Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Grupa Tauron chce do 2030 roku ograniczyć emisyjność CO2 o 78 proc., planuje mieć 3.700 MW w OZE - podała spółka w komunikacie dotyczącym nowej strategii grupy. W 2030 roku EBITDA Tauronu ma wynieść ponad 6,5 mld zł. Łączne nakłady inwestycyjne w latach-2022-30 sięgnąć mają ok. 48 mld zł.

Tauron zakłada w strategii do 2030 roku z perspektywą 2050 roku utrzymanie wskaźnika dług netto/EBITDA na bezpiecznym poziomie - podała spółka w komunikacie.

MAP chce, by Bogdanka pozostała spółką giełdową. Do nabycia akcji spółki od Enei przez Skarb Państwa może dojść w 2023 roku - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Bogdanka chce w tym roku zwiększyć produkcję węgla do celów opałowych, czyli dla odbiorców indywidualnych, ogrodników, sadowników itd., do ok. 260 tys. ton. Dotychczas spółka maksymalnie produkowała ok. 60 tys. ton tego typu węgla - poinformował prezes Bogdanki Artur Wasil.

Grupa Kęty szacuje, że skonsolidowany zysk netto w drugim kwartale 2022 r. wyniesie 220 mln zł, co oznacza wzrost o 36 proc. rdr - podała spółka w komunikacie.

Grupa Kęty podniosła o 17 proc. do 642 mln zł tegoroczne prognozy zysku netto oraz o 19 proc. do 980 mln zł prognozy EBITDA - poinformowała spółka w komunikacie. Prognoza dotycząca przychodów została podniesiona o 10 proc. do 5,94 mld zł, a EBIT o 24 proc. do 810 mln zł.

Spółka Novina zawarła porozumienie inwestycyjne z CPAR Limited z siedzibą w Anglii, w wyniku którego może pozyskać ok. 2,1 mln zł z emisji akcji - podała Novina w komunikacie.

Gaz-System dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów - Ciecierzyce. Oznacza to, że odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów - Lwówek i mający 191 km jest gotowy do rozruchu i nagazowania - podał Gaz-System w komunikacie prasowym.

Sygnity zawarło umowę ramową ze Skarbem Państwa - Ministerstwem Finansów na świadczenie kompleksowych usług z zakresu zapewnienia zasobów ludzkich z branży IT poprzez udostępnienie wyspecjalizowanego personelu - podało Sygnity w komunikacie. Łączna maksymalna wartość umowy wynosi 77,2 mln zł brutto.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Forte postanowiło przeznaczyć na wypłatę dywidendy łącznie 47,86 mln zł, co oznacza dywidendę w wysokości 2 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.