Aby przekonać się o tym, w jak ogromnym tempie rozwija się górnictwo, najlepiej wziąć udział w przyszłorocznej edycji MT EXPO Katowice

Coraz mniej młodych ludzi wiąże swoją przyszłość z przemysłem wydobywczym. Od kilku lat górnictwo boryka się z kryzysem kadrowym. Brakuje nie tylko pracowników fizycznych, ale również kadry inżynierskiej. W tej sytuacji jedyną szansą dla branży staje się dalsza automatyzacja procesów eksploatacji i innowacyjne maszyny.

W 2035 r. Chińczycy chcą ograniczyć załogi w swoich kopalniach do absolutnego minimum, zmniejszyć oddziaływanie przemysłu na środowisko niemal do zera, a z czasem nawet zaprzestać składowania surowca na powierzchni. Czy w polskim górnictwie podobne scenariusze będą również możliwe? Zdaniem ekspertów zbyt odległe wybieganie w przyszłość nie jest aż tak bardzo potrzebne, ale z pewnością warto odpowiedzieć na pytanie, w jakim miejscu rewolucji przemysłowej znajduje się obecnie polska branża górnicza. I tu wątpliwości być nie może – jest nią technologia 4.0. Firmy, które dysponują takimi rozwiązaniami, są bardziej konkurencyjne na rynku dostaw usług dla branży wydobywczej.

Doktryna przemysłu 4.0 to przede wszystkim wzrost efektywności, poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz redukcja kosztów. Inteligentna kopalnia jest naszpikowana elektroniką. Muszą w niej działać systemy informatyczne i automatyka na najwyższym poziomie.

Presja na wykonywanie prac inwentaryzacyjnych w coraz krótszym czasie i stale zwiększająca się ilość mierzonych detali, powoduje potrzebę poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych. Od kilku lat w górnictwie popularność zyskuje technologia skaningu laserowego. Gwarantuje większą prędkość i dokładność pomiaru. Bardziej wydajne oprogramowanie, automatyzujące część procesu obróbki danych, sprawia, że technologia ta staje się w zasadzie niezbędna w każdej kopalni.

W kilku zakładach Polskiej Grupy Górniczej skanery laserowe służą do projektowania przebudowy wyrobisk podziemnych i zabudowy urządzeń transportu dołowego. W kopalni „Staszic-Wujek” działa Iskrobezpieczny System Radiowej Identyfikacji Portas. Świetnie się sprawdza jako element aktywnej profilaktyki tąpaniowej. Z kolei w ruchu „Piast” kopalni „Piast-Ziemowit” wprowadzono do użytku Elektroniczny Notes Sztygara. Aplikacja powstała w oparciu o techniki informatyczne. Eliminuje błędy, oszczędza czas i – co najistotniejsze – jest prosta w obsłudze. Polskie górnictwo wykorzystuje również drony. W kopalni „Sośnica” mierzą one objętości przykopalnianych składowisk oraz monitorują szkody spowodowane eksploatacją węgla.

W ramach Jastrzębskiej Spółki Węglowej działa Centrum Zaawansowanej Analityki Danych. Zatrudnieni w nim specjaliści z dziedzin informatyki, przygotowania produkcji i procesów technologicznych w sposób ciągły monitorują parametry pracy maszyn, urządzeń i procesów technologicznych zachodzących w zakładach należących do Spółki.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na minerały, metale i paliwa przemysł wydobywczy musi znaleźć sposoby na zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa. Dlatego od pewnego czasu mówi się już otwarcie o technologii 5.0 w górnictwie. Ma m.in. polegać na wprowadzeniu inteligencji emocjonalnej dla maszyn!

Aby przekonać się o tym, w jak ogromnym tempie rozwija się górnictwo, najlepiej będzie wziąć udział w przyszłorocznej edycji Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE. Zostaną na nich zaprezentowane najnowsze rozwiązania dedykowane sektorom, m.in. górniczemu, energetycznemu. W ramach Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE odbędą się konkursy dla: studentów „Innowacje w Przemyśle EXPO KATOWICE” oraz wystawców „Innowacyjny produkt & Technologie EXPO KATOWICE”.

Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE to również tradycyjne miejsce spotkań pracodawców i osób poszukujących zatrudnienia. Dla biznesu zaś idealna okazja do poszerzenia sieci kontaktów handlowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.