Aktualności

1734970834 azotypulawy

Pozew Grupy Azoty Puławy w sprawie bloku węglowego

23 grudnia 2024 r. do Sądu Okręgowego w Lublinie został złożony pozew o zasądzenie od Konsorcjum realizującego budowę bloku węglowego, m.in. zapłaty kwoty 249,2 mln zł na rzecz Grupy Azoty Puławy tytułem naliczonych kar umownych za opóźnienie w realizacji inwestycji, tj. za niedotrzymanie terminów kluczowych kamieni milowych: „Synchronizacji Bloku z KSE” oraz „Podpisania

O tym piszą górnicze i energetyczne media

Rząd zajmie się zmianami w ustawie o rynku mocy. Postępy polskiej transformacji energetycznej wyglądają obiecująco. Będą pieniądze na pogórnicze obiekty. Jest stacja wodorowa w Katowicach. Co po węglu? Nowy mural u ratowników górniczych. O tym 23 grudnia pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie. * Zdaniem ekspertów Banku Światowego scenariusz pełnej dekarbonizacji polskiej

1731909400 pszow

Będą pieniądze na inwestycje ekologiczne i pogórnicze obiekty

Rada Miejska w Pszowie grudnia uchwaliła budżet miasta na 2025 r. Zaplanowano w nim środki na utrzymanie Parku Ryszard, który znajduje się na terenie kopalnianego szybu. Ruszy też planowany trzyletni program zagospodarowania terenów pogórniczych po kopalni Anna. Dochody Pszowa radni ustalili na poziomie 87 mln zł, wydatki 91 mln zł, deficyt budżetowy wyniesie z kolei około 4 mln zł.

Miliony na inwestycje w firmy w obszarze transformacji energetycznej

W II kwartale 2025 roku rozpocznie się nabór wniosków w programie, którego celem jest wsparcie przedsiębiorstw w obszarze transformacji energetycznej, w tym OZE i elektromobilności - poinformował NFOŚiGW w komunikacie. Dodał, że budżet programu wyniesie 1,1 mld euro z KPO. Zgodnie z poniedziałkowym komunikatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w I

Szybsza dekarbonizacja i powrót CCS

Zdaniem ekspertów Banku Światowego scenariusz pełnej dekarbonizacji polskiej gospodarki do 2050 r. - poza przyspieszeniem tempa odchodzenia od węgla - wymagałby także wyeliminowania przeszkód dla upowszechnienia OZE tak, by w perspektywie 2050 r. energia wygenerowana z lądowych i morskich farm wiatrowych wyniosła, odpowiednio, ponad 112 TWh i prawie 130 TWh, a moc zainstalowana źródeł

1594721783 orlenobajtek

Orlen pozwał byłych członków zarządu

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki, Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował PAP w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne np. wizyty w hotelach i restauracjach. “Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki, Danielowi

1734958305 stacja katowice

Orlen otworzył ogólnodostępną stację wodorową w Katowicach

Orlen uruchomił w Katowicach swoją drugą w kraju ogólnodostępną stację wodorową. Paliwo do stacji na Śląsku dostarczane jest z otwartego w tym roku HUBu wodorowego we Włocławku. Grupa Orlen posiada łącznie cztery ogólnodostępne stacje tankowania wodorem: w Polsce, w Poznaniu i Katowicach oraz Czechach, w Pradze i Litvinovie - podaje biuro prasowe Orlenu. Stacja wodorowa w

Co po węglu? Czy pracownicy elektrowni nadal będą mieć pracę?

Rozmawiamy z pracownikami o odstawianiu elektrowni konwencjonalnych. Równolegle musimy jednak przygotowywać się do zastąpienia technologii węglowych innymi źródłami – mówi prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Grzegorz Lot, prezes Grupy Tauron podkreśla w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że wytwarzanie konwencjonalne ma do odegrania w procesie

1734946237 dolnaodra

O tym mówi Polska i świat

Prace nad nowelą ustawy o rynku mocy. Krach przemysłu w Europie właśnie trwa. Katar odetnie dostawy gazu do Europy? W jakim stanie jest gospodarka Rosji? To najważniejsze tematy w mediach 23 grudnia. * Rp.pl: - Minister przemysłu chce uzupełnić projekt noweli ustawy o rynku mocy o regulacje wprowadzające mechanizm aukcji dogrywkowych - wynika z pisma resortu zamieszczonego na stronach

Drży o dostawy gazu, poleciał do Moskwy

Nie widać jeszcze porozumienia w sprawie tranzytu gazu ziemnego z Azerbejdżanu, który od stycznia miałby przepływać przez Ukrainę i zastępować dostawy rosyjskie. Informacje te potwierdziła słowacka państwowa spółka gazownicza SPP. Według niektórych źródeł słowackie i węgierskie firmy były już bliskie podpisania kontraktu z azerbejdżańskim przedsiębiorstwem

1734772074 mural

Nowy mural u ratowników górniczych

W budynku Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Sobieski powstał nowy mural, którego celem jest upamiętnienie osiągnięć ratowników górniczych oraz ich poświęcenia w pracy na rzecz bezpieczeństwa w kopalniach. Jak mówi autor muralu, Paweł Chudy, jest to wyraz wdzięczności i uznania dla kolegów, którzy odnosili sukcesy w zawodach ratowniczych - poinformował Południowy

Będzie przegląd „zielonych polityk” w czasie polskiej prezydencji

W trakcie polskiej prezydencji dokonany ma zostać przegląd unijnych „zielonych polityk” - wynika z wypowiedzi minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że prezydencja ma skupiać się też m.in. na bezpieczeństwie energetycznym, czy ograniczeniu importu rosyjskich surowców do Europy. Podczas piątkowej konferencji minister klimatu i środowiska informowała o priorytetach polskiej

Rząd zajmie się zmianami w ustawie o rynku mocy

Czasowe przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2 z europejskich regulacji przewiduje projekt zmiany ustawy o rynku mocy, którym we wtorek zajmie się rząd - wynika z informacji na stronie KPRM. Zgodnie z europejskimi regulacjami, od połowy 2025 r. prawo do wsparcia w postaci rynku mocy tracą jednostki wytwórcze o

Podziemia z oknem na świat

Bystrzyca Kłodzka była jednym z tych miast, w których górnicze prace zabezpieczająco-rozpoznawcze pozwoliły uchronić zabytkowe centrum przed zawaleniem. O ile jednak trud górników w Kłodzku, Jarosławiu, Sandomierzu czy Opatowie już dawno został zwieńczony poprzez utworzenie podziemnych tras turystycznych, to w Bystrzycy Kłodzkiej taka trasa funkcjonuje od niedawna. Górnicze

1734606350 kopalniasaturn

Mają plan na kopalnię

Kopalnia Saturn w Czeladzi może się pochwalić świetnie zrewitalizowanymi pokopalnianymi budynkami. Miasto ma też pomysły na zagospodarowanie kolejnych, a urzędnicy mają nadzieję na to, że turyści chcący odwiedzić byłą kopalnię zatrzymają się w mieście na dłużej. Kopalnia Saturn ma to szczęście, że dzięki finansom z Unii Europejskiej nie podzieliła losu innych

Szychta na Grubie Bluesa

Kiedyś mieściła się tam kopalniana straż pożarna. A dziś? Gruba Bluesa ze wspaniałym muzeum tego gatunku muzyki, który w ostatnich dekadach tak bardzo upodobał sobie Chorzów. 56 lat temu w sąsiednim budynku do pracy przyjmował się Andrzej Matysik, inżynier górnik, a nade wszystko wielki entuzjasta tego właśnie gatunku muzyki. Jeśli tak właśnie miałaby przebiegać

1727197142 pomoc bogdanka lwb

Dobry gospodarz i sąsiad

Jest to jeden z czołowych producentów węgla w Polsce. Jednak obok działalności produkcyjnej LW Bogdanki równie duże znaczenie ma wsparcie lokalnych społeczności i dbałość o najbliższe otoczenie. Lubelski Węgiel Bogdanka to jedna z największych polskich spółek węglowych – udział lubelskiej kopalni w rynku węgla kamiennego w Polsce wynosi 18,2 proc., natomiast udział

1734602262 tgnr29

Do szopy, hej pasterze

Przez cały 2024 rok świętujemy 30-lecie założenia „Trybuny Górniczej”. Naszym Czytelnikom przypominamy najciekawsze fragmenty tekstów, które w tygodniku ukazywały się dokładnie 30 lat temu. Zapraszamy do lektury! 22 grudnia 1994 r. ukazał się 29. numer „Trybuny Górniczej”. Z racji tego, że gazeta wydrukowana została tuż przed samymi świętami, część materiałów

Węgiel daje zarobić

Wyniki finansowe za trzeci kwartał 2024 r. pokazują siłę i zdolność spółki do dostosowywania się do trudnych warunków rynkowych – skomentował wyniki finansowe LW Bogdanka po trzech kwartałach tego roku wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych spółki Artur Wasilewski. W trzecim kwartale 2024 r. Lubelski Węgiel Bogdanka osiągnął skonsolidowany zysk netto w wysokości

1615973772 kwb turow arcturow

Przewlekle i bez kontroli. Miażdżący raport NIK

Kolejny miażdżący dla branży surowcowej i resortu klimatu i środowiska raport za lata 2018-2022. Najwyższa Izba Kontroli ujawniła nieprawidłowości związane z koncesjonowaniem wydobycia kopalin. Najpoważniejsze dotyczą Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Przy postępowaniu o wydłużenie koncesji naruszono przepisy szeregu ustaw, m.in. prawa geologicznego i górniczego oraz ustawy o

1669803982 jubileusz bogdanka

Długa droga do sukcesu Bogdanki

Górnicy z Lubelskiego Zagłębia Węglowego fedrują już od ponad czterech dekad. Historia budowy lubelskiej kopalni jest jednak znacznie dłuższa, a początki Bogdanki wcale nie były łatwe. Poszukiwania węgla na Lubelszczyźnie rozpoczęto już przed II wojną światową, ale na poważnie do planów powrócono w latach 60. minionego stulecia – 6 czerwca 1965 r. w otworze wiertniczym w

Kartograficzne dziedzictwo na wystawie w dąbrowskiej Sztygarce

Stare mapy górnicze to nie tylko cenne materiały archiwalne, ale również piękne upamiętnienie historycznego związku danego regionu z górnictwem. Mapy związane z górnictwem z Zagłębia Dąbrowskiego można oglądać do 30 stycznia 2025 r. w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. W dąbrowskim Muzeum jest już czynna wystawa „Stare mapy górnicze Zagłębia