Akcjonariusze NWR zgodzili się na przejęcieBogdanki\"

Bogdanka kopalnia AZ

fot: arc

Bogdanka pokazuje coraz lepsze wyniki

fot: arc

Akcjonariusze NWR zgodzili się podczas środowego walnego zgromadzenia na przejęcie "Bogdanki" i emisję akcji - poinformowała spółka w komunikacie.

99,5 proc. akcjonariuszy NWR obecnych na NWZA spółki zdecydowało o przyznaniu zgody na planowany zakup lubelskiej kopalni.

Zdecydowano też o przyznaniu zarządowi zgody na podniesienie kapitału o maksymalnie 39 mln 665 tys. 35 akcji serii A, czyli do około 15 proc. obecnego kapitału.

Spółka informowała wcześniej, że akcjonariusze "Bogdanki" będą mogli reinwestować środki ze sprzedaży akcji lubelskiej kopalni w nową emisję akcji NWR, by utrzymać zaangażowanie w powiększonej grupie.

Tydzień temu minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że patrząc tylko od strony biznesowej, trudno się spodziewać pozytywnych odpowiedzi na wezwanie koncernu NWR do sprzedaży akcji Bogdanki. - Jestem spokojny o Bogdankę. Obserwuję to wezwanie. To jest normalna gra na rynkach kapitałowych. (...) Pytanie, czy akcjonariuszom opłaca się sprzedawać te akcje - mówił. Przypomniał, że głównymi akcjonariuszami "Bogdanki" są Otwarte Fundusze Emerytalne. Podkreślił, że nie chce ingerować w ich prawo własności, ale z publikacji prasowych na ten temat wnioskuje, że odpowiedzi na wezwanie NWR nie będzie.

- Patrząc tylko od strony biznesowej, trudno się spodziewać pozytywnych odpowiedzi. Otwarte Fundusze Emerytalne reprezentują swoich klientów, reprezentują przyszłych emerytów. Czy można sobie wyobrazić lepszy biznes dla polskich emerytów, niż posiadanie akcji "Bogdanki"? Uważam, że nie ma lepszego biznesu dzisiaj w Polsce - powiedział Grad. Według niego, wezwanie NWR jest także "próbą" dla OFE, by pokazać na rynku, a także swoim klientom, że "myślą biznesowo", żeby budować silną pozycję kapitałową.

Koncern New Word Resources ogłosił, że po planowanej fuzji obu firm chce stać się liderem wydobycia węgla w Europie Środkowej. "Bogdanka" miałaby być platformą do dalszych przejęć w tym regionie. Zapisy na akcje mają być przyjmowane do 29 listopada. Wezwanie dojdzie do skutku, gdy będą zapisy na 75 proc. akcji "Bogdanki". NWR zaoferował za jedną akcję 100,75 zł.

"Bogdanka" jest najlepszą polską kopalnią węgla kamiennego. Jej zysk netto za 3 kwartały br. wyniósł prawie 193 mln zł. Zarząd spółki sprzeciwia się próbie przejęcia przez NWR, wskazując na ryzyko znacznych negatywnych skutków przejęcia dla spółki oraz brak jakichkolwiek korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych. Przeciwne przejęciu są również związki zawodowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.