60 procent bloków energetycznych w Polsce jest przestarzałych.
W będzińskiej Łagiszy zastosowano technologię fluidalną. Kolejnym krokiem na drodze do nowoczesności jest złożony przez PKE do Ministerstwa Gospodarki projekt budowy demonstracyjnej elektrowni poligeneracyjnej, umożliwiającej jednoczesną produkcją czystej energii elektrycznej, ciepła i gazu syntetycznego.
Ta nowatorska inwestycja realizowana byłaby wspólnie z Zakładami Azotowymi Kędzierzyn SA, które mają być odbiorcą metanolu.