Aktualności

Kosiniak-Kamysz: w listopadzie bezrobocie nie powinno wzrosnąć

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz ocenia, że w listopadzie bezrobocie w Polsce nie powinno wzrosnąć. Przewiduje, że na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie około 12 proc.

Przeczytaj, to jest raport na czasie...

Wobec rosnącego zagrożenia cyberatakiem państwo powinno bardziej angażować się w działania związane z zabezpieczeniem jego najważniejszych systemów - wynika z raportu Instytutu Kościuszki "Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - wymiar teleinformatyczny".

Zaslepka

WIG20 spadł

WIG 20 na zamknięciu środowej sesji spadł o 0,39 proc. do 2421,67 pkt, WIG30 spadł o 0,29 proc. do 2607,30 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 136 spółek, 170 spadł, a 78 się nie zmienił.WIG spadł o 0,13 proc. i wyniósł 53299,40 pkt, mWIG40 wzrósł o 0,44 proc. do 3551,36 pkt, WIG50 wzrósł o 0,57 proc. do 3111,11 pkt, WIG250 spadł o 0,03

Waluty: złoty słabnie i może słabnąć dalej

Złoty w środę (19 listopada) osłabł, tracąc część zysków z ostatnich dni. Zdaniem analityków, złotówka może się chwilowo umocnić, ale w dłuższym terminie będzie słabła. W środę ok. 16.30 euro kosztowało 4,22, dolara 3,36, a frank szwajcarski - 3,51 zł.

Górnictwo: podaż, popyt, ceny i rzeczywistość

Trzeba pogodzić się z tym, że w najbliższych latach ceny węgla energetycznego i koksowego na światowych rynkach pójdą w górę. Dzisiejsze niskie ceny, to skutek zwiększanie podaży surowca w czasie węglowej prosperity. To główna teza panelu „Węgiel na rynku" konferencji „Górnictwo 2014" zorganizowanej przez miesięcznik „Nowy Przemysł" i portal wnp.pl.

Emisja CO2: KE przekonuje, przemysł krytykuje

Rezerwa dla unijnego rynku emisji CO2 przyczyni się do jego regulacji - argumentują przedstawiciele Komisji Europejskiej. Rezerwa zakłóci mechanizmy rynkowe - odpowiada przemysł podczas warszawskiej konferencji o handlu emisjami CO2, III Emission Trading Summit.Komisja Europejska chce stworzyć po 2020 r. rezerwę stabilizacji na unijnym rynku handlu pozwoleniami na emisję CO2 (Market

Nie straszmy górników Unią!

Górnictwo potrzebuje właściciela, który będzie za nie odpowiadał i którego do tej pory nie ma. Potrzebuje rządowej strategii wytyczającej cele także dla firm okołogórniczych, która wsparta będzie ustawą o zmianie pakietu ustaw zawierającym: prawo geologiczne i górnicze, prawo pracy, prawo zamówień publicznych i prawo podatkowe –

Górnictwo: problemy na zapleczu

Nad kondycją firm na zapleczu polskiego górnictwa zastanawiali się w środę po południu przedstawiciele branży podczas katowickiej konferencji Górnictwo 2014. W Katowicach odbywa się dziś konferencja Górnictwo 2014.Perspektywy i zagorżenia. Zróżnicowanie sytuacji dużych grup, mniejszych firm, usługodawców.Tworzneie oferty do zaakceptowania przez rynek

Górnictwo: pierwszy węgiel z szybu Bzie 1

W głębionym od 4 lat przez kopalnię Borynia-Zofiówka-Jastrzębie szybie Bzie 1 pojawił się pierwszy węgiel. Było go co prawda niedużo, ale potwierdziły się wyniki próbnych odwiertów, że na głębokości 750 metrów zaczynają się warstwy utworów karbońskich, w których zalega 17 pokładów węgla o miąższości od 1 do 4 m.Do końca

Współpraca: Ruda Śląska wchodzi w PPP

Termomodernizacja placówek oświatowych i montaż urządzeń do monitorowania zużycia energii - to kolejny pomysł na obniżenie kosztów utrzymania miejskich budynków w Rudzie Śląskiej. Tym razem władze miasta cel ten chcą osiągnąć w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).W rudzkim magistracie podpisano umowę w tej sprawie.

Gaz: Gazprom obniży cene dla PGNiG?

PGNiG liczy na zmianę ceny w kontrakcie z Gazpromem i złożył wniosek z propozycją renegocjacji ceny - powiedział dziennikarzom wiceprezes spółki Jerzy Kurella.

Analitycy: tania ropa, strefa euro, deflacja

Stopa inflacji w strefie euro w najbliższych miesiącach może spaść pod kreskę zwiększając ryzyko deflacji w dłuższym czasie, jeśli spadkowy trend na światowym rynku paliwowym utrzyma się - sądzą analitycy Capital Economics.

Przejedliśmy okres koniunktury

Wszyscy musimy się bić w piersi – pracodawcy, związkowcy i zaplecze - że przejedliśmy okres koniunktury. Zamiast inwestować chociażby w zakłady przeróbcze, żeby mieć lepszego gatunku węgiel, lepszy sprzęt, skrócenie drogi dojścia górnika do ściany te pieniądze poszły na rożnego rodzaju boki. Podkreślam, że wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni

1411564213 proba wodna 04

Terminal LNG: drugi zbiornik pomyślnie przeszedł próbę wodną

W terminalu LNG w Świnoujściu zakończono próbę wodną drugiego zbiornika LNG, w którym magazynowany będzie skroplony gaz ziemny. Drugi zbiornik, podobnie jak pierwszy zachował wszystkie parametry pod naciskiem 100 tys. ton - poinformowała spółka Polskie LNG.Inwestycja w terminal LNG w Świnoujściu weszła w najważniejszą fazę realizacyjną, zarówno pod

Konferencja: polskie kopalnie wymagają inwestycji

Kupno przez Węglokoks czterech kopalń należących obecnie do Kompanii Węglowej: Bobrek-Centrum, Piekary, Chwałowice oraz Jankowice zdominowało debatę „od diagnozy do terapii. Zarządzanie, koszty, efektywność" odbywającej się 19 bm. w Katowicach w ramach konferencji „Górnictwo 2014".Zdaniem Jerzego Markowskiego sprzedaż kopalń jest zabiegiem, który

Ministrowi Kowalczykowi dajemy kredyt zaufania

- Wczorajsze spotkanie było oczywiście poświęcone Kompanii Węglowej, ale trzeba pamiętać, że cała branża ma problemy. Zapewniono nas, że nowy program naprawczy dla spółki będzie z nami konsultowany i dlatego liczymy, że na drodze dialogu uda nam się wypracować konkretne rozwiązania. Chodzi przecież o Śląsk i tysiące ludzi, którzy utrzymują się z

Lewiatan przedstawił 13 rekomendacji dla rządu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła w środę 13 rekomendacji dla rządu premier Ewy Kopacz, które mają sprawić, że polska gospodarka nadal będzie rozwijała się w szybkim tempie, a pracodawcy będą tworzyć nowe miejsca pracy.Rekomendacje te zostały zawarte w specjalnej publikacji "Biała Księga bis" zaprezentowanej w środę przez prezydent Lewiatana Henrykę Bochniarz

Prezes KW: albo wsparcie z budżetu, albo gwałtowne cięcia

Aby poprawić sytuację górnictwa, rząd powinien przyjąć program, w którym zdecyduje się na wspieranie górnictwa z budżetu, albo gwałtowne cięcia w tej branży - uważa prezes Kompanii Węglowej (KW) Mirosław Taras.- Abyśmy mogli górnictwo racjonalnie zmieniać, nie wystarczą zabiegi strony społecznej, menedżerów górnictwa tu, na Śląsku.

Piechociński: polityka energetyczna musi być stale dopasowywana

Polska polityka energetyczna musi być stale dopasowywana do warunków zewnętrznych, otoczenie jest tak zmienne, że na wiele podstawowych pytań nie ma dziś nie ma jeszcze klarownej odpowiedzi - ocenił w środę (19 listopada) wicepremier Janusz Piechociński.Otwierając w środę w Warszawie XX konferencję energetyczną EuroPower Piechociński podkreślił, że w rządzie trwają

Najważniejszy jest szacunek

- Jest to jakiś efekt, jakiś początek, ale nie wiadomo jaki będzie koniec – stwierdził ekonomista prof. Andrzej Barczak, komentując wczorajsze (18 listopada) spotkanie związków zawodowych z Kompanii Węglowej z premier Ewą Kopacz.W opinii prof. Barczaka najważniejszym efektem spotkania jest powołanie Wojciecha Kowalczyka na stanowisko odpowiedzialne za górnictwo w

Górnictwo: kopalnie KGHM będą działać o 30-40 lat dłużej

KGHM Polska Miedź koncentruje się na poszukiwaniu i dokumentacji nowych złóż w Polsce. Uzyskane ostatnio licencje wydłużą życie kopalni o kolejne 30-40 lat. Żeby wydobywać, musimy jednak schodzić coraz głębiej, co zwiększa koszty i powoduje większe utrudnienia w pracy górników. Zmniejsza się też zawartość miedzi i srebra w rudzie. Spółka inwestuje

Górnictwo: prezes KW ma nadzieję, że pełnomocnik pomoże spółce

Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras wyraził nadzieję, że z pomocą nowego pełnomocnika rządu ds. górnictwa uda się uratować płynność tej spółki po fiasku emisji euroobligacji. Potwierdził też, że niemal przesądzona jest sprzedaż kilku kopalń Węglokoksowi.Emisja euroobligacji miała być jednym z filarów programu naprawczego KW. Dzięki niej pogrążona