Czeska "Barbórka" ma już pod swą opieką ponad trzydzieści rodzin z Polski.
Współpraca organizacji niosących pomoc górniczym rodzinom jest niezbędna i nie można dłużej zwlekać z jej rozpoczęciem - zgodzili się przedstawiciele zarządów Fundacji Rodzin Górniczych i Stowarzyszenia Obywatelskiego Święta Barbara, które działa przy spółce węglowej OKD. Do spotkania doszło w miniony poniedziałek, 24 bm., w Ostrawie.
Czesi przyznali, że napotykają spore trudności przy organizowaniu grup wsparcia.
- Integracja naszych podopiecznych nie jest łatwa. Jedna trzecia rodzin to Polacy. Chcemy pomagać wszystkim jednocześnie, tymczasem nie mamy zbyt wielkiego rozeznania w systemie polskiego szkolnictwa czy opieki zdrowotnej. Istnieje również bariera językowa. Liczymy, że dzięki współpracy z Fundacją Rodzin Górniczych ta pomoc będzie jeszcze lepiej zorganizowana. Bardzo chcielibyśmy, aby polskie dzieci wraz z matkami liczniej i częściej niż dotychczas brały udział w organizowanych przez nas przedsięwzięciach - powiedział podczas dyskusji Vladislav Sobol, prezes zarządu SO Święta Barbara.
Bogdan Ćwięk, szef FRG, zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby już podczas najbliższych ferii zimowych doszło do weekendowego spotkania podopiecznych obu organizacji.
- To jest znakomity pomysł. Zorganizujemy je u nas, w Polsce - zapewnił czeskich partnerów.
Rozmawiano również o sposobach finansowania działalności Fundacji Rodzin Górniczych i Stowarzyszenia Obywatelskiego Święta Barbara.
Szacunek dla górniczej pracy
Czesi bardzo interesowali się losem Janusza Dziadeckiego, pracownika kopalni Wieczorek, który uległ ciężkiemu wypadkowi. Z pomocą pospieszyło mu całe środowisko górnicze, związki zawodowe, a także młodzież szkolna. Świadczy to - jak podkreślili - o ogromnej dojrzałości społeczeństwa, szacunku do górniczej pracy i chęci pomocy osobie, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej.
- Otrzymujemy wsparcie od spółek węglowych i zakładów górniczych, organizujemy akcje charytatywne i zbiórki środków finansowych. Cieszy nas fakt, że z roku na rok coraz więcej osób fizycznych przekazuje 1 procent swego dochodu na rzecz FRG - wyjaśniał Ryszard Wyględacz, wiceprezes Fundacji Rodzin Górniczych.
Czeska "Barbórka" wspierana jest także z kilku źródeł. Składki płacą regularnie kopalnie, organizacje związkowe i przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz zakładów OKD. Stały dochód zapewnia Fundacja OKD. Jej zadaniem jest finansowanie organizacji pozarządowych niosących pomoc humanitarną, przedsięwzięć społeczno-kulturalnych o charakterze regionalnym i ponadregionalnym, a także inwestycji ekologicznych.
Jak podkreśliła obecna podczas debaty Lenka Markova, zastępca dyrektora Fundacji OKD, polskie podmioty nie mogą na razie korzystać z pomocy czeskiej fundacji, lecz w przyszłości sytuacja musi ulec zmianie.
- Nad tym właśnie pracujemy. Mamy zamiar wykorzystać nasze doświadczenia, nabyte w ciągu czteroletniej działalności, również do realizacji projektów o charakterze filantropijnym w Polsce. Mówię to w kontekście reaktywacji działalności kopalni Dębieńsko - dodała Markova.
Kogo wspomagać?
Tym samym rozgorzała dyskusja na temat możliwości jednoczesnego korzystania z pomocy FRG i SO Święta Barbara.
- Teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce dany zakład lub kopalnia musiałaby wspierać obie organizacje. Z drugiej zaś strony zależy nam, by pomoc docierała do wszystkich potrzebujących w podobnym wymiarze. Liczy się więc każda złotówka - wskazał Bogdan Ćwięk.
Kolejny bardzo istotny problem dotyczy polskich rodzin górniczych, których ojciec doznał uszczerbku na zdrowiu przy pracy w czeskiej kopalni. SO Święta Barbara nie wspiera bowiem górniczych inwalidów, gdyż sytuacja służby zdrowia u naszych południowych sąsiadów jest wyraźne lepsza niż w Polsce. Pozostaje ponadto wiele innych kwestii prawnych i organizacyjnych, które wymagają jak najszybszego uregulowania.
- Dlatego powinniśmy się spotykać częściej i w miarę możności wspólnie je rozwiązywać - zauważył Vladislav Sobol.
Przedstawiciele FRG przekazali prezesowi SO Święta Barbara list intencyjny. Na jego podstawie ma być sporządzony dokument o współpracy obu górniczych organizacji charytatywnych. Zawarcie porozumienia spodziewane jest jeszcze przed tegoroczną Barbórką w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.