Górnictwo: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów stanowi, że Ministerstwo Przemysłu zostanie utworzone 1 marca

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Minister przemysłu Marzena Czarnecka zwróciła się do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów z prośbą o rozpatrzenie projektu przez komitet stały w trybie obiegowym

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu wejdzie w życie 1 marca br. - wynika z projektu opublikowanego we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakładane jest wydzielenie z MAP komórek obsługujących dział: gospodarka złożami kopalin.

We wtorek na stronach RCL opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu. Tworzy się Ministerstwo Przemysłu w drodze przekształcenia Ministerstwa Aktywów Państwowych - zakłada projekt.

Przekształcenie () polega na wyłączeniu z Ministerstwa Aktywów Państwowych, obsługującego sprawy działów administracji rządowej aktywa państwowe, łączność i gospodarka złożami kopalin, komórek organizacyjnych obsługujących sprawy działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin oraz pracowników obsługujących sprawy tego działu - uściśla projekt.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2024 r. - wskazuje opublikowany projekt.

W uzasadnieniu zaznaczono, że projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o Radzie Ministrów, zgodnie z którym ministerstwo tworzy, znosi lub przekształca Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia.

Uzasadnienie wyjaśnia, że utworzenie ministerstwa związane jest z powołaniem w skład Rady Ministrów Ministra Przemysłu, a projektowany termin wejścia w życie rozporządzenia nie stoi w sprzeczności z zasadami demokratycznego państwa prawnego i jest konieczny z uwagi na pilną potrzebę zorganizowania prac ministerstwa.

Do projektu dołączono pismo, w którym minister przemysłu Marzena Czarnecka zwraca się do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów z prośbą o rozpatrzenie projektu przez komitet stały w trybie obiegowym.

Przedmiotowy projekt uzyskał zgodę na rozpatrzenie w trybie odrębnym, polegającym na pominięciu kolejnych etapów prac legislacyjnych, z zastrzeżeniem konieczności przedłożenia projektu do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. W związku z planowanym utworzeniem Ministerstwa Przemysłu niezbędne jest niezwłoczne wydanie odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów - precyzuje minister Czarnecka.

Ministerstwo Przemysłu jest nowym resortem, utworzonym przez rząd Donalda Tuska. Jak wynika z rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia ub. roku, Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej gospodarka złożami kopalin, a jego obsługę zapewniają Ministerstwo Aktywów Państwowych i Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej 29 grudnia minister Czarnecka poinformowała, że taka forma obsługi MP wiąże się z początkową fazą organizacji resortu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.