100 000 klientów Taurona korzysta z energii z OZE w stałej cenie

1715086536 tn tauronfarmawiatrowa

fot: Tauron

Odnawialne źródła energii to droga Taurona do neutralności klimatycznej, którą będzie konsekwentnie podążać

fot: Tauron

100 tys. gospodarstw domowych i firm zaczęło korzystać już z energii ze źródeł odnawialnych Taurona w cenie gwarantowanej pięć lub dziewięć lat - poinformował w poniedziałek koncern. Klienci zamówili w ten sposób łącznie ponad 2300 gigawatogodzin zielonej energii.

Spółka Tauron Sprzedaż uruchomiła ofertę energii z OZE w stałej cenie przez dziewięć lat dla gospodarstw domowych i pięć lat dla firm 21 czerwca ub. roku. Energia kontraktowana w ten sposób pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych Tauronu.

Jak powiedział, cytowany w informacji koncernu prezes Tauronu Sprzedaży Mariusz Purat, wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii Taurona, spółka sprzedażowa może oferować coraz większe wolumeny czystej energii w dobrej cenie.

- Chcemy tym samym ugruntować naszą pozycję wśród wiodących sprzedawców energii ze źródeł odnawialnych. Zaledwie po kilku miesiącach od premiery oferty zielonej energii ze stałą ceną zagwarantowaną na lata, skorzystało z niej już ponad 100 tys. klientów indywidualnych i firm, kontraktując na lata łącznie ponad 2,3 terawatogodziny zielonej energii - zaznaczył Purat.

Tauron Sprzedaż akcentuje, że klienci decydujący się na tę ofertę będą korzystali z faktur elektronicznych; również większość dokumentacji będzie docelowo przesyłana tą drogą, z wykorzystaniem technologii blockchain jako bezpiecznej alternatywy dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. Dzięki tym rozwiązaniom spaść ma ilość wykorzystywanego papieru.

Zgodnie z zaprezentowaną w grudniu ub. roku nową strategią Taurona koncern zakłada do 2035 r. szybki wzrost mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. W 2030 r. grupa planuje mieć 2,7 GW w OZE i 4,7 GW pięć lat później. Oznacza to wzrost zielonych mocy o 570 proc. wobec 2023 r.

Dotąd łączna moc zainstalowana jednostek wytwórczych segmentu OZE Taurona to ponad 750 MW (14 farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 570 MW, 34 elektrownie wodne o łącznej mocy 133 MW i trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW).

Pod koniec ub. roku koncern oddał do eksploatacji trzy farmy wiatrowe: Mierzyn (59 MW), Warblewo (30 MW) oraz Gamów (33 MW). Buduje też trzy inne instalacje typu onshore - Miejska Górka (190 MW), Sieradz (24 MW) i Nowa Brzeźnica (20 MW) i pracuje nad uruchomieniem trzech farm fotowoltaicznych: Proszówek (55 MW), Postomino (90 MW) i Bałków (54 MW).

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ruszył nabór w programie „Zamień piec na sieć” realizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął nabór wniosków w programie „Zamień piec na sieć”, który ma przyspieszyć modernizację systemów grzewczych w regionie. Przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą sięgnąć po dotacje i preferencyjne pożyczki na inwestycje w sieci ciepłownicze oraz odnawialne źródła energii, z dofinansowaniem sięgającym nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych. 

Dom wiielorodzinny

Miliony na termomodernizację czy OZE. Ruszył nabór w programie „Eko Wspólnota”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach prowadzi nabór w programie „Eko Wspólnota”. Wspólnoty mieszkaniowe z województwa śląskiego mogą otrzymać dotacje oraz preferencyjne pożyczki na termomodernizację budynków czy odnawialne źródła energii.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rusza program „Mikroretencja”. Nawet 8 tys. zł na zbieranie deszczówki

Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu, którego celem jest wspieranie inwestycji pozwalających na zbieranie i ponowne wykorzystanie wód opadowych – informują w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 22 czerwca 2026 r. rozpocznie się nabór wniosków do programu „Mikroretencja”.