Świętochłowice: mieszkania komunalne w dawnej szkole

fot: Maciej Dorosiński

- Dzięki bardzo szczegółowym i efektywnym negocjacjom oraz środkom, które dzięki oszczędnościom udało się wygenerować w tym projekcie - podejmujemy się modernizacji torowiska tramwajowego linii nr 7 od skrzyżowania ul. Bytomskiej z Chorzowską po ul. Łagiewnicką. To torowisko jest w bardzo ciężkim stanie - trakcja pamięta chyba jeszcze lata 50., więc wymaga bardzo szybkiej i skutecznej modernizacji - mówił prezydent Dawid Kostempski

fot: Maciej Dorosiński

W zabytkowym gmachu dawnej szkoły w Świętochłowicach powstało 25 mieszkań komunalnych. Lokatorom, którzy we wtorek (14 kwietnia) odebrali klucze, przed wprowadzeniem się pozostaje tylko wstawienie mebli. Modernizacja budynku kosztowała 2,3 mln zł.

- To ważna inwestycja. Uratowaliśmy zabytkowy obiekt i stworzyliśmy mieszkania, na które czekali świętochłowiczanie. Przedsięwzięcia związane z powstawaniem w mieście kolejnych lokali mieszkalnych będą kontynuowane - zapowiedział prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Mieszkania komunalne zastąpiły dawne sale lekcyjne byłej Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Szkolnej 10. W wygospodarowano 25 mieszkań komunalnych - jedno-, dwu- i trzypokojowych. Ich powierzchnia waha się od 30 do 70 m kw. Największe z nich znajdują się na poddaszu.

Wszystkie lokale zostały wyposażone w podstawowe sprzęty i po wstawieniu mebli będą gotowe do zamieszkania. Na lokatorów czekają np. kuchenka elektryczna z piekarnikiem, pojemnościowy podgrzewacz wody, zlew ze stali nierdzewnej z szafką oraz armatura łazienkowa.

- Jesteśmy pod dużym wrażeniem. Lokal jest gotowy do zamieszkania, nie musimy wydawać pieniędzy na remont. Zaskoczyło nas bogate wyposażenie. Mamy czteromiesięcznego synka, dlatego naszym marzeniem było dwupokojowe mieszkanie - mówili Wioletta i Łukasz.

- Otrzymaliśmy szansę zamieszkania w jednym z największych mieszkań w tym budynku. Bardzo cieszymy się, że zarówno dzieci, jak i my będziemy mieli swoje pokoje. Dużym ułatwieniem jest centralne ogrzewanie, dotychczas musieliśmy palić w piecu. Kupimy nowe meble i zaczniemy nowe życie - mówili Gabriela i Krzysztof, którzy wprowadzą się do mieszkania z dwójką dzieci.

Zamiana starej szkoły w budynek mieszkalny kosztowała 2,3 mln zł. Za te pieniądze przeprowadzono m.in. prace rozbiórkowe, wyremontowano dach, zamontowano nowe okna i drzwi oraz wymieniono instalacje. Robotnicy wybudowali też ścianki działowe, a na podłogach ułożyli panele i płytki.

Remontem i przebudową objęto cały budynek od piwnic aż po dach - zaznaczył zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Spraw Komunalnych, Urzędu Miasta w Świętochłowicach Mateusz Szampera. Duże zmiany widoczne są także na zewnątrz. Obiekt został ocieplony, a elewacja zyskała estetyczny wygląd.

Na wykonanie inwestycji Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił miastu bezzwrotnego wsparcia finansowego w wysokości 40 proc. wartości kosztów kwalifikowanych.

- W zamian gmina została zobowiązana do utworzenia 25 lokali socjalnych lub mieszkań chronionych. Ich łączna powierzchnia użytkowa musi być równa powierzchni powstałych w Szkole Podstawowej nr 4 lokali komunalnych. Zlokalizowane są one w różnych częściach miasta i będą gotowe do końca czerwca br. - wyjaśnił prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej Robert Błaszczyk.

Budynek przy ul. Szkolnej został wzniesiony w 1881 roku na potrzeby sześcioklasowej szkoły powszechnej. Były tam także mieszkania dla nauczycieli. Ostatnie zajęcia odbywały się tam w roku szkolnym 2011/2012. Z powodu małej liczby uczniów i nienajlepszego stanu technicznego placówkę przeniesiono do pobliskiego gimnazjum. W grudniu 2012 r. miasto podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Produkcyjno - Usługowym "Probudrem, które zmodernizowało budynek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.