Do redakcji netTG.pl dotarł komentarz europosła Grzegorza Tobiszowskiego, który odniósł się do fragmentu wywiadu z Bogusławem Hutkiem, przewodniczącym Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność. Przypomnijmy, że na netTG.pl ukazała się rozmowa pt.: „Jeśli się nic nie zmieni, podejmiemy akcję protestacyjną”, która wcześniej została zamieszczona na stronie internetowej górniczej Solidarności solidarnoscgornicza.org.pl.
Oto co napisał europoseł Tobiszowski:
- Z wielkim zaskoczeniem i niedowierzaniem przyjąłem słowa Bogusława Hutka – przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność tj.: „Jeśli były wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, a dziś europoseł, przechodzi na pozycje promujące "zieloną energię", mówi o likwidacji miejsc pracy w kopalniach i przenoszeniu górników do pracy w fotowoltaice, to nie wiem, co o tym myśleć.”
Kłamstwem jest twierdzenie, abym kiedykolwiek opowiadał się za likwidacją miejsc pracy w kopalniach oraz sugerował przenoszenie górników do pracy w fotowoltaice. Wręcz przeciwnie. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2.01.2020 r. w Katowicach z udziałem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego stanowczo podkreślałem, że górnictwo jest i będzie kluczową dziedziną naszej gospodarki.
Rola polskiego węgla w miksie energetycznym pozostaje znacząca, co znajduje odzwierciedlenie w aktualizacji projektu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”. Węgiel jest stabilizatorem krajowego systemu energetycznego, gwarantującym Polakom bezpieczeństwo energetyczne, ale także pozwalającym na rozwój odnawialnych źródeł energii. Podczas wspomnianej konferencji przytoczono także dane dotyczące tego, jak niebezpieczny, nieracjonalny i wysoko nieopłacalny jest scenariusz zmierzający do likwidacji sektora górniczego w naszym kraju i jakie wiążą się z nim negatywne konsekwencje społeczne.
Jako wiceminister energii podjąłem się trudnej misji restrukturyzacji polskiego górnictwa, które w chwili objęcia przeze mnie tej funkcji stało na granicy bankructwa. Dzięki skutecznym działaniom rządu, reprezentantów sektora oraz przy udziale strony społecznej odnotowaliśmy miliardowe zyski. Warto też wspomnieć, że od momentu przejęcia rządów przez Prawo i Sprawiedliwość zainwestowaliśmy w sektor górniczy 10 mld zł! To potencjał, którego nie można zmarnować.
Dlatego wraz z objęciem mandatu Posła do Parlamentu Europejskiego biorę aktywny udział w procesie europejskiej transformacji energetycznej, dbając o interesy Polski oraz woj. śląskiego, a co za tym idzie polskiego przemysłu oraz polskiego górnictwa. Zmiany zmierzające do ochrony klimatu są nieuniknione i potrzebne, ale jestem przekonany, że znajdziemy najlepszą dla naszego kraju oraz sektora górniczego drogę. Drogę, w którym możliwy będzie sojusz węgla i odnawialnych źródeł energii. Drogę sprawiedliwej i mądrej transformacji na której zyskamy jako kraj i region.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Emil, sami si ę zrzekli to nie dostali
Ten specjalista od kredytow w jednym z bankow pozbawil 12 000 gornikow prawa do deputatu Tak sie konczy gdy rzadzenie gornictwem odpowiadaja ludzie ktorzy wongiel widzieli ino w pywnicy Panie moderator cenzor prosze sie nie wyglupiac te info na temat europosla sa dostepne w Wikipedi.