Jednym z najbarwniejszych elementów obchodów Barbórki, kultywowanym przez społeczność Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jest tradycyjny skok przez skórę. Jest to symboliczne przyjęcie do stanu górniczego studentów - obecnie Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Odbywa się w głównym holu po uroczystym posiedzeniu Senatu AGH.
Obok członków władz uczelni i Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii gromadzi studentów i licznie przybyłych gości. Ceremoniał uświetniają występy Orkiestry Reprezentacyjnej AGH oraz Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”.
Warto dodać, że Orkiestra latem tego roku zajęła pierwsze miejsce w kategorii koncertowej na Mistrzostwach Świata Orkiestr Dętych w Calgary w Kanadzie.
Zwyczaj ten został szczegółowo omówiony przez prof. Artura Bębna. Dokonał tego w książce „Górnicza lampa się pali”. Możemy się z niej m.in. dowiedzieć, że skok przez skórę jest tradycyjną uroczystością górniczą, podczas której młodych adeptów sztuki górniczej przyjmuje się do stanu górniczego. Kto miał prawo ją nosić skórę, nie mógł podlegać karom cielesnym, a nawet w żartach nie uchodziło górnika uderzyć po skórze.
Skóra górnicza nazywana była różnie: klapą, łatą, berledrą, flekiem, ledewerkiem, natylnikiem. Był to krótki skórzany fartuch, zazwyczaj trójkątny, przypasywany przez dawnych górników od pasa w dół w celu ochrony ubrania i ciała podczas siedzenia lub klęczenia przy pracy.
Zaś rytuał skoku przez skórę odbywa się wedle scenariusza polskich studentów w Leoben, „przepracowanego” w okresie międzywojennym w Stowarzyszeniu Studentów Akademii Górniczej, a od 1948 r. według projektu Bogdana Smyły, doskonalonego przez wieloletniego mistrza ceremonii prof. Witolda Żabickiego.
„W akcie uroczystego przyjęcia lisów (czyli fuksów) do stanu górniczego połączono pradawne zwyczaje zawodowe, w tym zwyczaje gwarków (cechowe) i studenckie. Przez skok i opasanie skórą górniczą adept stawał się „człowiekiem ze skórą”, przynależącym do stanu górniczego. Dołączeniu symbolicznego przekazania młodszym rocznikom sztandaru uczelni i ognia, to już piękne i wychowawcze elementy, później wprowadzone do tej podniosłej ceremonii” - czytamy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.