Nauka: GIG i ICHPW mają szansę na unijne dofinansowanie

fot: Maciej Dorosiński

Nowe techniki i technologie stosowane w górnictwie oraz zagadnienia bezpieczeństwa pracy to tematy w których Główny Instytut Górnictwa ma znaczącą pozycje w światowej nauce

fot: Maciej Dorosiński

Ponad 221,3 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają uczelnie i placówki naukowo-badawcze z woj. śląskiego na rozwój infrastruktury, służącej realizacji projektów w dziedzinach, w których region chce się specjalizować. To medycyna, energetyka oraz technologie informacyjno-komunikacyjne.

Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego po raz pierwszy oferuje tego typu wsparcie dla dużych jednostek naukowych, w ramach priorytetu "Nowoczesna gospodarka". Zarząd województwa opublikował właśnie dokumenty związane z konkursem, a projekty będzie można składać od 29 sierpnia do końca roku.

"Nowoczesna gospodarka" zakłada wsparcie służące wzmocnieniu tzw. regionalnych inteligentnych specjalizacji, określonych w Regionalnej Strategii Innowacji Woj. Śląskiego na lata 2013-2020 - stąd ukierunkowanie dofinansowania na infrastrukturę służącą medycynie, energetyce czy technologiom.

- Pieniądze można pozyskać na inwestycje w aparaturę, sprzęt i inne niezbędne wyposażenie, które przyczynia się do tworzenia innowacyjnych produktów i usług, jak również służy prowadzeniu badań zarówno przez jednostki naukowe, jak i przedsiębiorstwa - wyjaśnił Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego w Katowicach.

Projekty, które będą ubiegać się o środki, zostały wstępnie określone na etapie prac nad modelem wdrażania strategii innowacji. Tym samym - według samorządowców - są one wynikiem długookresowej współpracy pomiędzy województwem a jednostkami naukowymi i instytucjami badawczymi. Jednocześnie są to projekty uzgodnione w Kontrakcie Terytorialnym, które uzyskały pozytywną opinię ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

O środki mogą ubiegać się m.in. Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu na rozwój Centrum Czystych Technologii Węglowych i budowę wokół takich technologii kompetencji regionalnej gospodarki. GIG wraz z Politechniką Śląską oraz partnerami prywatnymi będzie też zabiegał o pieniądze na utworzenie Centrum Specjalizacji Technologicznych "Energia-Środowisko-Zdrowie".

O unijne fundusze może starać się Akademia Jana Długosza w Częstochowie na stworzenie Zintegrowanego Laboratorium Badań Środowiskowych i Nowych Materiałów, a także Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej na utworzenie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu "Assist Med Sport Silesia".

Na wstępnej liście jest też przygotowywany przez Polską Akademię Nauk wraz z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich projekt służący stworzeniu innowacyjnych materiałów i metod w leczeniu trudno gojących się ran. Śląski Uniwersytet Medyczny zapowiada starania o środki na utworzenie Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia-LabMed, a Uniwersytet Śląski - na Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zaznaczają, iż istotą dofinansowania jest to, aby powstała infrastruktura uzupełniała dotychczasową i nie była powieleniem istniejących zasobów. Planowane inwestycje powinny również znacząco przyczynić się do zwiększenia nakładów prywatnych podmiotów na działalność badawczo-rozwojową. To oznacza, że budowana infrastruktura powinna być dostępna także np. dla firm.

Do dofinansowania nie będą kwalifikowane prace badawczo-rozwojowe, ale w treści projektu trzeba będzie wskazać planowane badania wraz z opisem ich zastosowania w gospodarce, którym budowane zaplecze będzie służyło. Maksymalne dofinansowanie dla projektu to w sumie nawet 80 proc. jego wartości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.