Wśród 13 solidnych EkoPartnerów znalazły się nie tylko samorządy terytorialne, ale także przedsiębiorstwa. Jurorzy docenili na przykład sposób prowadzenia gospodarki odpadami (w tym ich segregację) oraz wodno-ściekowej (zwłaszcza budowę kanalizacji). Największa gmina wśród liderów ekologicznych – Tychy – jest także prekursorem Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.
Jubileuszowa uroczystość odbyła się 24 października br. w Sali Koncertowej „Symfonia” Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas tego spotkania ludzi zaangażowanych w ochronę środowiska uhonorowano odznaczeniami resortowymi „Zasłużony dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej”. Wręczono także honorowe medale „Bene meritus” osobom zasłużonym w tworzeniu Funduszu i promocję ochrony środowiska.
– W ciągu tych 15 lat działalności Fundusz na wsparcie finansowe inwestycji proekologicznych wydał trzy miliardy złotych – podkreślała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW.
Pieniądze Funduszu przyczyniły się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza. Dzięki nim realizowano zadania związane z gospodarką wodno-ściekową, budową składowisk odpadów oraz rekultywacją terenów poprzemysłowych. WFOŚiGW współfinansuje także przedsięwzięcia służące zmniejszeniu zużycia energii cieplnej poprzez termomodernizację domów (ocieplanie ścian, wymianę okien i drzwi oraz starych źródeł ciepła i całych instalacji cieplnych na nowe, spełniające aktualne standardy). Przyczynia się to również do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli
Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.