616,3 mln zł zysku górnictwa po 9 miesiącach 2010 r.

fot: NWR

Przetestują innowacje w kopalniach

fot: NWR

Ponad 616,3 mln zł zysku netto wypracowały po trzech kwartałach tego roku należące do Skarbu Państwa spółki węglowe. Cały 2010 r. górnictwo zamknie zyskiem rzędu miliarda zł - poinformowała w poniedziałek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.


W porównywalnym okresie ubiegłego roku strata branży wyniosła 287,8 mln zł. Dane nie obejmują sprywatyzowanej kopalni "Bogdanka" na Lubelszczyźnie i niewielkiej prywatnej kopalni Siltech w Zabrzu.

 

Podczas konferencji "Górnictwo 2010" wiceminister podkreśliła, że dodatnie wyniki osiągną w tym roku wszystkie spółki węglowe.

 

Największy zysk wypracowuje wytwarzająca węgiel koksowy Jastrzębska Spółka Węglowa; po dziewięciu miesiącach - według danych firmy - jest to 741 mln zł, czyli więcej niż zysk całego górnictwa w tym czasie. To oznacza, że po dziewięciu miesiącach inna górnicza firma - Kompania Węglowa - wciąż miała stratę, której wysokości nie ujawnia. Jednak na koniec roku także ta firma planuje niewielki zysk.

 

Według danych przedstawionych w poniedziałek przez Strzelec-Łobodzińską, od początku roku do końca września kopalnie wydobyły ponad 52 mln ton węgla, wobec niespełna 53,8 mln ton w tym samym czasie przed rokiem. Sprzedaż węgla zbliżyła się do 50,9 mln ton, wobec 48,7 mln ton rok wcześniej. Eksport wyniósł 8,8 mln ton.

 

Na przykopalnianych zwałach w końcu września leżało 4,8 mln ton niesprzedanego węgla - to o ponad 14 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem.

 

Zatrudnienie w górnictwie w końcu września wyniosło ok. 112 tys. osób.

 

W całym ubiegłym roku polskie górnictwo wydobyło ok. 77 mln ton węgla, z czego 42 mln ton przypada na Kompanię Węglową, 13,5 mln ton na Katowicki Holding Węglowy, a 11,5 mln ton na Jastrzębską Spółkę Węglową. Pozostała ilość to wydobycie Południowego Koncernu Węglowego z grupy Tauron oraz "Bogdanki".

 

W ciągu trzech kwartałów 2010 r. górnictwo wypracowało blisko 15,8 mld zł przychodów, wobec niewiele ponad 15 mld zł w tym samym czasie ubiegłego roku.

 

Wiceminister poinformowała, że w tym roku spółki węglowe łącznie wydadzą na inwestycje kwotę porównywalną do ubiegłorocznej, tj. ok. 2,8 mld zł. Rok wcześniej było to ok. 2,5 mld zł.

 

- Z zestawienia planów spółek węglowych wynika, że do 2015 r. zamierzają one przeznaczyć na inwestycje w sumie ok. 15,2 mld zł, z czego 5,7 mld zł przypada na Jastrzębską Spółkę Węglową, 5 mld zł na Kompanię Węglową, a 4,5 mld zł na Katowicką Grupę Kapitałową - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

 

Ubiegły rok należące do Skarbu Państwa spółki węglowe zamknęły stratą zbliżoną (wynik po audycie) do 184,2 mln zł. Po doliczeniu 190,8 mln zł zysku sprywatyzowanej kopalni "Bogdanka" na Lubelszczyźnie, cała branża osiągnęła niewielki zysk. W tym roku, po trzech kwartałach, "Bogdanka" wypracowała już 192,98 mln zł zysku netto.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.