80 mln euro dofinansowania z UE dla gazoportu w Świnoujściu

Komisja Europejska przyznała 80 mln euro dofinansowania dla polskiego gazoportu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) - poinformowała we wtorek rzeczniczka spółki Polskie LNG Justyna Bracha-Rutkowska.

Środki pochodzą z tzw. Recovery Plan (European Energy Programme for Recovery). To program Komisji Europejskiej mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE. W ramach tego programu KE wybrała 43 europejskie projekty energetyczne, w tym m.in. budowę polskiego terminalu LNG.

Bracha-Rutkowska wyjaśniła, że 55 z 80 mln euro dofinansowania przeznaczone jest na budowę części lądowej terminalu LNG. Pozostałe 25 mln euro otrzyma Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na realizację części morskiej inwestycji.

- Dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych na kwotę 80 mln euro w ramach Programu Recovery to bardzo dobra wiadomość, bo każda bezzwrotna dotacja obniża koszt budowy gazoportu - powiedział prezes Polskiego LNG SA Zbigniew Rapciak.

- Będziemy zabiegali o kolejne środki w ramach programów europejskich, bo szacujemy, że dzięki nim cała inwestycja może być tańsza nawet o miliard złotych - dodał.

Polskie LNG ubiega się także o 456 mln zł wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, finansowanego głównie ze środków unijnych. - Decyzja o przyznaniu tych środków spodziewana jest przed końcem roku - stwierdziła rzeczniczka.

Około 1 mld zł na inwestycję to środki własne, które zostaną przekazane przez Gaz-System - właściciela Polskiego LNG; budowa terminalu LNG będzie kosztowała 2,9 mld zł.

Bracha-Rutkowska poinformowała, że finansowaniem inwestycji zainteresowane są także banki komercyjne, z którymi podpisano list intencyjny na kwotę ok. 750 mln euro. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zapewni finansowanie w wysokości do 200 mln euro. Prowadzone są także rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Budowa terminalu LNG została uznana przez rząd za strategiczną inwestycję dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ umożliwi Polsce odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Powstający w Świnoujściu terminal LNG pozwoli na odbiór do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m sześc. (obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m sześc. gazu rocznie). To pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej zakończenie planowane jest na 30 czerwca 2014 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.