6 tysięcy rowerowych przejazdów między miastami GZM

fot: Krystian Krawczyk

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała umowę z firmą Nextbike, dzięki której wypożyczalnie rowerów będą mogły działać „ponadlokalnie”

fot: Krystian Krawczyk

Minął miesiąc od zintegrowania systemów rowerów miejskich w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Od tego momentu dokonano ponad 6 tys. przejazdów rowerami Nextbike.

GZM wprowadził zintegrowany system rowerów miejskich od 5 kwietnia. Na początku system objął cztery miasta Katowice, Sosnowiec, Tychy i Chorzów, a od końca kwietnia również w Siemianowicach Śląskich. Wypożyczasz rower w Katowicach, a oddajesz w Sosnowcu, Tychach albo Chorzowie – takim hasłem GZM zapowiadał wprowadzenie zintegrowanego systemu rowerów miejskich Nextbike. Wcześniej regulaminy poszczególnych wypożyczalni nie pozwalały na oddawanie rowerów w innym mieście niż to, z którego zostały wypożyczone. Od 5 kwietnia jest to jednak możliwe. Przedstawciele GZM podkreślają, że użytkownicy chętnie z takiego rozwiązania korzystają.

– Spłynęły do nas dane za okres od 5 kwietnia do 8 maja, czyli za pierwszy miesiąc funkcjonowania zintegrowanego systemu. Wstępne wyliczenia pokazują, że rowery miejskie były relokowane między miastami Metropolii aż 6025 razy – wylicza Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji. - Liczby wyraźnie pokazują, że zintegrowanie rowerów było działaniem bardzo pożądanym wśród mieszkańców. Pierwsze wyniki są świetne, a w okresie letnim średnia wypożyczeń na pewno jeszcze wzrośnie – dodaje.

Od 5 kwietnia do 8 maja najchętniej dokonywano przejazdów pomiędzy Chorzowem i Katowicami – łącznie aż 5465. Użytkownicy pokonywali drogę od Chorzowa do Katowic 2694 razy, natomiast od Katowic do Chorzowa – 2771 razy. Chętnie także podróżowano między Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi – łącznie dokonano 258 przejazdów. Użytkownicy Sosnowieckiego Roweru Miejskiego najchętniej podróżowali do Katowic – 88 razy. W drugą stronę – z Katowic do Sosnowca – przejechano 85 razy. Warto dodać, że rekordowe pod względem długości były trzy przejazdy pomiędzy Tychami a Chorzowem.

Zintegrowany system rowerów miejskich dotyczy w sumie ponad 900 rowerów standardowych. Można je wypożyczać w chorzowskim systemie KajTeroz, katowickim City By Bike, Sosnowieckim Rowerze Miejskim, Siemianowickim Rowerze Miejskim i Tyskim Rowerze. System cały czas się rozrasta – 6 maja wystartował Zabrzański Rower Miejski, w którym również można relokować rowery między Zabrzem a wspomnianymi pięcioma miastami. Metropolia, jako podmiot finansujący relokacje rowerów, jest otwarta na współpracę z kolejnymi miastami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.