Po poniedziałkowej (22 września) turze rozmów, które odbyły się w ramach dialogu społecznego z mediacją wojewody śląskiego w Katowicach, stronom sporu o wygaszanie wydobycia i likwidację kopalni Kazimierz-Juliusz nie udało się znaleźć kompromisu - informuje biuro prasowe wojewody śląskiego.
Piotr Litwa podtrzymał opinię (znaną od piątku wieczora czytelnikom nettg.pl), że spółka Skarbu Państwa zobowiązana jest szczególnie dbać o sprawiedliwy tryb alokacji pracowników likwidowanej kopalni. Wojewoda postuluje przejęcie załogi zgodnie z art. 23.[1] Kodeksu pracy.
"Roman Łój, prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, wbrew złożonej na poprzednim spotkaniu deklaracji o maksimum dobrej woli i elastyczności, by problem kopalni Kazimierz-Juliusz rozwiązać, podtrzymał dotychczasowe stanowisko zarządu o wstrzymaniu wydobycia węgla w KWK Kazimierz-Juliusz z dniem 30 września br. i o zatrudnieniu wszystkich pracowników tej kopalni z dniem 1 października br. na takich samych warunkach, jakie obowiązują w całym holdingu (co wiąże się z tym, że holding nie przejmie zobowiązań pracowniczych kopalni, które sięgają ponad 20 mln złotych, a zatrudnieni w kopalni pracownicy swych roszczeń z tytułu niezapłaconych pensji, nagród jubileuszowych i premii, będą musieli dochodzić sądownie). Zarząd KHW nie przedstawił też rozwiązania kwestii mieszkań zakładowych - co wobec faktu złożenia wniosku o upadłość likwidacyjną skutkować może sprzedażą tych mieszkań przez syndyka masy upadłościowej celem zaspokojenia roszczeń wierzycieli kopalni" - podają służby prasowe wojewody śląskiego.
Wojewoda śląski ani przedstawiciele strony społecznej nie otrzymali także od zarządu KHW opinii prawnych, na które powołuje się zarząd, odmawiając postulowanego przez stronę związkową przejęcia pracowników na zasadzie art. 23.[1] Kodeksu pracy (razem ze zobowiązaniami pracowniczymi).
Argumenty, które przedstawiła strona związkowa i przybyły specjalnie na to spotkanie Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca, nie przekonały prezesa KHW i towarzyszącej mu delegacji zarządu do zmiany decyzji.
Wojewoda śląski Piotr Litwa zapewnił, że przekaże resortowi gospodarki pełną informację o sytuacji w kopalni KWK Kazimierz-Juliusz i o żądaniach oraz oczekiwaniach strony społecznej i samorządu Sosnowca. Od zarządu KHW wojewoda oczekuje, iż przed następną turą rozmów, przedstawi analizy i wyliczenia, na podstawie których podjął decyzję o nagłym zamknięciu kopalni Kazimierz-Juliusz.
Strony nadal podtrzymują chęć rozmów. Ustalono, że następne spotkanie powinno się odbyć jeszcze w tym tygodniu, ale z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki - właściciela KHW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.