Abonamenty medyczne z podatkiem, imprezy integracyjne bez

fot: Andrzej Bęben/ARC

W Śląskiem na badanie tomograficzne trzeba czekać najkrócej prawie półtora miesiąca

fot: Andrzej Bęben/ARC

Podatek należy się od abonamentów medycznych czy ubezpieczeń pracowników; nie trzeba go płacić od wyjazdów integracyjnych czy imprez firmowych - tak ekspert Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński interpretuje niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał orzekł, że przepisy ustawy o PIT dot. opodatkowania dochodu pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń są zgodne z Konstytucją. Według eksperta TK dokonał też wykładni tych przepisów i pokazał, jak mają być interpretowane.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału opodatkowaniu będą podlegać wyłącznie te świadczenia, które oznaczają skonkretyzowaną korzyść majątkową pracownika o indywidualnie określonej wartości - tłumaczył Pruszyński w rozmowie z PAP.

Oznacza to - mówił - że opodatkowane są np. abonamenty medyczne, które stanowią korzyść dla podatnika. Mają też określoną wartość i są skierowane do konkretnej osoby. Gdyby bowiem dany pracownik nie miał abonamentu, musiałby zapłacić za usługę medyczną.

Podobnie wygląda kwestia ubezpieczeń - dodał ekspert.

Inaczej - według niego - Trybunał potraktował takie świadczenia, jak wyjazdy integracyjne, firmowe imprezy świąteczne czy poczęstunek dla pracowników. Od nich nie należy się podatek, gdyż w tych przypadkach nie można mówić o przysporzeniu korzyści majątkowej o indywidualnie określonej wartości. - Nie wiemy przecież, ile kto zjadł na takim spotkaniu - wskazał ekspert.

Według niego aby definitywnie zinterpretować orzeczenie w odniesieniu do opodatkowania organizowanego przez pracodawcę dojazdu pracowników do pracy, trzeba poczekać na pisemne uzasadnienie orzeczenia. Jednak - zaznaczył - te świadczenia najprawdopodobniej od przyszłego roku i tak będą ustawowo zwolnione z podatku.

- Liczymy na to, że wyrok TK wpłynie na ujednolicenie linii orzeczniczej sądów - podkreślił Pruszyński.

Ze skargą do TK wystąpiła właśnie Konfederacja Lewiatan. Zakwestionowała przepisy ustawy o PIT, zgodnie z którymi opodatkowane są wszelkie świadczenia, także te, które nawet potencjalnie pracownik może otrzymać od pracodawcy.

Do najbardziej powszechnych świadczeń, które budzą jednocześnie najwięcej kontrowersji podatkowych należą: organizowanie spotkań integracyjnych, zakup polis OC związanych z podejmowaniem decyzji cechujących się wysokim stopniem ryzyka (np. dla członków zarządów i rad nadzorczych czy innych grup pracowników), kupowanie polis na życie dla pracowników oraz zapewnianie im dojazdu do pracy poprzez organizowanie zbiorowego transportu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Co już zrobiono w sprawie JSW?

Na swoim facebookowym profilu minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podsumował, co już udało się zrobić w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Napisał m.in. o braku odwagi decydentów w zakresie wdrożenia głębokiej restrukturyzacji, która mogłaby ustabilizować finanse spółki w trudnych czasach.

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.

Został górnikiem na jeden dzień. Wyjątkowa szychta w kopalni

Projekt „Zostań górnikiem na jeden dzień", w ramach wsparcia WOŚP, zrealizowany został w Kopalni Soli Wieliczka. Paweł z Warszawy zjechał 170 metrów pod ziemię i odbył prawdziwą górniczą szychtę.

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.