25 lat CBiDGP – 55 lat tradycji

fot: ARC

Wykonując specjalistyczne prace badawczo-rozwojowe, wdrożeniowe, ekspertyzowe i szkoleniowe, CBiDGP Sp. z o.o. działa na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa pracy, techniki i środowiska

fot: ARC

Były obawy i niepokój, jak to będzie, a jednocześnie z nadzieją i zaciekawieniem patrzyliśmy w przyszłość – wspominają rok 1992 pracownicy Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego. A raczej Centralnego Laboratorium Badawczego w Lędzinach, które w 1992 roku przekształciło się w samodzielne przedsiębiorstwo i zarejestrowane zostało właśnie pod nazwą Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego.

Przypomnijmy, początek CLB, a potem CBiDGP to rok 1962, kiedy decyzją dyrektora śląskiego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego został powołany do życia Inspektorat do spraw Lin i Zawiesi górniczych urządzeń wyciągowych z siedzibą w Katowicach. Z czasem jednostka została przekształcona w Ośrodek Laboratoryjno-Badawczy i przeniesiona do Mysłowic-Brzezinki. Niemal równocześnie, bo tylko rok później, na mocy zarządzenia dyrektora Jaworznicko-Mikołowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego powstało Centralne Laboratorium Badawcze przy KWK Wesoła, czternaście lat później przeniesione do KWK Ziemowit.

W 1983 roku nastąpiła integracja OL-B i CLB, tworząc Centralne Laboratorium Badawcze przy kopalni Ziemowit.

Przełom nastąpił w 1992 roku. W poprzedzającym roku wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze „w sprawie podziału przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego Ziemowit w Lędzinach”. Celem podziału było wydzielenie ze struktury kopalni Centralnego Laboratorium Badawczego i utworzenie na jego bazie nowej, całkowicie samodzielnej jednostki organizacyjnej. Podjęte przez obie strony zabiegi uzasadniono następującymi argumentami, zawartymi w Postanowieniu Ministra Przemysłu i Handlu z 16 września 1991 roku: „Zadania realizowane przez CLB są całkowicie odmienne od zasadniczego przedmiotu działania kopalni. Działalność CLB ukierunkowana jest na świadczenie usług dla potrzeb całego górnictwa węglowego. W tej sytuacji, uwzględniając konieczność restrukturyzacji, a w następnym etapie przekształceń własnościowych w przemyśle węglowym, dyrektor i rada pracownicza Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit wystąpili z wnioskiem o podział przedsiębiorstwa poprzez wyłączenie i usamodzielnienie Centralnego Laboratorium Badawczego”. O celowości wydzielenia CLB decydowały dodatkowo takie fakty, jak zaliczenie jednostki przez Okręgowy Urząd Górniczy w poczet samodzielnych zakładów górnictwa podziemnego, zgodnie z przepisami Prawa Górniczego, oraz uzyskanie przez jej pracowników uprawnień rzeczoznawcy WUG „umożliwiających wydawanie orzeczeń o charakterze urzędowym (decyzyjnym) w stosunku do użytkowników badanych urządzeń technicznych”. W tym kontekście działalność CLB jako samodzielnej jednostki miała zagwarantować niezależność i obiektywność decyzji rzeczoznawczych zgodnych z zasadami konkurencyjności.

Wydzielenie CLB ze struktur kopalni rozpatrywane było jako szansa rozwoju i możliwość niezależnego stymulowania funkcjonowania na rynku gospodarczym, co sprowadzało się do wyboru „racjonalnej drogi przekształceń własnościowych”. W opinii Zespołu Przygotowawczego w sprawie podziału kopalni Ziemowit w Lędzinach: „[…] tak jak dla kopalni, z przyczyn obiektywnych, drogi te są w znacznym stopniu ograniczone, tak CLB, jako przedsiębiorstwo państwowe, będzie miało możliwość skorzystania ze znacznie większej ilości form prywatyzacji, przy czym idea przekształceń własnościowych w tego typu jednostce winna koncentrować się nie na maksymalizacji zysku, lecz na utrzymaniu właściwego poziomu technicznego świadczonych usług ekspertyzowych, przy zapewnieniu jednak pełnej opłacalności i rentowności działania”. Ten fakt uznano za jedną z podstawowych przesłanek podziału kopalni.

I tak w 1992 roku na mocy Zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu w wyniku podziału KWK Ziemowit na bazie Centralnego Laboratorium Badawczego zostało utworzone przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego, z siedzibą w Lędzinach. W statucie określono jednostkę jako „kontynuatora tradycji i działalności Centralnego Laboratorium Badawczego JMZPW, utworzonego przy kopalni Wesoła i przeniesionego do kopalni Ziemowit, oraz Centralnego Laboratorium Dozoru Technicznego w Mysłowicach-Brzezince, utworzonego przez UDT i przekazanego na rzecz kopalni Ziemowit, funkcjonującego w nowej strukturze jako Ośrodek Rzeczoznawstwa i Dozoru Urządzeń Górniczych”.

Nowa nazwa firmy odzwierciedlać miała zakres działania nowej jednostki, który wynikał „zarówno z uzyskanych wcześniej uprawnień, jak i pozycji będącej efektem blisko 30-letniej obecności na rynku specjalistycznych usług w górnictwie podziemnym”. W myśl Zarządzenia MPiH przedsiębiorstwo miało „świadczyć usługi i wykonywać związaną z tym działalność pomocniczą dla potrzeb górnictwa podziemnego”. W szczególności były to usługi w zakresie:

• pomiarowo-ekspertyzowym, dotyczącym stanu technicznego i bezpieczeństwa eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych,

• pomiarowo-analitycznym, dotyczącym stanu środowiska pracy i środowiska naturalnego oraz wpływu działalności techniczno-produkcyjnej na jego degradację,

• prognozowania i oceny zagrożeń górniczych związanych z projektowaną, trwającą lub zakończoną eksploatacją złóż zasobów naturalnych,

• działań profilaktycznych zmierzających do eliminowania i minimalizowania występujących zagrożeń,

• organizowania i prowadzenia szkoleń,

• opiniowania wprowadzanych do praktyki przemysłowej norm, wytycznych projektowania i odbioru oraz eksploatacji maszyn i urządzeń.

Lista usług wykonywanych przez przedsiębiorstwo nieustannie poszerza się, obejmując swoim zakresem już nie tylko górnictwo, ale niemal wszystkie branże przemysłowe.

W 2000 roku CBiDGP w efekcie przekształceń własnościowych zaczęło funkcjonować jako spółka skarbu państwa, wpisana w 2009 na listę przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa.

 


Fragmenty tekstu pochodzą z publikacji „Rzeczoznawstwo w polskim górnictwie. 50 lat działalności rzeczoznawczej”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.