Górnictwo: XXIX Nadzwyczajny Walny Zjazd Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa wybrał nowego prezesa

fot: Jacek Madeja/ARC

Jedynym kandydatem na stanowisko prezesa SITG był Jerzy Markowski

fot: Jacek Madeja/ARC

+11 Zobacz galerię

Galeria
(14 zdjęć)

W piątek, 7 lutego, w Katowicach odbył się XXIX Nadzwyczajny Walny Zjazd Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Podczas zjazdu delegaci wybrali nowego prezesa, którym został Jerzy Markowski.

W zjeździe, który odbył się w siedzibie Śląskiej Rady NOT FSNT w Katowicach, wzięło udział 50 delegatów. W programie obrad najważniejszym punktem był wybór nowego prezesa. Przypomnijmy, że w minionym roku zakończyła się kadencja prof. dr. hab. inż. Józef Dubińskiego. Uczestnicy XXVIII Zjazdu, który odbył się 15 listopada w Mysłowicach, wybrali co prawda jego następcę – prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirka, ale okazało się, że nie może on pełnić tej funkcji z przyczyn formalnych.

- Chciałem państwu podziękować i złożyć wyrazy najwyższego szacunku. Musiałem tutaj być, żeby przekazać powody mojej rezygnacji. Liczę, że moje przeprosiny zostaną przyjęte – powiedział Adam Mirek.

Jedynym kandydatem na stanowisko prezesa zgłoszonym podczas XXIX Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu był Jerzy Markowski. B. senator, wiceminister gospodarki i pierwszy dyrektor kopalni Budryk w środowisku górniczym cieszy się ogromnym poważaniem i szacunkiem, więc nic dziwnego, że otrzymał poparcie 98 proc. delegatów (jeden głos był nieważny).

- To wielki zaszczyt i honor być liderem tego środowiska, która składa się z ludzi poważnych i zacnych. To jest moje środowisko, bo też innego nigdy nie miałem. Jesteśmy organizacją naukowo-techniczną i nie mamy prawa podejmować decyzji ani stanowić prawa. Mamy natomiast prawo zabierać głos w sprawach, na których się znamy. I powinniśmy to robić, tym bardziej, że ostatnio pojawia się na temat górnictwa dużo opinii bolesnych, krzywdzących i nieprawdziwych. Trzeba pamiętać, że kiedy milkną fachowcy, to opinię kreują dyletanci – powiedział Markowski zaraz po wyborze.

Delegaci zdecydowali również, że podczas kadencji zarządu 2019-2023 zwiększona zostanie liczba wiceprezesów z 7 do 9. Nowymi wiceprezesami zostali: Cyprian Antosz, Janusz Czarnecki, Jacek Kudela, Włodzimierz Kulisz i Grzegorz Miodoński.

Obecnie Stowarzyszenie skupia w 153 kołach ponad 11 tys. reprezentantów środowiska inżynieryjno-technicznego górnictwa. Są to zarówno aktywni pracowniczy jak i emeryci. Delegaci w dyskusji podkreślali, że utrzymanie na tym poziomie liczby członków SITG jest jednym z głównych celów, gdyż decyduje ona o potencjale i sile organizacji oraz sprzyja integracji środowiska.

Stowarzyszenie jest organizacją naukowo-techniczną, zrzeszającą inżynierów i techników górnictwa, geologii i innych specjalności związanych górnictwem. Swymi początkami sięga roku 1892. Wiąże się to z powstaniem w Krakowie tajnej reprezentacji polskich górników i hutników o nazwie DELEGACJA. Skupiała ona absolwentów Akademii Górniczej w Leoben.

SITG działa we wszystkich dziedzinach prac geologiczno-poszukiwawczych jak i wydobywania kopalin: węgla kamiennego i brunatnego, rud miedzi, cynku i ołowiu, soli kamiennej, siarki, surowców chemicznych i mineralnych oraz surowców budowlanych i drogowych. Obejmuje swym zasięgiem wyższe uczelnie górnicze, instytuty naukowe, biura projektowe i całe zaplecze techniczne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.