\"Pniówek\": Modernizacja pod napięciem

Pniowek zasilanie KL

fot: Krzysztof Lisewski

Pewne i stabilne zasilanie kopalni Pniówek w energię elektryczną, zapewnia bezpieczeństwo ludziom

fot: Krzysztof Lisewski

Stacja transformatorowo-rozdzielcza 110/6 kV w „Pniówku” jest największym obiektem podstawowym, jaki zasila kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ma 15 pól, posiada m.in. dwa systemy szyn zbiorczych i system I, składający się z dwóch sekcji. Współpracuje z siedmioma liniami 110 kV: Zofiówka, Wielopole, Pogwizdów, Mnisztwo, Pawłowice, Suszec, Borynia. Na potrzeby kopalni pracuje pięć transformatorów 110/6 kV. Zasilają one dwie rozdzielnie główne 6 kV, z którymi współpracują trzy generatory, dwa o mocy 3,2 MW oraz jeden o mocy 3,9 MW.

Stacja jest głównym węzłem sieci energetycznej w rejonie JSW. Przez nią, za pośrednictwem linii 110 kV Mnisztwo i Pogwizdów, odbywa się również tranzyt energii elektrycznej do Czech.

– Tak rozbudowana stacja oraz konieczność pracy w ruchu ciągłym – soboty, niedziele i dni świąteczne, wymaga od obsługujących ją pracowników wysokich kwalifikacji zawodowych i dużej odpowiedzialności za jej prawidłowe i bezawaryjne działanie – podkreśla Józef Siuda, nadsztygar ds. urządzeń elektrycznych na powierzchni.

Dla zapewnienia bezawaryjnego ruchu stacji i niezakłóconego ruchu kopalni „Pniówek”, od kilku lat prowadzony jest proces modernizacji obiektu, polegający na wymianie wyeks-ploatowanej aparatury.

– To trudne przedsięwzięcie, bo prace modernizacyjne trzeba wykonywać przy czynnej stacji, pod napięciem 110 kV – zaznacza nadsztygar Siuda. – Muszą więc być zachowane szczególne warunki, aby prace były prowadzone bezpiecznie. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że musi być w tym czasie również zapewnione niezależne zasilanie kopalni w energię elektryczną. Od tego zależy bezpieczeństwo ludzi pracujących w ścianach, przy urabianiu węgla i na wielu innych stanowiskach pracy pod ziemią i na powierzchni.

Ze względu na możliwości ruchowe i spore koszty, prace modernizacyjne stacji prowadzone są etapami. W pierwszym – dokonano wymiany izolatorów porcelanowych odciągowych w systemach zbiorczych na izolatory kompozytowe. Stanowiło to pewną nowość, a kopalnia „Pniówek” była jedną z pierwszych, które się na to zdecydowały.

– W izolatorach kompozytowych nie trzeba czyścić izolacji, co w stacjach transformatorowo-rozdzielczych, których praktycznie nie można wyłączyć z ruchu, jest istotną zaletą – wyjaśnia Siuda.

Kolejnym etapem modernizacji, była kompleksowa wymiana aparatury w poszczególnych polach. W aparaturze silnoprądowej wymienione zostały wyłączniki, odłączniki, przekładniki i odgromniki. W aparaturze sterowniczej zabezpieczenia przekaźnikowe starego typu zastąpiono cyfrowymi nowej generacji.

– Zastosowaliśmy aparaturę wiodących producentów w branży energetycznej, o najlepszych parametrach technicznych i eksploatacyjnych. To znacznie wydłuża cykle niezbędnych przeglądów i zabiegów konserwacyjnych, co zmniejsza koszty eksploatacji, a równocześnie zwiększa pewność działania urządzeń – komentuje nadsztygar Siuda.

Stacja została również wyposażona w nowy układ telemechaniki, oparty na sterowniku stacyjnym, do którego są przyłączone modernizowane pola. Dzięki temu, możne być lepiej nadzorowana zarówno przez pracowników kopalni, jak i przez pracowników operatora sieci.

– Po zakończeniu modernizacji wszystkich pól stacji transformatorowo-rozdzielczej, będą realizowane także inne zaplanowane prace – informuje Józef Siuda. – Dzięki temu stanie się ona bardzo nowoczesnym obiektem, który zagwarantuje stabilne zasilanie w energię elektryczną kopalni „Pniówek”, jak również innych odbiorców przyłączonych do tej stacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.