Famur: jeszcze w tym roku pierwsze efekty połączenia z Kopeksem

fot: Maciej Dorosiński

Ostatnie 15 lat doprowadziło do tego, że nasza Grupa jest dzisiaj w stanie kompleksowo obsługiwać praktycznie cały zakres prac związanych z projektowaniem i budową kopalń, zarówno tych podziemnych, jak i odkrywkowych. Jak również dostarczeniem pełnej technologii wydobywczej zarówno dla jednego, jak i dla drugiego sektora - powiedział prezes Famuru Mirosław Bendzera

fot: Maciej Dorosiński

Integracja Famuru i Kopeksu formalnie ma zakończyć się w pierwszym półroczu 2018 r. - poinformował prezes Famuru Mirosław Bendzera w czasie konferencji zorganizowanej w środę (30 sierpnia) w czasie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017. Pierwsze efekty połączenie potencjału obu spółek Famur chcę uzyskać jeszcze w tym roku. W czasie spotkania z dziennikarzami menedżer szczegółowo omówił proces konsolidacji dwóch największych polskich firm zaplecza górniczego. Prezes zapowiedział także, że Famur w przeciągu najbliższych pięciu lat ma zamiar zwiększyć przychody z eksportu do poziomu 50 proc.

 Tegoroczna edycja targów jest wyjątkowa, bo po raz pierwszy w ich blisko trzydziestoletniej historii Famur prezentuje się razem z Kopeksem. To właśnie efekt konsolidacji branży okołogórniczej w Polsce.

 - W 2002 r Famur to były tak naprawdę tylko kombajny ścianowe. Pozostałe elementy to było nasze marzenie, które chcieliśmy zrealizować. Ostatnie 15 lat doprowadziło do tego, że nasza Grupa jest dzisiaj w stanie kompleksowo obsługiwać praktycznie cały zakres prac związanych z projektowaniem i budową kopalń, zarówno tych podziemnych, jak i odkrywkowych. Jak również dostarczeniem pełnej technologii wydobywczej zarówno dla jednego, jak i dla drugiego sektora. Również zrobiliśmy krok do przodu, bo zbudowaliśmy kompetencje w zakresie przeróbki węgla żeby zbliżyć się bardziej do sektora energetycznego. Weszliśmy też w część przeładunkowo-transportową. Jesteśmy obecni już nie tylko w branży kojarzonej bezpośrednio z węglem, ale również coraz szerzej wchodzimy w projekty, które są związane z transportem materiałów masowych – powiedział prezes Bendzera, który wyjaśnił, że istotą konsolidacji jest budowa silnego, polskiego podmiotu, który będzie łączył wiedzę, doświadczenia oraz zasoby obu spółek.

Menedżer wymienił korzyści wynikające z tego procesu. Są to m.in.: rozszerzenie portfolio produktowego, standaryzacja i dostosowanie produktów do potrzeb nowoczesnego i efektywnego górnictwa, jedno wspólne i zoptymalizowane centrum serwisowo-diagnostyczno-modernizacyjne działające on-line i poprawiające szybkość reakcji i relacji z klientami, polska produkcja w oparciu o nowoczesne technologie.

Prezes przypomniał, że procesy integracyjne prowadzili także najwięksi globalni gracze działający na rynku maszyn górniczych. Wspomniał m.in. Joy Global, który prowadził akwizycje w latach 2011 i 2012 po czym w 2016 r. został przejęty przez Komatsu. Prezes Bendzera zaakcentował, że Famur prowadzi nie tylko konsolidację rynku maszyn górnictwa podziemnego, ale też na rynku maszyn dla górnictwa odkrywkowego i systemów transportowych, czego przykładem jest Famur Famak i rozwój segmentu surface (powierzchnia).

W ubiegłym roku przychodu osiągnięte przez Grupę z zagranicznych kontaktów stanowiły blisko 30 proc. Ten wynik ma zostać poprawiony.

- Zmieniamy w Famurze orientację z rynku krajowego na rynki zagraniczne. Będziemy dążyć do tego, by w ciągu najbliższych pięciu lat zwiększyć skalę przychodów eksportowych do 50 proc. To wyzwanie dla naszej Grupy, które chcemy realizować m.in. poprzez uwolnienie synergii przychodowych i kosztowych płynących z integracji z Kopeksem. Jestem przekonany, że dzięki temu będziemy zdolni do jeszcze efektywniejszej konkurencji ze światowymi potentatami w branży okołógórniczej – przyznał Bendzera.

- Równolegle z realizacją strategii Go Global, Famur skupia się na wsparciu procesu zwiększania efektywności polskich kopalń. Kolejne kontakty na dostawy naszych rozwiązań dla krajowych spółek wydobywczych potwierdzają nasza pozycję znaczącego i wiarygodnego partnera w modernizacji górnictwa w Polsce – stwierdził.

Organizatorami Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017 są Polska Technika Górnicza i Miasto Katowice. 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.