7,4 mld zł nakładów na strategię wodorową w PKN Orlen

1540419344 lotos rafineria

fot: Lotos

Polska jest jednym z największych na świecie dostawców wodoru przemysłowego (na zdj. instalacja projektu Hestor w gdańskiej rafinerii Lotos)

fot: Lotos

Rada Nadzorcza PKN Orlen zatwierdziła w środę strategię wodorową spółki do 2030 r., przewidującą ok. 7,4 mld zł nakładów. Główne kierunki to mobilność, rafineria i petrochemia, badania, rozwój i innowacje oraz przemysł i energetyka - poinformował PKN Orlen.

Według Orlenu, inwestycje umożliwią koncernowi rozwój w obszarze nisko- i zeroemisyjnego wodoru, opartego o OZE i technologię przetwarzania odpadów komunalnych.

Do końca tej dekady Grupa Orlen planuje ok. 0,5 GW nowych mocy wytwórczych opartych na wodorze z OZE oraz przetwarzania odpadów komunalnych. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe dzięki budowie łącznie 10 hubów wodorowych, głównie w Polsce, ale też w Czechach. Będzie w nich wytwarzane około 60 tys. ton nisko- i zeroemisyjnego wodoru rocznie - wskazał koncern.

Orlen podkreślił, że zastosowanie technologii magazynowania i wykorzystania CO2 (CCS/CCU), umożliwi obniżenie emisyjności produkcji kolejnych 120 tys. ton wodoru z instalacji produkcyjnych w Płocku.

W obszarze mobilności strategia zakłada wytwarzanie i dostarczanie wodoru dla sektora transportu, m.in. budowa Polsce, Czechach i na Słowacji ponad 100 stacji tankowania wodoru. Spółka planuje, że Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 28, a w Czechach ok. 26. Obecnie Orlen ma dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W 2022 r. mają powstać kolejne cztery: trzy w Czechach i jedna w Polsce, w Krakowie. Z kolei w 2023 r. planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla aut osobowych i autobusów.

Zbudowane mają zostać również instalacje do produkcji wodoru jakości automotive, w który będą zaopatrywane stacje. Zgodnie ze strategią, koncern chce wytwarzać co najmniej 19 tys. ton wodoru z przeznaczeniem dla transportu.

W obszarze rafinerii i petrochemii wodór ma być głównym czynnikiem dekarbonizacji, a koncern planuje skupić się na optymalnej kosztowo redukcji emisji CO2 z istniejących instalacji produkcji wodoru, m.in. poprzez budowę przed 2030 r. instalacji CCS/CCU i magazynowania CO2.

W obszarze badań, rozwoju i innowacji Orlen zamierza skoncentrować się nm.in. na budowie kompetencji wewnętrznych w całym łańcuchu wartości wodoru, wspierających realizowane inicjatywy inwestycyjne. Do 2025 r. w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku ma powstać pracownia wodorowa, gdzie będą prowadzone testy badania w zakresie produkcji wodoru, jego jakości i oczyszczania, a także magazynowania i transportu.

W obszarze przemysłu i energetyki strategia zakłada, że nowe jednostki z turbinami gazowymi, powstające w ramach koncernu, będą miały możliwość współspalania wodoru. W dalszej perspektywie nadwyżki nisko- i zeroemisyjnego wodoru będzie można przeznaczyć na potrzeby innych gałęzi przemysłu w kraju i za granicą, m.in. w ramach planowanej Europejskiej Sieci Przesyłu Wodoru).

W ocenie Orlenu, realizacja wszystkich tych przedsięwzięć pozwoli na produkcję nisko i zeroemisyjnego wodoru w Grupie Kapitałowej w 2030 r. na poziomie ok. 50 proc. całego planowanego wolumenu produkcji wodoru. Ma to prowadzić do uniknięcia emisji ok. 1,6 mln ton CO2 z produkcji wodoru rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.