Ministerstwo Gospodarki (MG) przymierza się do wielkiej reformy polskiego prawa gospodarczego. Wkrótce będą gotowe projekty najpilniejszych zmian. Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki (PO), opowiedział „Pulsowi Biznesu” o swoich planach. Dziś przedstawi je w Krajowej Izbie Gospodarczej.
Sednem pakietu przygotowanego w poprzedniej kadencji przez posła Adama Szejnfelda była ustawa o swobodzie gospodarczej. Liczył on siedem projektów ustaw oczekiwanych przez przedsiębiorców. Sejm ich nie rozpatrzył z powodu przedterminowych wyborów. Nie zmarnują się jednak.
- Te projekty zostaną uzupełnione o 18 kolejnych ustaw wspierających przedsiębiorczość. Na pierwszy ogień pójdzie nowelizacja ustawy o swobodzie gospodarczej oraz o partnerstwie publiczno-prywatnym - przekonuje Adam Szejnfeld.
- Należy zdemonopolizować administrację publiczną. Firmy prywatne mogą wykonywać wiele zadań publicznych lepiej i efektywniej. Mamy tu dwie drogi. Jedna to całkowita eliminacja obecnej ustawy o PPP. Zadania wspólne byłyby wykonywane z wykorzystaniem kodeksu cywilnego i umowy stron, a spory rozstrzygałyby sądy. Druga koncepcja to ramowa ustawa o PPP, określająca jedynie najważniejsze obowiązki stron - wyjaśnia wiceminister.
Za kilkanaście dni okaże się, który pomysł będzie realizowany.
- Poproszę premiera, aby PPP stało się projektem pilnym, chociażby ze względu na konieczność przygotowania EURO 2012 - mówi wiceminister.
Wiceminister zamierza także skasować buble prawne, zaświadczenia, koncesje i zezwolenia.
Tragiczny wypadek w Hucie Miedzi Głogów II. Nie żyje 38-letni pracownik huty
Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę na terenie należącej do KGHM Huty Miedzi Głogów II. Zginął 38-letni pracownik huty.