Akademia Morska w Szczecinie będzie kształcić górników morskich

Platforma wiertnicza planetaziemia pan pl

fot: planetaziemia.pan.pl

Platforma zanim zacznie pracę będzie musiała przebyć naprawdę długą drogę

fot: planetaziemia.pan.pl

Górnictwo morskie to nowy kierunek, który uruchamiają wspólnie Akademia Morska w Szczecinie i Akademia Górniczo Hutnicza (AGH) w Krakowie. Takiego kierunku nie ma na żadnej uczelni na świecie - poinformowała we wtorek rzeczniczka Akademii Morskiej w Szczecinie Katarzyna Opalińska.

 

Terminem górnictwa morskiego określa się wydobywanie bogactw naturalnych z dna morskiego. - Dotyczy to zarówno bogactw wydobywanych obecnie (ropa, gaz) jak i górnictwa przyszłościowego czyli wydobywanie konkrecji z dna oceanu - wyjaśniła Opalińska.

 

Konkrecje to naturalne skupienia tlenków żelaza i manganu oraz minerałów ilastych, zawierające w swoim składzie ponad 50 pierwiastków, z których część występuje w zawartościach znacznie wyższych niż w lądowych skałach. Konkrecje zalegają na dnie oceanów w postaci nalotów i brył wielkości od 2 do 12 cm. Ich wiek ocenia się na 25-30 mln lat.

 

- Eksploatacja na skalę przemysłową będzie możliwa dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii z zakresu górnictwa morskiego - powiedziała Opalińska.

 

AGH ma zapewnić studentom wiedzę w zakresie górnictwa, a Akademia Morska w zakresie nawigacji, ruchu statków i procedur bezpieczeństwa na morzu. Studenci makrokierunku będą odbywać praktyki morskie na platformach wiertniczych, statkach specjalistycznych oraz statkach badawczych poszukujących bogactw naturalnych pod dnem morskim. Będą również korzystać z doświadczenia szczecińskiej firmy Interoceanmetal, która zajmuje się głównie badaniami i przygotowywaniem technologii wydobywczych dla pozyskiwania konkrecji z dna Oceanu Spokojnego na przyznanej firmie działce Clipperton. Górnictwo morskie ma ruszyć w przyszłym roku.

 

- Studenci po ukończeniu tego kierunku zdobędą nowy, nie istniejący jeszcze zawód - górnika morskiego - powiedziała Opalińska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Resort finansów zapowiada likwidację ulgi na internet

Ministerstwo Finansów planuje likwidację ulgi na internet - wynika z informacji opublikowanej w czwartek na stronach kancelarii premiera. Zwiększona zostanie za to kwota ulgi z tytułu krwiodawstwa.

1709131158 1glownepellet

Wzrost cen pelletu to efekt problemów systemowych, a nie praktyk ograniczających konkurencję

Głównym powodem podwyżek cen pelletu jest rosnąca popularność pieców na to paliwo przy jednoczesnym ograniczeniu podaży - ocenił w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analizy nie wykazały niedozwolonych prawem praktyk, które miałyby ograniczać konkurencję na rynku.

Transformacja Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Na jakim etapie są prace i kiedy otwarcie?

Realizacja projektu „Wielki Piec Huty Pokój - Centrum Transformacji w Rudzie Śląskiej” realizowana jest zgodnie z harmonogramem i minęła półmetek już kilka miesięcy temu – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Adam Kowalski, koordynator projektu. Większość kluczowych robót budowlanych i konserwatorskich powinna zostać zakończona do końca 2026 roku. Otwarcie obiektu dla publiczności planowane jest w połowie 2027 roku, choć dokładna data zależy od postępu prac wykończeniowych, wyposażenia i testów.

Nocna Szychta z wąskotorówką w ostatni weekend wakacji

Już w piątek 28 sierpnia o 19:20 rozpocznie się Nocna Szychta, czyli wieczorno-nocna przejażdżka koleją wąskotorową. W ostatni weekend wakacji innych atrakcji, które przygotowały Górnośląskie Koleje Wąskotorowe też nie zabraknie.