AGH: tradycyjne spotkanie nauki i przemysłu

fot: Maciej Dorosiński

W czasie spotkania sukcesy AGH w ostatnich 12 miesiącach zaprezentował rektor uczelni prof. Tadeusz Słomka

fot: Maciej Dorosiński

Tradycją w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie są coroczne spotkania przedstawicieli świata nauki i świata przemysłu. Okazją ku temu są oczywiście Barbórka oraz nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Przedstawiciele obu tych środowisk spotkali się w piątek (11 grudnia) w akademickim bistro Krakus.

Honory gospodarza pełnił dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH prof. Piotr Czaja, który przywitał licznie przybyłych gości. Świat nauki reprezentowany był przez naukowców z polskich ale także zagranicznych uczelni. Po stronie świata przemysłu byli m.in. reprezentanci zarządów Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego czy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nie zabrakło także dyrektorów kopalń, przedstawicieli organizacji branżowych oraz firm kooperujących z szeroko pojętą branżą wydobywczą.

Spotkanie było okazją do podsumowania mijającego roku. Sukcesy AGH w ostatnich 12 miesiącach zaprezentował rektor uczelni prof. Tadeusz Słomka.

- Przede wszystkim muszę powiedzieć, że z najnowszych rankingów wynika, że AGH znajduje się w czołówce uczelni kształcących menedżerów dla polskich firm. Jeśli chodzi o inwestycje to zakończyliśmy inwestycję związaną z Centrum Energetyki, która była największą w historii uczelni. Ponadto wybudowaliśmy, w krótkim czasie, Cyfronet 2 i Cyfronet 3. To największy ośrodek obliczeniowy w Polsce z komputerem, który jest największy w Polsce i Europie Środkowej i zajmuje 38. lokatę na świecie. Zakończyliśmy także remont tzw. "Sienkiewiczówki" - pałacyku, w którym jak wieść niesie Henryk Sienkiewicz pisał Quo vadis. Co roku staramy się także odnawiać jeden, dwa akademiki. W 2015 r. roku za 23 mln zł odnowiliśmy tzw. Babilon, także nasza baza dla studentów jest coraz lepsza. W AGH powstało także jedyne w Polsce centrum mediów, gdzie mamy telewizję internetową, radio, prasę i agencję fotograficzną - wyliczał prof. Słomka, który dodał, że AGH jest najlepsza w sporcie i w Akademickich Mistrzostwach Polski okazała się nawet lepsza od akademii wychowania fizycznego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Życie oddało 30 górników. Powód? Pożar i ludzkie zaniedbania

Życie straciło 30 górników kopalni Chorzów. Do tej tragedii doszło dokładnie 70 lat temu - 25 sierpnia 1956 roku. 

Są postępowania wyjaśniające, dotyczące praktyk największych bukmacherów

Prezes UOKiK prowadzi postępowania wyjaśniające, dotyczące praktyk największych bukmacherów - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodał, że sprawdza, czy firmy te nie stosują rozwiązań, które mogą nakłaniać konsumentów m.in. do częstszej gry.

Ministerstwo Energii o transformacji górnictwa: „Z poszanowaniem pracowników i regionów”

Transformacja górnictwa musi być prowadzona odpowiedzialnie - z poszanowaniem pracowników, mieszkańców i regionów, które przez dziesięciolecia rozwijały się wokół sektora wydobywczego – podkreślają w Ministerstwie Energii podsumowując pierwszy rok działalności resortu.

Była huta cynku, będzie osiedle mieszkaniowe

Na terenie dawnej huty cynku w Katowicach powstanie nowa dzielnica. Ekologiczne osiedle wybudowane zostanie w miejscu, gdzie prowadziły działalność przemysłową Zakłady Metalurgiczne Silesia. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne na temat tego, jak ma wyglądać ten fragment Katowic.