Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.08 PLN (-2.02%)

KGHM Polska Miedź S.A.

365.60 PLN (-3.41%)

ORLEN S.A.

144.48 PLN (-0.29%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.66%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.48 PLN (-0.77%)

Enea S.A.

21.10 PLN (+1.25%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.60 PLN (-1.74%)

Złoto

4 715.85 USD (+0.33%)

Srebro

87.95 USD (-0.36%)

Ropa naftowa

106.06 USD (+0.41%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+0.66%)

Miedź

6.59 USD (-0.39%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.08 PLN (-2.02%)

KGHM Polska Miedź S.A.

365.60 PLN (-3.41%)

ORLEN S.A.

144.48 PLN (-0.29%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.66%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.48 PLN (-0.77%)

Enea S.A.

21.10 PLN (+1.25%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.60 PLN (-1.74%)

Złoto

4 715.85 USD (+0.33%)

Srebro

87.95 USD (-0.36%)

Ropa naftowa

106.06 USD (+0.41%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+0.66%)

Miedź

6.59 USD (-0.39%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Zainaugurowano program LeadAIR, w ramach którego think-tank Forum Energii będzie pomagał wybranym miastom w transformacji i walce ze smogiem

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Osiągnęliśmy ambitny kompromis, dzięki któremu Katowice stały się historycznym miejscem w globalnej polityce klimatycznej, tak jak wcześniej Kioto i Paryż - ocenił minister klimatu Michał Kurtyka

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W Ministerstwie Klimatu zainaugurowano program LeadAIR, w ramach którego think-tank Forum Energii będzie pomagał wybranym miastom w transformacji i walce ze smogiem. Program jest spójny z działaniami resortu klimatu - podkreślał minister Michał Kurtyka.

LeadAIR obejmie siedemnaście miast. W założeniu ich samorządowcy i menedżerowie, poprzez szkolenia i indywidualne doradztwo, zdobędą wiedzę, narzędzia i inspirację do antysmogowych działań na gruncie miejskim.

Jak podkreślała prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera, w perspektywie dyskusji o Europejskim Zielonym Ładzie miasta mają olbrzymi potencjał oszczędności i optymalizacji zużycia energii. Maćkowiak-Pandera wskazała także na znaczenie odpowiednich regulacji, bo - jak zaznaczyła - wolny rynek sam nie załatwi problemu smogu. Najtańsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze, często np. nie uwzględniają kosztów zewnętrznych - wskazała.

Minister klimatu Michał Kurtyka mówił, że LeadAIR jest zbieżny z działaniami resortu w ramach np. Agendy Miejskiej. - Chcemy zainicjować reformy lokalnego wymiaru optymalizacji energetyki, transportu, ciepłownictwa. To ciepłownictwo jest najważniejsze w myśleniu o optymalizacji miast - wskazał Kurtyka, podkreślając, że kilkaset istniejących w Polsce systemów ciepłowniczych może stać się podstawą do lokalnych optymalizacji energetycznych. Kurtyka powiedział, że rządowy program Czyste Powietrze na pewno będzie polem bliższej współpracy rządu z samorządami.

Prezes NFOŚ Piotr Woźny wskazywał z kolei, że nie ma jednej recepty na walkę ze smogiem. "Regulacje centralne, ustawy, programy antysmogowe mogą być zmieniane tak, aby były dopasowane do konkretnych potrzeb gmin, które chcą czystego powietrza. Czekamy na sygnał od samorządów, w którym kierunku powinny iść te zmiany" - mówił. Jak tłumaczył, każde miasto ma swoją specyfikę, inny problem, czasem np. niezrealizowaną przez lata inwestycję czy rozbudowę.

Zwrócił uwagę, że np. na Śląsku największym problemem okazały się zaniedbane wielorodzinne budynki komunalne. Stąd - jak wskazywał - pomysł umożliwienia sięgnięcia po środki z POIiŚ na interwencje w komunalnych budynkach wielorodzinnych.

Woźny przytaczał inne zidentyfikowane w ramach programu Czyste powietrze przeszkody. Zapowiedział m.in. projekt regulacji, zgodnie z którym przy budowie nowych gazociągów wzdłuż dróg samorządowych, samorządy mogłyby pobierać jedynie ustaloną, niewysoką stawkę za zajęcie pasa drogowego. Prezes NFOŚ zaznaczył, że w Małopolsce okazało się, iż samorządy żądały w takich sytuacjach najwyższych stawek opłaty, zniechęcając inwestorów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie drożej? Niestety. Podziękuj za to Trumpowi

Majowy Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) wzrósł wobec kwietniowego odczytu o 1,6 punktu, co oznacza umocnienie oczekiwań inflacyjnych - poinformowało w środę Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Eksperci wskazali, że tendencja wynika utrzymującej się napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Waży 140 kg i pracuje pod ziemią. Poznaj historię siłacza z kopalni Halemba

Od najmłodszych lat imponowali mu zawodnicy o potężnej budowie ciała i sile. Miał warunki fizyczne, więc zabrał się za treningi.

„Gdzie diabeł mówi dobraNOC!”, czyli Noc Muzeów w Muzeum Śląskim

Już 16 maja, w ramach kolejnej edycji Nocy Muzeów, Muzeum Śląskie otworzy swoje podziemia dla zwiedzających w godzinach 18.00–00.00. Pod hasłem przewodnim „Gdzie diabeł mówi dobraNOC!” instytucja przygotowała bogaty program, który umożliwi nie tylko zwiedzenie wystaw, ale także uczestnictwo w wyjątkowych wydarzeniach, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych.

W kopalniach Sobieski i Janina odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku

W zakładach Południowego Koncernu Węglowego - we współpracy z Fundacją DKMS - zorganizowano akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Fundacja zwróciła się do spółki z prośbą o przeprowadzenie akcji w związku z poszukiwaniem dawcy dla mieszkanki Jaworzna chorej na białaczkę.