\"Silesia\": Już niedługo proces sprzedaży zostanie zakończony

Silesia 4 jech

fot: Jerzy Chromik

"Silesia" ma być kopalnią modelową. Taki cel założyli sobie pracownicy kopalni oraz czeski inwestor

fot: Jerzy Chromik

Do 23 grudnia br. ma zakończyć się proces sprzedaży kopalni "Silesia". Na zakup zakładu należącego do Kompanii Węglowej zdecydował się czeski koncern Energeticky a Prumyslovy Holding. Zanim jednak nowy właściciel przejmie kopalnie musi spełnić szereg formalności. Jednym z nich było uzyskania zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na sprzedaż działek wpisanych w ewidencji jako rolne lub leśne. 30 lipca resort wydał pozytywną decyzje w tej kwestii tak więc wszystko wskazuje, że proces sprzedaży "Silesii" zmierza w coraz szybszym tempie ku zakończeniu.

 

Poza wymogami administracyjnymi nowy właściciel musi również zawrzeć umowę społeczną ze związkami zawodowymi. Dariusz Dudek, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w "Silesii" uważa, że może ona zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu, a najpóźniej w październiku.

 

- Widać dobrą wole z obydwu stron. Każdy przedstawił swoje warunki i teraz szukamy kompromisu. Rozmowy toczą się w bardzo przyjaznej atmosferze i dlatego jestem optymistą. Myślę, że umowę podpiszemy w tym miesiącu, a najpóźniej w październiku - mówi Dudek.

 

Lider zakładowej "S" zauważył, że działania EPH cechuje wielki profesjonalizm w każdej kwestii. - EPH analizuje dokładnie każdy punkt ponieważ nie chce popełnić żadnego błędu.Inwestor jest świadomy nakładów jakie musi ponieść ale również wie jakie możliwości drzemią w tym zakładzie. EPH patrzy na kopalnie pod kątem przyszłości i perspektyw rozwoju zakładu - mówi Dudek. Po czym dodaje: - Chcemy by nasz zakład stał się kopalnią modelową. Naszym wzorem jest "Bogdanka" i właśnie do tych najlepszych wzorców chcemy równać. Jestem przekonany, że mamy szanse to osiągnąć.

 

Pytany o kwestie administracyjne lider zakładowej "S" stwierdza, że ma świadomość tego, że są one istotne dla przebiegu całego procesu lecz on bezpośrednio się nimi nie zajmuje. Wie jednak, że wszystko układa się po myśli pracowników i czeskiego inwestora, a decyzja wydana przez MSWiA powoduje, że proces sprzedaży nabiera tempa.

 

- Do 23 grudnia wszystko ma zostać zakończone. Jestem optymistą w tej kwestii i myślę, że to wszystko dokona się wcześniej. Mam w domu szampana odłożonego na specjalną okazję i mam nadzieje, że będę mógł go otworzyć przed 23 grudnia. Tego życzę sobie i wszystkim pracownikom "Silesii" - mówi z uśmiechem Dariusz Dudek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.