Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 740.44 USD (-0.20%)

Srebro

86.92 USD (-0.09%)

Ropa naftowa

105.12 USD (+0.78%)

Gaz ziemny

2.92 USD (-0.21%)

Miedź

6.46 USD (-0.55%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 740.44 USD (-0.20%)

Srebro

86.92 USD (-0.09%)

Ropa naftowa

105.12 USD (+0.78%)

Gaz ziemny

2.92 USD (-0.21%)

Miedź

6.46 USD (-0.55%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Czekają nas nowe rozwiązania energetyczne. W ich wprowadzaniu pomogą Amerykanie

1747917034 gevernova

fot: GE Vernova

Działalność firmy obejmuje sektory wytwarzania, energetyki wiatrowej i elektryfikacji

fot: GE Vernova

W Katowicach uruchomiono nowe regionalne centrum GE Vernova Electrification. To amerykańska firma produkująca technologie dla sektora energetyki.

GE Vernova w Katowicach będzie pełnić rolę centrum inżynieryjnego wspierającego modernizację sieci, integrację odnawialnych źródeł energii i projekty magazynowania energii w Polsce, krajach bałtyckich i Europie Wschodniej – kluczowych regionach zmierzających w kierunku zdekarbonizowanego, połączonego europejskiego systemu energetycznego.

GE Vernova jest globalną firmą energetyczną. Jej działalność obejmuje sektory wytwarzania, energetyki wiatrowej i elektryfikacji. W Polsce buduje m.in. wysokowydajne elektrownie gazowe (Dolna Odra, Ostrołęka) czy lądowe farmy wiatrowe, wspiera w zakresie sieci i podłączeń morskie farmy wiatrowe oraz rozwija technologię małych reaktorów modułowych BWRX-300 (SMR), która odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej kraju.

- Nasza firma chce elektryfikować i dekarbonizować świat - podkreślił Sławomir Żygowski, prezes GE Vernova w Polsce podczas otwierania biura w Katowicach. – Wraz z biegiem czasu zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wzrastać. Wszystkim zależy na tym, by energia była konkurencyjna, bezpieczna i przyjazna środowisku - dodał.

GE Vernova rok temu wyodrębniła się z firmy General Electric.

- Dlatego mówimy o sobie, że mamy 130-letnie doświadczenie, ale równocześnie energię taką, jak młody start-up. Jesteśmy obecni w 100 krajach, pomagamy naszym klientom nie tylko produkować i przesyłać, ale też magazynować energię - tłumaczył prezes Żygowski. - Inwestujemy w energię gazową i nuklearną, w energetykę onshore oraz offshore również w zakresie gridu - wyliczał. Co ciekawe, część klientów amerykańskiej firmy jest także związana z energetyką węglową.

- Każde państwo wybiera swoją drogę transformacji energetycznej, my też staramy się dopasować do poszczególnych rozwiązań. Jesteśmy gotowi towarzyszyć i polskim przedsiębiorcom, i polskiemu rządowi w transformacji energetycznej proponując nasze rozwiązania. Widzimy potencjał przede wszystkim w energetyce jądrowej. Nie zostawiamy też energetyki odnawialnej, przypatrujemy się temu, co się dzieje z wiatrakami na lądzie i morzu - powiedział nam prezes Sławomir Żygowski.

- Nowa jednostka w Katowicach ma fundamentalne znaczenie w działalności GE Vernova jako kluczowego partnera technologicznego dla regionu, pracując wspólnie z naszymi klientami, aby wspierać dekarbonizację Europy - mówił z kolei podczas otwarcia regionalnego biura w Katowicach Stefan Hartge, Dyrektor Wykonawczy ds. Elektryfikacji w Europie Centralnej, GE Vernova.

Firma jest notowana na nowojorskiej giełdzie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.