\"Bogdanka\" złożyła prospekt emisyjny w KNF
fot: bogdankalublin.pl
Na terenie kopalni Bogdanka Zakłady Azotowe Puławy postawią instalację do zgazowywania węgla
fot: bogdankalublin.pl
Celem wejścia na giełdę jest pozyskanie środków finansowych na modernizację istniejącej i budowę nowej infrastruktury technicznej w ramach pola „Stefanów”, która umożliwi Spółce podwojenie produkcji węgla, począwszy od 2014 r.
- Węgiel był, jest i pozostanie strategicznym surowcem naszego kraju. Bogdanka udowadnia, że wbrew obiegowym opiniom, biznes ten może być efektywny i przynosić zyski – powiedział Mirosław Taras, prezes zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. - Mamy sprawdzony i skuteczny model działania oraz jasną strategię rozwoju. Jestem przekonany, że realizacja naszych planów przełoży się na systematyczny wzrost wartości firmy. Z tymi atutami planujemy wyjść w przyszłym roku do inwestorów giełdowych.” - dodał.
- Oferta publiczna spółki planowana jest na pierwszy kwartał 2009 roku, a jej wartość może wynieść od 300 do 600 mln zł - napisał zarząd „Bogdanki” w specjalnym komunikacie, wystosowanym z okazji złożenia prospektu emisyknego w KNF
Doradcami Spółki w procesie upublicznienia są: Dom Inwestycyjny BRE Banku (oferujący), BRE Corporate Finance (doradca finansowy), White & Case W. Daniłowicz, W. Jurcewicz i Wspólnicy - Kancelaria Prawna (doradca prawny) oraz PricewaterhouseCoopers (biegły rewident).
Zdolności wydobywcze LW Bogdanka kształtują się na poziomie 25 tysięcy ton urobku węglowego na dobę. Realizowana w pierwszej połowie 2008 roku produkcja zapewnia Grupie LW Bogdanka prawie 7-proc. udział w krajowym rynku węgla kamiennego oraz 10,5-proc. w krajowym rynku węgla energetycznego.
Grupa przewiduje, że realizacja planowanych inwestycji Spółki (udostępnienie nowych zasobów węgla i uruchomienie wydobycia w polu Stefanów), pozwoli zwiększyć udział LW Bogdanka na rynku węgla kamiennego w Polsce do 12 proc. w 2014 roku
W 2007 roku LW Bogdanka zanotowała 886,6 mln zł przychodów oraz 77,7 mln zł zysku netto (wyniki skonsolidowane według PSR).
Największym akcjonariuszem Spółki jest Skarb Państwa, kontrolujący obecnie blisko 97 proc. kapitału i głosów.