Od 1 maja zmiany w układzie linii autobusowych i rozkładach jazdy w Rybniku

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Sławków, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, Katowice - to miasta, w których z powodu Tour de Pologdne zmienią się na jeden dzień rozkłady jazdy KZK GOP.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wprowadzenie znacznych zmian w układzie linii autobusowych komunikacji miejskiej i rozkładach jazdy zapowiada na 1 maja br. samorząd Rybnika. Od poniedziałku, przez miesiąc, będą tam trwały konsultacje zaproponowanych przez miasto modyfikacji.

Jak wyjaśnił w piątkowej informacji rybnicki magistrat, zgodnie z założeniami niektóre linie zmienią swoje trasy, inne zostaną połączone, część połączeń zostanie zlikwidowana, ale w zamian pojawią się nowe. W godzinach szczytu zaplanowano więcej kursów, by rozładować te najbardziej dotąd obciążone. Ogólną zasadą ma być przyjazność komunikacji dla pasażera.

- Prace nad tym materiałem były bardzo burzliwe, ale dzięki temu udało się wypracować chyba najlepsze możliwe rozwiązanie. Układ komunikacji miejskiej będzie czytelniejszy - ocenił cytowany przez miasto jego prezydent Piotr Kuczera.

- Na głównych ciągach proponujemy rozbudowę oferty o dodatkowe kursy. W zasadzie, w każdej dzielnicy liczba połączeń do śródmieścia zwiększa się lub przynajmniej zostaje taka sama - zapowiedział Kuczera. - Tam, gdzie jest to możliwe, pojawi się ruch cykliczny, czyli odjazdy będą następować zawsze w tej samej końcówce minutowej - dodał.

- Bardzo się cieszę, że wychodzimy do rybniczan z taką propozycją i cieszę się też, że zaczynamy konsultacje z dużym wyprzedzeniem, co pozwoli każdemu dobrze zapoznać się z tym, jak będzie dojeżdżał do szkoły czy do pracy. Mamy też czas na wprowadzenie ewentualnych uwag, dopracowanie szczegółów - zasygnalizował Kuczera.

Konsultacje nowego układu linii i rozkładu rozpoczną się w poniedziałek i potrwają przez miesiąc, by trafić z informacją do jak najszerszego grona mieszkańców. Na stronie Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku ztz.rybnik.pl udostępniona zostanie zakładka z nowym rozkładem jazdy, wraz z wyszukiwarką połączeń. Dzięki temu będzie można sprawdzić wprowadzane zmiany.

- Zmiany w pewnych częściach miasta wydają się naprawdę duże - ocenił Bartosz Mazur z wydziału komunikacji urzędu miasta. -  Ktoś może na pierwszy rzut oka stwierdzić, że nie ma jak dojechać, ponieważ jakaś linia została zlikwidowana. Dlatego apeluję, by w mniejszym stopniu patrzeć na linie, a patrzeć na relacje. Najlepszym sposobem jest wyszukiwarka połączeń, która od razu pokaże, jak dostać się z jednego punktu do drugiego - wskazał.

Kierownik przewozów w Zarządzie Transportu Zbiorowego w Rybniku Grzegorz Dudek podkreślił, że od rozpoczęcia konsultacji na stronie internetowej ZTZ udostępniony zostanie będzie formularz do składania uwag, a cały proces obejmie też m.in. spotkania w szkołach ponadgimnazjalnych, dyżury w siedzibie Zarządu, urzędzie miasta i miejskim punkcie informacyjnym Halo!Rybnik.

- Całość zmian zostanie wprowadzona od 1 maja - zastrzegł prezydent Rybnika. - Po zakończeniu konsultacji potrzeba jeszcze chwili, by zweryfikować zgłoszone uwagi i nanieść ewentualne zmiany, będzie sporo pracy z wymianą tabliczek rozkładowych na przystankach, a przewoźnicy muszą mieć czas na zaplanowanie czasu pracy kierowców - wyjaśnił.

Reforma sieci i rozkładów jazdy będzie elementem wprowadzania w 140-tysięcznym Rybniku Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Miasto stara się realizować ten przyjęty w lutym 2017 r. dokument, chcąc m.in. w różny sposób przekonywać jak najwięcej osób do korzystania z transportu zbiorowego, ale też chodzenia pieszo czy korzystania z rowerów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala