Większe przyzwolenie społeczne na inwestycje górnicze jest możliwe

1510580452 orion jedrysek ms gov

fot: Ministerstwo Środowiska

- Żadne Państwo w Europie nie może pochwalić się takimi zasobami surowcowymi jak Polska - podkreślał Mariusz Orion Jędrysek

fot: Ministerstwo Środowiska

- Istotne jest podnoszenie świadomości społecznej na temat inwestycji geologiczno-górniczych i pokazywanie zalet ich realizacji - uważa wiceminister środowiska, Mariusz Orion Jędrysek, który środę, 23 maja, w Kielcach uczestniczył w regionalnej konferencji konsultacyjnej, dotyczącej Polityki Surowcowej Państwa.

W stolicy województwa świętokrzyskiego zorganizowano ósme z cyklu regionalnych spotkań konsultacyjnych dotyczących projektu "Polityki Surowcowej Państwa" (PSP), poświęcone VI. z jej filarów - "Upowszechnianie wiedzy o geologii, górnictwie i surowcach mineralnych". Wzięli w nim udział m. in. przedstawiciele rządu, parlamentarzyści i eksperci.

Dlaczego społeczeństwo odwraca się tyłem?
Jędrysek podkreślił podczas konferencji prasowej, że w wielu miejscach kraju występują bardzo bogate zasoby surowców, ale ze względu na społeczne niezrozumienie - wynikające najczęściej z niewiedzy - "społeczeństwo odwraca się tyłem do tego rodzaju inwestycji".

- Zwykle po zrekultywowaniu tereny są lepsze, bogatsze biologicznie niż przed rozpoczęciem działalności geologiczno-górniczej, natomiast złe doświadczenia okresu PRL czy wcześniejszego - gdzie były rzeczywiście poważne degradacje środowiskowe - spowodowały, że społeczeństwo jest negatywie nastawione - ocenił sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Geolog Kraju.

Zaznaczył, że przykładem występowania większej bioróżnorodności w miejscach, gdzie wcześniej prowadzono działalność górniczą, są np. zrekultywowane obszary wydobycia siarki, piasku czy żwiru. Wskazał, że zwykle są to akweny wodne, czasem obiekty sportowe - tereny do jazdy konnej czy strzelnice.

Większe przyzwolenie społeczne, bez przymusu, dzięki zachętom i wiedzy
Jędrysek dodał, iż chciałby, aby jednym z efektów konsultacji i wypracowanych strategii do przygotowania polityki surowcowej było dużo większe przyzwolenie społeczne, na inwestycje geologiczno-górnicze.
- Ale nie w oparciu o przymusy, tylko w oparciu o wypracowane zachęty i wiedzę. Wiedzę społeczną, że to co tu będzie, ta inwestycja da takie a takie efekty ekonomiczne, środowiskowe, społeczne i inne w regionie - podkreślił.

Najbogatsze gminy w Polsce są górnicze
Zwrócił uwagę, że najbogatsze gminy w Polsce, to zwykle gminy górnicze.

- To pokazuje potencjał, jaki drzemie pod ziemią. I wszędzie on jest, tylko trzeba odpowiednio o niego zadbać - spowodować, żeby nie było zabudowy terenów, w których są złoża. Bo z tego będzie korzystało całe społeczeństwo - przede wszystkim lokalne - dodał Jędrysek.

Powiedział, że niezbędna jest edukacja oraz tworzenie ośrodków edukacji geologicznej i surowcowej, przedstawianie zagadnień w mediach.

Chronić górnicze dziedzictwo kulturowe i turystykę industrialną
Jędrysek mówił też o konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego związanego z geologią i górnictwem, które rozwija też turystykę.

Zaprezentowany jesienią zeszłego roku projekt Polityki Surowcowej Państwa jest efektem pracy międzyresortowego zespołu, którego przewodniczącym jest Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Projekt po uzgodnieniach międzyresortowych trafił do przewidzianych na około rok konsultacji społecznych. Podlega równocześnie rozbudowie - o załączniki czy rządowe programy (np. przyjęty w ub. roku Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów).

PSP jest teraz konsultowana podczas regionalnych konferencji, które - jak podkreślił Mariusz Orion Jędrysek - mają służyć udoskonaleniu projektu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.