycyjny i strategie firm. Niezwykle ważny pozostanie w tym kontekście cały segment tematów związanych z bezpieczeństwem oraz międzynarodową konkurencyjnością i niezależnością gospodarki. Nowe otwarcie europejskiej polityki gospodarczej i przemysłowej oraz działania w ramach polskiej prezydencji rzucają światło na kluczowe dla naszej przyszłości obszary i trendy: transformację sektora energii i całej gospodarki, wielkie inwestycje, cyfryzację różnych dziedzin życia, międzynarodową współpracę i ekspansję gospodarczą, rozwój regionalny.

Odpowiedzią na dynamiczne procesy transformacji, na geopolityczne turbulencje świata i kształtujący się jego nowy porządek będzie trwające już umiędzynarodowienie Kongresu. Potencjał odległych rynków, nowych modeli współpracy gospodarczej, atrakcyjność inwestycyjna Polski, poszukująca nowych dróg i przewag Europa – wszystko to sprawia, że wśród gości Kongresu przybywa przedstawicieli świata biznesu i polityki spoza Europy.

Przedsiębiorcy, praktycy gospodarki z ich energią, kreatywnością i wytrwałością pozostają głównymi bohaterami EEC. To oni są autorami polskiego sukcesu ostatnich dekad i od nich zależy, czy w zmieniającej się Europie i świecie będziemy umieli nadać rozwojowi dynamikę adekwatną do nowych wyzwań. W tym roku organizatorzy zadbają szczególnie, by głos biznesu wybrzmiał w pełni w formule Rekomendacji Kongresu.

Patronat medialny nad EEC ma Wydawnictwo Gospodarcze oraz Trybuna Górnicza i portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dzisiaj zawyją syreny. To nie alarm, a test systemu

W sobotę, 1 sierpnia 2026 r. o godz. 17.00, na terenie województwa śląskiego zostanie przeprowadzony wojewódzki trening systemów wykrywania i alarmowania. Test będzie jednocześnie formą upamiętnienia 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.