\"Sośnica-Makoszowy\": Ratunek u wojewody

Ta sprawa od miesięcy wraca na łamy "Trybyny Górniczej" jak bumerang. Z powodu uporu trzech rodzin, których posesje graniczą z przepływającym przez Gierałtowice Potokiem Chudowskim, nie można usunąć szkód powstałych po ostatnich podtopieniach. Zobowiązana do naprawienia szkód wynikających z eksploatacji górniczej kopalnia „Sośnica-Makoszowy” nie może rozpocząć prac budowlanych, bowiem nie ma pisemnej zgody kilku osób na wejście z ciężkim sprzętem na ich teren.


– Takie oświadczenia złożone są na użytek około 70 proc. terenów przyległych do Potoku. Jednocześnie wykupiono 30 proc. całości gruntów po cenie 9 zł za metr kwadratowy (taką cenę sąd zapisał w oświadczeniu w analogicznej sprawie, potem orzekał już niższe ceny – przyp. red.). Niestety, do wydania pozwolenia na budowę konieczne jest uzyskanie wszystkich zgód. 30 proc. gruntów jest własnością trzech rodzin – opowiada o kulisach sprawy Roman Walter, dyrektor Centrum Wydobywczego „Zachód”.


Zwłoka w przeprowadzeniu robót regulacyjnych skutkuje dla kopalni wstrzymaniem zgody Okręgowego Urzędu Górniczego na eksploatację. Tymczasem w związku z planami wydobywczymi kopalni na przyszły rok już teraz w spornym rejonie powinny trwać prace przygotowawcze. Jednak bez gwarancji, że eksploatacja będzie tam możliwa, pieniądze wydatkowane na ten cel byłyby wyrzucone w błoto. Drogą prowadzącą do rozwiązania problemu byłoby przeprowadzenie wywłaszczenia wobec osób, które nie chcą współpracować z kopalnią w sprawie regulacji Potoku Chudowskiego.

Postanowienie wójta Gierałtowic o podziale gruntów – na tej podstawie można przeprowadzić wywłaszczenie – zostało jednak zaskarżone do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Stało się tak, bowiem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny te nie są zakwalifikowane do realizacji celów publicznych. Być może miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego straci ważność, bo w sprawę wkroczył wojewoda śląski, który wniósł do Sądu Administracyjnego skargę o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Gminy Gierałtowice w sprawie jego uchwalenia. Jeśli skarga będzie skuteczna, plan zostanie obalony i na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami będzie można dokonać wywłaszczenia. Skarga wojewody ma być przedmiotem obrad Rady Gminy w najbliższych dniach.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.