AGH: mocny akcent na (tele)informatykę

fot: Andrzej Bęben/ARC

Centrum Informatyki AGH otwarto 28 marca 2012 r. Jego budowa kosztowała ponad 60 mln zł

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nie tylko hutnictwo, geologia i górnictwo. Akademia Górniczo-Hutnicza przekształciła największy wydział uczelni - Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki.

Od nowego roku akademickiego w Akademii funkcjonują dwa wydziały powstałe wskutek reorganizacji WEAIiE:
• Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej,
• Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

Siedzibą Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej będzie nadal gmach B-1. Dodatkowo w struktury tej jednostki włączona zostaje działająca wcześniej Międzywydziałowa Szkoła Inżynierii Biomedycznej. Natomiast siedzibą dla Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji jest nowo wybudowane Centrum Informatyki. Dziekanem nowego wydziału jest prof. Tadeusz Pisarkiewicz.

WIEiT będzie kształcił na trzech kierunkach studiów:
• informatyce,
• elektronice i telekomunikacji (również w języku angielskim),
• teleinformatyce.

- Strategia rozwoju Wydziału obejmuje priorytetowe kierunki, między innymi, technologie społeczeństwa informacyjnego, organizacji chmur obliczeniowych, szybkich sieci optycznych, globalnej komunikacji bezprzewodowej, zrównoważonego rozwoju, w tym systemy wbudowane w elektronice, elektronikę przemysłową, odnawialne źródła energii, sensorykę i nanotechnologię - wylicza Bartosz Dembiński, rzecznik AGH. - Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji planuje także wzmacniać współpracę i rozwijać nowe przedsięwzięcia ze ściśle współpracującymi z jednostką firmami, takimi jak m.in. Google, IBM, CISCO, Motorola, Delphi czy Comarch.

AGH od lat współpracuje z przemysłem i realizuje na jego rzecz płatne projekty. W 2011 r. dzięki temu wypracowała 27 mln zł zysku.

- Trzeba starać się, by pozyskiwać wsparcie finansowe z przemysłu oraz Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, bo właśnie z tych dwóch instytucji, finansujących badania naukowe, można otrzymać spore fundusze, ale by tak się stało, trzeba przedstawić bardzo dobre projekty grantowe - mówił portalowi górniczemu nettg.pl prof. Tadeusz Słomka, rektor-elekt Akademii

WEAIiE w swej poprzedniej postaci, w ubiegłym roku akademickim, miał 3,1 tys. studentów stacjonarnych i 730 studiujących poza systemem dziennym. Kadrę naukową przeorganizowanego wydziału tworzyło 550 pracowników naukowych i dydaktycznych. Od 1946 do 2012 r. WEAIiE wypuścił w świat ok.19 tys. absolwentów, 915 doktorów, 139 doktorów habilitowanych i 54 profesorów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.