Niemcy: nocny atak na obszar górniczy w lesie Hambach

1545573765 policja hambach tw hambacher forst

fot: Tw (Hambacher Forst)

Policja musi ochraniać obszar górniczy w lesie Hambach przed atakami ekologów (na zdj. we wrześniu 2018 r.)

fot: Tw (Hambacher Forst)

Do krwawych zamieszek doszło nocą z piątku na sobotę (21-22 grudnia) w lesie Hambach, stanowiącym obszar górniczy koncernu RWE, który prowadzi legalną wycinkę drzew pod budowę nowej odkrywki węgla brunatnego w Nadrenii Północnej-Westafalii.

Przypomnijmy, że we wrześniu tego roku wykupiony przez spółkę wydobywczą las Hambach był sceną gwałtownych protestów, w których śmierć poniósł jeden z ekologów, który spadł z wysokości 15 m. Przeciwnicy wydobycia węgla brunatnego zbudowali na drzewach platformy na linach, walcząc z policją, ochraniającą ekipy prowadzące wycinkę. Funcjonariusze siłą usuwali ekologów z lasu i demontowali "domki" ekologów na drzewach. Po tragedii akcję policyjną złagodzono, a terenu przyszłej kopalni strzegli dniem i nocą ochroniarze na zlecenie koncernu RWE. 

W sobotę 22 grudnia oficer prasowy policji w Aachen (Akwizgranie) poinformował w komunikacie, że nocą doszło w lesie Hambach do krwawych zamieszek. Nieznanym wcześniej policji i zamaskowanym napastnikom zarzucono bezprawne wtargnięcie na teren wyrębu z użyciem przemocy wobec ochroniarzy.

"Palcie więzienia, nie węgiel!" wzywa jeden z transparentów przeciwników odkrywki w Hambach (fot.: Twitter - Hambacher Forst)

"Po godzinie 20 (w piątek - przyp. netTG.pl) zamaskowana grupa ludzi obrzuciła kamieniami o strzelała z proc do ochroniarzy w obozie bezpieczeństwa RWE. Pracownik RWE został trafiony kamieniem w głowę. Został odwieziony do szpitala" - podała policja niemiecka. Dodano, że przez całą noc bazę ochroniarzy obrzucano kamieniami. Dojazd do niej zablokowano wcześniej barykadą z gruzu i drewna, która następnie została podpalona. Inną z dróg dojazdowych do lasu Hambach (od strony autostrady nr 4) ostrzeliwano petardami.

Policjantów i urzędników, którzy wkrótce przybyli na miejsce, zamaskowani napastnicy także obrzucali kamieniami. Tym razem nikt nie został poważniej ranny. Zniszczono jednak kilka policyjnych radiowozów, w których m.in. wybite zostały szyby i pogięte maski.  

Na miejsce ściągnięto policyjny śmigłowiec, który patrolował teren.
"Oficerowie z powietrza identyfikowali grupy ludzi i pojedynczych napastników aż do wczesnych godzin rannych w sobotę. Niektórzy z atakujących rzucali kamienie wielkości pięści" - poinformował oficer prasowy policji w Aachen.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.