2011: Górnicze machiny na katowickich targach VIDEO

Przyszłorocznym Międzynarodowym Targom Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa w katowickim Rondzie Sztuki.

Na jedenaście miesięcy jakie dzielą nas od ich rozpoczęcia lista zgłoszonych uczestników została praktycznie zamknięta – poinformowali organizatorzy.

Stoiska wystawców zostały rozlokowane w Spodku oraz na otaczającym obiekt terenie. W sumie ponad czterysta firm zaprezentuje się w siedmiu sektorach na 20 tysiącach metrów kwadratowych.

Nie zabraknie naturalnie tuzów polskiego przemysłu maszyn górniczych – Grupy Kopex z pięćdziesięcioma swoimi firmami, Grupy Famur, Sandvika i Fasingu.

Niemcy reprezentować będą m.in.: Hamacher, Kuper, Thiele, Eickhoff, Siemens i Bosh. Czesi przyjadą w składzie: Ferrit, Ostroj, Duvas Uni oraz Hydroma. Liczna będzie ponadto reprezentacja brytyjska z Grupą INTEK skupiającą sześć spółek oraz firmą Fenner Dunlop Europe.

Ponadto obecne będą misje handlowe i delegacje firm produkujących maszyny i sprzęt górniczy z Australii, Nowej Zelandii, RPA, Serbii, Ukrainy, USA i Włoch.

Jak przyznał Dawid Kostempski, prezes Polskiej Techniki Górniczej, głównego organizatora przyszłorocznych Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2011, spodziewana jest także wizyta gości Chin.

- Konsorcjum to skupia piętnaście fabryk chińskich. Przetransportowanie do Katowic kilkusettonowego kompleksu urabiającego stanowić będzie nie lada wzywanie, ale jeśli się uda, to będziemy mieli na targach pierwszą prezentację chińskich maszyn górniczych na europejskim rynku – podkreślił Kostempski.

Targom towarzyszyć mają seminaria i konferencje poświęcone bezpieczeństwu pracy w przemyśle górniczym oraz bezpieczeństwu energetycznemu Europy. Zorganizują je Regionalna Izba Gospodarcza, Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa i Wydawnictwo Górnicze przy współudziale Ministerstwa Gospodarki.

Obecny na konferencji wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk przypomniał, że targi zbiegną się w czasie z polską prezydencją w Unii Europejskiej i z tego też powodu należy wykorzystać to wydarzenie dla promocji regionu.

Patronat nad Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2011 przyjęli prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.
Targom patronuje medialnie Trybuna Górnicza.

 

Realizacja: Jarosław Galusek - nettg.pl

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.