40 nowych przypadków koronawirusa w rybnickiej kopalni Chwałowice

fot: PGG

Obniżenie czasu pracy zostanie osiągnięte przez wprowadzenie czterech dodatkowych dni wolnych, które przypadną 14, 15, 22 i 29 maja

fot: PGG

40 nowych przypadków koronawirusa wśród górników potwierdziły badania przesiewowe, prowadzone w miniony piątek w rybnickiej kopalni Chwałowice. Zakażonych było ok. 12,5 proc. z 318 pracowników, przetestowanych pod kątem SARS-CoV-2 - wynika z danych służb wojewody śląskiego.

- W najbliższym czasie wojewoda podejmie decyzję, czy - wzorem m.in. rudzkiej kopalni Bielszowice - przebadana zostanie również cała załoga kopalni Chwałowice - poinformowała w niedzielę, 2 sierpnia, PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Według informacji Polskiej Grupy Górniczej (PGG), do której należy rybnicka kopalnia, łącznie - wraz z 40 nowymi przypadkami - koronawirusa potwierdzono tam dotąd u 106 pracowników.

Od soboty nie wzrosła natomiast liczba chorych w rudzkiej kopalni Bielszowice, która pozostaje największym obecnie ogniskiem epidemii w górnictwie - zachorowało tam 447 osób, a badania przesiewowe objęły całą załogę. W innej kopalni PGG - Marcel w Radlinie - zachorowało dotąd 56 osób.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2631 pracowników, z których niespełna trzy czwarte (1922 osoby) to ozdrowieńcy. Choruje 709 osób, a 925 jest w kwarantannie.

Od soboty nie zmieniła się liczba górników zakażonych w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie od początku epidemii koronawirusem zaraziły się 4054 osoby, a wyzdrowiały 3952. 45 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 102 górników.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do soboty zanotowano 276 przypadków SARS-CoV-2. Wyzdrowiało 46 osób, a nadal choruje 230. 137 pracowników zakładu przebywało w kwarantannie.

Jak wynika ze statystyk kopalń, z wirusem SARS-COV-2 zmaga się obecnie 1041 górników - 709 z PGG, 230 z kopalni Silesia i 102 z JSW.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 7,5 tys. górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało przeszło 6,5 tys. pracowników kopalń, czyli ponad 85 proc. wszystkich zakażonych.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 16 572 osób (w niedzielę poinformowano o 191 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 395 zmarło. W regionie wyzdrowiało 14 110 osób, czyli ponad 85,1 proc. wszystkich zakażonych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.