50 lat ratownictwa w górnictwie siarkowym

W górnictwie siarkowym przetrwał i prowadzi eksploatację złoża tylko jeden zakład wydobywczy – kopalnia Osiek. Kopalnie Machów i Jeziórko są w likwidacji. Zakłady Chemiczne Siarkopol mają inny profil produkcyjny, niż eksploatacja złoża. Mimo to w każdej z tych firm jest stacja ratownictwa górniczego – łącznie 130 ratowników. Nieczynne kopalnie wymagają przez długie lata zabezpieczenia, by nie zagrażały środowisku naturalnemu.

29 sierpnia br. cztery drużyny reprezentujące kopalniane stacje górnictwa siarkowego przystąpiły do zawodów połączonych z obchodami 50-lecia ratownictwa górniczego w rejonie Tarnobrzegu. Zawody wygrała reprezentacja kopalni Osiek. Podczas uroczystości jubileuszowej pięciu ratowników wyróżniono Odznakami Honorowymi „Zasłużony Ratownik Górniczy”. Czterech ratowników otrzymało Medale Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

– Dopiero od 2000 roku mamy niezależną jednostkę ratowniczą, wcześniej nasze stacje kopalniane podległy OSRG w Jaworznie. W zakładach wydobywających siarkę ratownictwo górnicze działa na zasadach podobnych do ratownictwa chemicznego. Nie prowadzimy jednak ze strażakami wspólnych zawodów. Są pewne, specyficzne zasady działania, które trzeba uwzględniać – powiedział „TG” Maksymilian Burda, dyrektor Jednostki Ratownictwa Górniczego w Tarnobrzegu.

Specyficzną konkurencją, niespotykaną w ratownictwie „węglowym” jest na przykład zabezpieczenie zbiornika i zlikwidowanie toksycznego wycieku. Używa się do tego odsysacza próżniowego. Ratownicy w skażonych wodach pracują około 20 minut. Dłużej nie mogą z powodu niebezpieczeństwa udaru termicznego. Mają ubrania gazoszczelne, których nie spotyka się w śląskich kopalniach. Udzielanie pierwszej pomocy medycznej w zawodach ratowniczych „siarkowych” kończy się podłączeniem poszkodowanego pod aparat zastępowego. Ten aparat też jest inny, niż w górnictwie węglowym – powietrzny, a nie tlenowy.

– Kopalnia Machów jest zalana, ale ciągle trzeba odpompowywać wody, które stanowią zagrożenie dla otoczenia. W nieczynnej kopalni Jeziórko mamy do zlikwidowania jeszcze 200 otworów – wylicza dyrektor Burda.

Ratownictwo siarkowe jest podobne do gazowego i naftowego, ale inne są zagrożenia. Przy wydobywaniu nafty i gazu najgroźniejsze ryzyko jest związane z wybuchem, natomiast w kopalniach siarkowych najniebezpieczniejsze są wysokie temperatury.

W Polsce mamy jedne z największych złóż siarki w świecie (zasoby szacowane są na ok. 750 mln ton). Z powodów ekonomicznych w latach 90. ub. wieku zaczęto stopniowo zmniejszać wydobycie. Kiedyś tylko jedna kopalnia Jeziórko dostarczała do odbiorców 4-5 mln ton. Dziś jedyna czynna kopalnia siarki Osiek ma roczną produkcje ok. 800 tys. ton.

Ceny siarki na rynku w ostatnich latach skoczyły do 600 dolarów za tonę. Wydobycie po latach znowu stało się opłacalne. Trudno jednak odbudować coś, co już zostało zniszczone. Dlatego zadań ratownictwa górniczego w zakładach wydobywających siarkę raczej nie będzie przybywało.

W ostatnim 50-leciu w polskim górnictwie siarkowym zginęło 58 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.