23 nowe przegubowe autobusy marki MAN przyjadą do Tychów

1557909433 l

fot: UM Tychy

Zgodnie z podpisaną umową pierwsze autobusy mają zostać dostarczone w marcu przyszłego roku

fot: UM Tychy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach podpisało umowę z MAN TRUCK & BUS POLSKA na dostawę 23 fabrycznie nowych autobusów zasilanych silnikiem CNG (na sprężony gaz ziemny). Wszystkie autobusy mają zostać dostarczone do końca maja 2020 r. Łączna cena zakupu to niespełna 40 mln zł brutto.

Jak poinformowali przedstawiciele urzędu miejskiego w Tychach autobusy będą przystosowane do przewozu rowerów, klimatyzowane, wyposażone w gniazdka USB, bramki do liczenia pasażerów, pełny monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, dostęp do internetu za pomocą wi-fi oraz gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych. Pojazdy przystosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych oraz niedowidzących, posiadać także będą system głosowego zapowiadania przystanków. Każdy z 18-metrowych autobusów przegubowych wyposażony będzie w 40 miejsc siedzących, a na pokład zabierze 152 pasażerów i kierowcę.

- Zakup autobusów to kolejny etap współfinansowanej ze środków unijnych inwestycji, w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim . Całość obejmuje kompleksową przebudowę zajezdni, która już trwa, zakup 61 pojazdów komunikacji miejskiej oraz 2 pojazdów serwisowych i będzie kosztowała według szacunków ponad 160 milionów złotych – powiedział Miłosz Stec, prezes PKM Tychy.

Pierwsza partia sześciu autobusów dotrze do PKM Tychy w marcu 2020 r., a pozostałe do końca maja 2020 r. Po Tychach jeździ obecnie 6 takich autobusów, jednak dzisiejszy zakup autobusów MAN Lion`s City G CNG sprawił, że będą to pierwsze takie pojazdy w Tychach w barwach metropolii czyli żółte.

- Autobusy będą jako pierwsze w naszym mieście przystosowane do przewozu rowerów, wiemy, że wielu mieszkańców czekało na taką możliwość - dodał Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy PKM Tychy.

 - Autobus zasilany gazem CNG emituje o 70 proc. mniej zanieczyszczeń niż nowe autobusy z silnikami diesla – podkreślił Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. - Po zakończeniu inwestycji tyska zajezdnia będzie jedyną w Polsce, która będzie miała w 100% autobusy zasilane gazem ziemnym CNG, czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. Tym samym Tychy umocnią swoją pozycję lidera pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym –dodał prezydent.

Cena zakupu wszystkich 23 pojazdów wynosi 39 197 664,58 zł brutto (31,9 mln zł netto).

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.