116,5 mln zł z NFOŚiGW na magazynowanie ciepła i rozwój OZE

1740400523 dsc 0902

fot: NFOŚiGW

Podpisanie umowy pomiędzy PEC w Gliwicach a NFOŚiGW

fot: NFOŚiGW

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach ma otrzymać 116,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na magazynowanie ciepła i rozwój odnawialnych źródeł energii. Umowę ws. dofinansowania podpisano w poniedziałek - poinformował Urząd Miasta Gliwice.

W ramach przedstawionego projektu PEC planuje budowę naziemnego magazynu ciepła o pojemności 12 tys. metrów sześciennych, w którym głównym czynnikiem grzewczym będzie woda. Do tego przewidziano instalację ponad 1000 kolektorów solarnych do produkcji ciepła o mocy nominalnej ponad 13 MW, a także pomp ciepła wykorzystujących oczyszczone ścieki miejskie, które będą mogły wytworzyć 12 MWt energii cieplnej.

Spodziewane przez PEC roczne efekty inwestycji to oszczędność 681 GJ energii cieplnej końcowej, produkcja 241 tys. GJ ciepła z OZE oraz zmniejszenie emisji CO2 o prawie 30 tys. ton.

Projekt ma kosztować 166,5 mln zł. Wsparcie z NFOŚiGW to ponad 69 mln zł dotacji i ponad 47 mln zł pożyczki. To pierwsze dofinansowanie przyznane w ramach programu “Zeroemisyjny system energetyczny OZE - źródło ciepła dla ciepłownictwa“, którego budżet wynosi 2 mld zł.

- Celem programu jest wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii cieplnej z odnawialnych źródeł: pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy geotermii. Inwestycje w Gliwicach wpisują się w priorytet transformacji energetycznej - wskazał wiceprezes NFOŚiGW Józef Matysiak, cytowany w komunikacie.

W Gliwicach powstaje Park Zielonej Energii. Jego głównym elementem ma być kocioł wielopaliwowy, w którym możliwe będzie pozyskanie energii m.in. z odpadów nienadających się do dalszej segregacji i recyklingu. Rocznie ma to być około 40 tys. ton odpadów, co powinno przełożyć się na 20 tys. MWh energii elektrycznej i 490 tys. GJ ciepła. NFOŚiGW przyznał w 2024 r. prawie 271 mln zł dofinansowania do tej inwestycji

Zgodnie z zapowiedziami magistratu Park Zielonej Energii ma m.in. ograniczyć liczbę wywożonych na składowiska odpadów komunalnych, przyczynić się do wyeliminowania węgla z produkcji energii, zredukować emisję gazów cieplarnianych, a także zatrzymać wzrost cen energii.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rusza program „Mikroretencja”. Nawet 8 tys. zł na zbieranie deszczówki

Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu, którego celem jest wspieranie inwestycji pozwalających na zbieranie i ponowne wykorzystanie wód opadowych – informują w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 22 czerwca 2026 r. rozpocznie się nabór wniosków do programu „Mikroretencja”.

Gliwice zatrzymają deszczówkę. Rusza wielki program za blisko 185 mln zł

Mniej podtopień, więcej zieleni, chłodniejsze miasto w czasie upałów i skuteczniejsza ochrona Kłodnicy przed zanieczyszczeniami – takie mają być efekty programu zagospodarowania wód opadowych w Gliwicach. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie projektu FEnIKS – etap II. Finał wszystkich prac zaplanowano na 30 czerwca 2029 roku.

Strażacy z Dębowca z nowym wozem

Maj upłynął nie tylko pod znakiem życzeń dla strażaków, ale i przekazywania im niezbędnego sprzętu. Tak było m.in. w OSP w Dębowcu, gdzie zakup nowego samochodu był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dwie nowe Ekopracownie pod chmurką w województwie śląskim

Oficjalnie otwarto dwie nowe, plenerowe przestrzenie edukacyjne, które umożliwią dzieciom i młodzieży naukę w bezpośrednim kontakcie z naturą. W uroczystościach wziął udział Bronisław Karasek, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Członek Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.