„Wujek”: Jedność narodu może się dokonać w oparciu o fundament prawdy i sprawiedliwości
fot: Jarosław Galusek
Prezydent RP Bronisław Komorowski po zwiedzeniu Muzeum-Izbę Pamięci wpisał się do księgi pamiątkowej
fot: Jarosław Galusek
Od spotkania z rodzinami górników poległych w trakcie pacyfikacji kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 roku rozpoczęła się dzisiejsza wizyta na Śląsku prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Prezydent zwiedził Muzeum - Izbę Pamięci przy kopalni i wpisał się do księgi pamiątkowej.
Zwiedzając Izbę Pamięci prezydent dzielił się swoimi wspomnieniami pochodzącymi z początku stanu wojennego. Mówił, że w trakcie internowania dotarły do niego najpierw informacje o podziemnym proteście w kopalni „Piast”, które pobudzały wyobraźnię internowanych, bo wydawały się wyrazem ogromnej determinacji. Kolejną wiadomością była ta o wydarzeniach pod kopalnią „Wujek”.
- Wszyscy myśleliśmy, że Polska znajduje się na progu niebywałego dramatu, że ocieramy się o absolutne zagrożenie funkcjonowania narodu. Każdy z nas z przerażeniem i wdzięcznością myślał o kolegach - górnikach, ale każdy myślał też o własnej rodzinie, bo to co się tu stało mogło się zdarzyć także w innych miastach i zakładach pracy - opowiadał Bronisław Komorowski.
- Dzisiaj znajdując się w tym ciekawym miejscu, jakim jest muzeum chciałem powiedzieć, że to co jest nam potrzebne, czyli jedność narodu, może się dokonać tylko i wyłącznie w oparciu o fundament prawdy i sprawiedliwości. Niewątpliwie łatwiej byłoby szukać jedności narodu ponad bolesną historią, także historią „Wujka” i historią „Piasta” , gdybyśmy mogli jako społeczeństwo i państwo demokratyczne zrobić więcej i skutecznej, jeśli chodzi o sądową ocenę strasznych wydarzeń stanu wojennego - mówił Komorowski.
Prezydent dodał, że o jedność jest łatwiej wtedy, kiedy przed nią idzie jednoznaczna ocena tego, co się wydarzyło, a za nią może iść coś, co jest niezbędne i nie musi dzielić, czyli pamięć.
- Ten element pamięci jest już zbudowany przez ludzi tamtej „Solidarności” - podkreślił.
Po wizycie w Muzeum Izbie Pamięci w planie prezydenckiej wizyty był obiad z rodzinami ofiar poległych pod kopalnią „Wujek” i górnikami biorącymi udział w strajku z 1981 roku. O 16 głowa państwa weźmie udział w mszy świętej odprawionej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a następnie będzie uczestniczyć w uroczystościach pod Pomnikiem-Krzyżem.
W galerii: prezydent Bronisław Komorowski w towarzystwie m.in. Krzysztofa Pluszczyka zwiedza Izbę Pamięci kopalni "Wujek". Zdjęcia: Jarosław Galusek