100 lat elektrowni wodnej w Rosnowie

1649853494 rosnowo

fot: Energa

Początki dzisiejszej elektrowni Rosnowo sięgają dokładnie 1922 roku

fot: Energa

Elektrownia wodna Rosnowo, należąca do Energi OZE, spółki z Grupy ORLEN, świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. To jedna 44 małych elektrowni wodnych zarządzanych przez tą firmę. Ich moc zainstalowana wynosi około 40,35 MW. W 2021 roku wyprodukowały łącznie ok. 100 GWh energii elektrycznej - poinformowała spółka w komunikacie.

Jak poinformowali przedstawiciele Energi, początki dzisiejszej elektrowni Rosnowo sięgają dokładnie 1922 r. Znajduje się w głębi dużego kompleksu leśnego położonego na Równinie Białogardzkiej, na rzece Radew. Dla celów energetycznych wybudowano kanał derywacyjny o długości około 2662 m. Na Starorzeczu rzeki Radew kiedyś był stary młyn wodny. Elektrownia korzysta z retencji na Jeziorze Rosnowskim, zabezpieczenia tereny przed powodzią i współpracuje z elektrownią wodną Niedalino wybudowaną w roku 1912.

W trakcie II Wojny Światowej, w marcu 1940 roku, doszło do katastrofy budowlanej na jazie rzeki. Odwilż po bardzo mroźnej zimie spowodowała duży odpływ Radwi i zerwanie tamy na Kanale Rosnowskim. Fala powodziowa z potężnymi bryłami lodu dotarła daleko poza granice Koszalina, aż do Parsęty. Doszło do znacznych uszkodzeń budynków i mostów, długotrwałemu zakłóceniu na zalanych drogach uległa też komunikacja. Dopiero w 1944 roku uszkodzenie zostało usunięte, a elektrownia mogła wznowić prace. Współcześnie na wszystkich elektrowniach wodnych Energi stosuje się szereg zabezpieczeń i procedur, których zadaniem jest zapobieganie wydarzeniom podobnym do tego z 1940 roku na Kanale Rosnowskim.

Energa OZE modernizowała elektrownię w roku 2009 i 2011, montując nowoczesne regulatory obrotów. W 2011 roku dostarczono nowy wał turbiny HZ 2. W roku 2015  przeprowadzono kompleksową (powierzchniową i wgłębną) naprawę betonów: budowli wlotowej, przyczółków i flara działowego, pomostu obsługi krat i mechanizmów wyciągowych, ścian zewnętrznych, schodów, ubezpieczeń skarp kanału, oraz powłok antykorozyjnych urządzeń jazu regulacyjnego. W celu poprawy warunków pracy obsługi elektrowni zamontowano czyszczarkę krat, w ten sposób potrzeba obsługi elektrowni zmalała o połowę.

Ze względu na swój charakter i usytuowanie elektrownia Rosnowo jest elektrownią szczytową. Działa na prostej zasadzie, wykorzystując dwa zbiorniki wody położone na różnych poziomach. Kiedy woda jest spuszczana z górnego zbiornika do dolnego, energia potencjalna wody zmienia się na energię kinetyczną napędzając w ten sposób turbinę i generator, który przekształca ją w energię elektryczną.

W miarę wzrostu przepływów spowodowanych podniesieniem poziomu lustra wody (opady deszczu, opady śniegu, odwilż) czas pracy elektrowni się wydłuża. Siłownię wyposażono w trzy turbiny dwuwirnikowe Francisa każda o mocy zainstalowanej 1,1 kW i prędkości obrotowej n=375 obr/min oraz trzy prądnice o mocy 1690 kVA osadzone na wspólnym wale z turbinami. Łączna zainstalowana moc elektrowni wynosi 3,297 kW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.