Adam Maksymowicz: Internetowa mapa geologiczna Europy

Europejskie inicjatywy wspólnotowe mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Niewątpliwą zaletą współpracy w ramach UE jest swoboda podróżowania, pracy i zamieszkania. Do tego rodzaju pożytków należą też wspólne opracowania tematyczne. Jednym z nich jest prezentowana na stronach internetowych Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie informacja na temat internetowej mapy geologicznej Europy. Instytut ten jest współorganizatorem europejskiego portalu internetowego (http://www.onegeology-europe.eu/portal) prezentującego obraz mapy geologicznej starego kontynentu.

 

Jego inauguracja odbyła się 27 października w Paryżu. Informacja ta jest wielojęzyczna (język arabski, angielski, francuski, rosyjski i hiszpański). Możliwe jest jednak korzystanie z portalu w 12 językach. Przedstawia on obraz przypowierzchniowej budowy geologicznej Europy. Pod terminem tym należy zapewne rozumieć mapę odkrytą kontynentu. Jest to mapa bez utworów kenozoicznych, czyli bez utworów trzeciorzędowych i czwartorzędowych przykrywających starsze struktury. Portal ten jest w fazie budowy. Zakłada on zbudowanie systemu do tworzenia map geologicznych dostępnych dla wszystkich drogą internetową. W jego tworzeniu wzięło udział 21 państw europejskich. Pozornie jest to przedsięwzięcie mało istotne, bo budowa kontynentu jest powszechnie znana i można powiedzieć, że dość szczegółowo. Wynika to z wielkich pod tym względem osiągnięć przede wszystkim historycznych szkoły francuskiej i brytyjskiej, skąd wywodzi się większość międzynarodowych nazw i terminów dotyczących datowania skał i charakterystycznych ich wystąpień. Wszystko to jest od dawna znane na uczelniach i w instytutach zajmujących się ta problematyką. Jednakże jest to też wielki postęp w zakresie wymiany informacji geologicznej ogólnie dostępnej, a jednocześnie bardzo kompetentnej i specjalistycznej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że klasyczne badania geologiczne nie zakończyły się wraz z ich podręcznikową syntezą. Niedawny kryzys surowcowy i ekonomiczny zwróciły uwagę na potrzebę możliwie najlepszego wykorzystania zasobów kopalin użytecznych w każdym z krajów członkowskich UE. Prezentowana na tym portalu mapa geologiczna ma tę zaletę, ze może być stałe poprawiana, uzupełniana i aktualizowana. Nadaje jej to charakter stale aktualnego stanu badań, interpretacji i wyników analiz. Pod tym względem jest to przedsięwzięcie niezwykle atrakcyjne, pożyteczne i użyteczne. Przede wszystkim dotyczy to nie tylko naukowej ciekawości ile możliwości gospodarczej współpracy sąsiadujących ze sobą krajów w oparciu o wspólne przedsięwzięcia w zakresie eksploatacji surowców.


Ian Jackson – koordynator tego programu – powiedziała na jego inauguracji: – - Geologia i skały nie respektują granic politycznych ustanowionych przez człowieka podobnie, jak towarzyszące im problemy ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Jako, że klimat naszego globu zmienia się, tym bardziej istnieje pilna potrzeba ujęcia we spójną i kompleksową całość danych na temat naszego środowiska, tak, by zainteresowani mieli łatwy i swobodny do nich dostęp.


Uzupełnieniem opracowań internetowych jest opracowana przez zespół OneGeology-Europe bogato ilustrowana książka „Jedna Europa – jedna geologia”, która opisuje wykorzystywanie geologii i metody badań geologicznych na naszym kontynencie. Polskim akcentem jest rozdział opisujący złoża węgla brunatnego i kamiennego na terenie kraju. Trwają przygotowania do udostępniania on-line map o największych możliwych dla danego państwa rozdzielczościach. W ten sposób blisko stuletni dorobek polskich geologów będzie mógł być udostępniony szerokiemu gronu odbiorców na tle ich europejskich partnerów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.